161 - 180 av 213
1...891011 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 30 november 2019

Klubbad för

Smycken Lås

OLE LYNGGAARD, lås och kedja, Elefant, 18K guld, briljantslipad diamant 0,05 ct, TW/VS, höjd 2,1 cm, vikt lås 12,9 g, kedjans längd 45,5 cm, vikt 24,9 g, etui.

37 000 kr

Utrop: 28 000 kr

OLE LYNGGAARD, armband, Love Bracelet, 18K guld, berlock, Sweet drops, 18K guld, månsten, design Charlotte Lynggaard, längd 19,5 cm, vikt 39,6 g, originaletui.

41 000 kr

Utrop: 24 000 kr

CARL BACHER, armband, 18K guld, etruskisk stil, 5,7x4,8 cm, vikt 25,9 g, säkerhetskedja.

Utrop: 22 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, cabochonslipade granater, krokar, höjd 6 cm, vikt 9,6 g.

Utrop: 11 200 kr

RING, 18K vitguld, trinagulärt slipad ametist, 14 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W/VVS-VS, Örneus Guldsmedja, Stockholm 1970-tal, stl 17,5 mm, vikt 11,6 g.

Utrop: 6 900 kr

HÄNGE MED KEDJA, platina, kuddslipad safir ca 1,70 ct, 46 gammal- och åttkantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca W/VS, längd 40 cm, vikt 6,3 g, etui.

14 000 kr

Utrop: 14 000 kr

ATELIER AJOUR, collier, Nattfrost, 18K vitguld, ovalslipad akvamarin 41,16 ct, 36 briljantslipade diamanter 4,55 ctv, ca TW/VS, fasetterade svarta diamanter 36,1 ctv, Stockholm 2010, längd 44 cm, vikt 50,2 g, hänget är löstagbart, originalask.

50 000 kr

Utrop: 55 000 kr

RING, 18K vitguld, kuddslipad diamant 2,01 ct, W(H)/VVS2, HRD certifikat 170003050542, 18 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca W/VS, stl 16,25 mm, vikt 3,5 g.

110 000 kr

Utrop: 120 000 kr

ARMBAND, 18K guld, 17 briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca W-Cr/VS, öppningsbar, 6,5x5,5 cm, vikt 70,2 g.

Utrop: 28 000 kr

BVLGARI, ring, Serpenti, 18K vitguld, briljantslipade diamanter, ca TW/VVS, stl M (16,5 mm), vikt 9,4 g, originaletui.

92 000 kr

Utrop: 96 000 kr

BROSCH, 18K guld, ekoxe, opal, odlad pärla, 6 rubiner, 7 antikslipade diamanter ca 0,30 ctv, rosenstenar, Johan Victor Aarne, Finland, Wiborg 1910, 4,8x2,0 cm, vikt 8,8 g.

26 500 kr

Utrop: 14 000 kr

HÄNGE/BROSCH, platina, kuddslipad ametist ca 3,75 ct, rosen- och gammalslipade diamanter ca 1,25 ctv, diameter 3 cm, vikt 10,3 g, avtagbar nål i 18K vitguld, några diamanter med nagg.

Utrop: 12 000 kr

RING, 9K guld/silver, obehandlad grön jade ca 5,7 ct, GCS certifikat 79212-91, antikslipade diamanter ca 0,60 ctv, stl 16,5 mm, vikt 6,0 g, några diamanter med nagg och skador.

Utrop: 40 000 kr

HÄNGE/BROSCH, 14K guld, hjärta, blå och vit emalj, rosenstenar, Viktoriansk, England, omkring 1900, höjd 3,5 cm, vikt 6,5 g, nålen går att montera av, etui.

Utrop: 14 400 kr

LALAOUNIS, örhängen, 18K guld, rubiner, rosenslipade diamanter, höjd 3,0 cm, vikt 25,3 g, clips, mindre spricka i guldet på ena örhänget.

Utrop: 11 000 kr

LALAOUNIS, brosch, 18K guld, rubiner, smaragd, rosenslipade diamanter, längd 4,0 cm, vikt 15,3 g.

6 500 kr

Utrop: 6 600 kr

COLLIER, 14K guld/silver, kuddslipad obehandlad blå safir ca 8,46 ct, GCS certifikat 79222-14, 3 gammalslipade diamanter ca 0,20 ctv, längd 40 cm, vikt 4,4 g, safir med sliten kulett och mycket små nagg på kronan.

Utrop: 124 000 kr

GAVELLO, örhängen, 18K vitguld, onyx, svarta och vita briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 4,5 cm, vikt 34,2 g, clips.

Utrop: 22 000 kr

RING, 14K guld, rubiner ca 0,48 ctv, antikslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-Cr/VS-P, stl 16,25 mm, vikt 2,1 g, slitna fattningar.

Utrop: 7 000 kr

ARMBAND, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 3,20 ctv, ca TW/VS, längd 19,5 cm, vikt 22,7 g, två diamanter med skada.

27 000 kr

Utrop: 30 000 kr