61 - 80 av 213
1...345...11 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 30 november 2019

Klubbad för

RING, platina, smaragdslipad akvamarin ca 10,00 ct, mörkblå emalj, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, Art Deco, K Anderson, Stockholm 1938, stl 17,75 mm, vikt 7,4 g, emaljskador, två diamanter med nagg, akvamarinen sitter löst i fattningen och har slitage och nagg på fasettkanterna.

30 500 kr

Utrop: 6 800 kr

ARMBAND, 18K guld/platina, odlad pärla ca 5,8 mm, 8 gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-TCa/SI-P, antik, C G Hallberg, Stockholm 1914, 5,7x5,1 cm, vikt 10,5 mm, säkerhetskedja.

9 900 kr

Utrop: 8 000 kr

TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,96 ct, ca TCr-Cr(I-J)/SI1, 2 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS1, stl 18,25 mm, vikt 8,8 g, mittstenen med natural på rondisten.

52 000 kr

Utrop: 40 000 kr

BVLGARI, örhängen, Allegra, 18K guld, ametist, rosa turmalin, blå topas, citrin, 6 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, höjd 25 mm, vikt 10,0 g, litet nagg på citrinen och små repor på citrinen och ametisten, originaletui och kartong.

18 200 kr

Utrop: 20 000 kr

DIAMANT, kuddslipad 1,57 ct, River(E)/VVS2, mått 7,77x6,08 mm, stark fluorescens.

Utrop: 98 000 kr

DIAMANT, briljantslipad 2,27 ct, TCr(I)/VS1, GIA inskription 5193518053 på rondisten.

132 000 kr

Utrop: 98 000 kr

ARMBAND, 14K guld/platina, pärlor 3,9-8,1 mm, gammalslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W-TCa/SI-P, längd 16 cm, vikt 10,5 g, mindre diamanter med nagg.

7 600 kr

Utrop: 5 700 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,30 ct, ca River(E)/VVS2, Carlman Ateljeer, Stockholm 1968, stl 16 mm, vikt 4,5 g, litet nagg vid rondist, natural på rondist, stort bord.

63 000 kr

Utrop: 66 000 kr

GEORG JENSEN, armband, nr 89, sterlingsilver, design Henning Koppel, Danmark, längd 19 cm, vikt 110,9 g.

12 400 kr

Utrop: 10 000 kr

GEORG JENSEN, stelt collier och hänge, nr 247 och nr 133, sterlingsilver, design Torun Bülow-Hübe, stl 13x12 cm, hängets höjd 6,8 cm, vikt 25,7 och 23,5 g.

10 200 kr

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K vitguld, navettslipad diamant ca 1,85 ct, ca TW(G)/VS1, 14 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-W/VS, Ge-Kå Kaplans, Stockholm 1970, stl 17,25 mm, vikt 6,5 g, litet nagg på rondist.

Utrop: 92 000 kr

HÄNGE, 18K guld, blå emalj, rosenslipade diamanter, motiv Gustav III, omgjord revolutionsring, antik, 1700-tal, ramen är senare, troligtvis tidigt 1800-tal, 9K guld, höjd 25 mm, vikt 6,3 g.

25 500 kr

Utrop: 28 000 kr

DIAMANT, gammal kuddslipning, 3,11 ct, Cr-TCa(J-K)/VS2, små repor på bordet.

120 000 kr

Utrop: 134 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,85 ct enligt gravyr, ca W(H)/VS1, Lennart Abrahamson Guld Ateljé, Uddevalla 1976, stl 18,5 mm, vikt 4,0 g, diamant med låg krona.

90 000 kr

Utrop: 100 000 kr

CARMOSÈRING, 18K vitguld, kuddslipad blå safir ca 1,50 ct, 12 navettslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-W/VS, stl 16 mm, vikt 5,7 g, safir med liten hålighet på paviljongen.

Utrop: 20 000 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad rubin ca 2,00 ct, 11 antik- och briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-Cr/SI-P, stl 18,75 mm, vikt 4,1 g, graverad, storleksändrad, svaga fattningar, rubinen har stora håligheter på paviljongen och inneslutningar som når ytan, några diamanter med nagg och skador.

Utrop: 17 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 2,08 ct enligt gravyr, ca TCr(I)/SI2, Ge-Kå Rolf Kaplan, Stockholm 1975, stl 16,25 mm, vikt 3,3 g.

100 000 kr

Utrop: 110 000 kr

GEORG JENSEN, armband, nr 130B, sterlingsilver, lapis lazuli, design Henning Koppel, Danmark, längd 19 cm, vikt 65,0 g.

8 100 kr

Utrop: 9 000 kr

GEORG JENSEN, ring, nr 151, sterlingsilver, rutilkvarts, design Torun Bülow-Hübe, Danmark, stl ca 15 mm, vikt 16,4 g, originaletui och kartong.

6 600 kr

Utrop: 4 000 kr

CARTIER, örhängen, 18K guld, 6 rubiner ca 0,35 ctv, blommor, refnr 55207, Italien, vikt 14,4 g, clips, rubiner med nagg och skador, porositet i guldet.

10 800 kr

Utrop: 9 000 kr