81 - 100 av 356
1...456...18 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 26 oktober 2019

Klubbad för

RING, 14K guld, briljant ca 0,26 ct, ca TCa(K)/P, stl 16,25+ mm, vikt 3,7 g,

Utrop: 1 600 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, grön turmalin 7,79 ct enligt gravyr, gula safirer 1,21 ctv enligt gravyr, briljantslipade diamanter 0,37 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 7,8 g.

16 000 kr

Utrop: 18 000 kr

BROSCH, 14K guld/silver, gammalslipade diamanter ca 0,65 ctv, Österrike, Wien 1900-talets början, 30x24 mm, vikt 4,0 g, en diamant skadad, bågra diamanter med nagg.

Utrop: 4 600 kr

BROSCH, 10K guld, droppformad behandlad jade, längd 53 mm, vikt 3,8 g, etui.

Utrop: 4 600 kr

LORDRING, platina, blå safir ca 0,80 ct, 2 gammalslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 12,5 g.

Utrop: 15 000 kr

RING, äldre briljantslipad diamant 1,43 ct, Cr(J)/SI2 HRD certifikat 190000104227, briljantslipade diamanter ca 3,50 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 8,4 g.

Utrop: 72 000 kr

LORDRING, 18K guld, cabochonslipad blå safir ca 0,80 ct, briljantslipad diamanter ca 0,20 ctv, ca Cr(J)/VS, M. Börlin Guld & Gravyr, Luleå 1983, stl 21,25 mm, vikt 10,5 g, safiren med slitage på ytan, ena diamanten med nagg på kulett och båda med små nagg på kronan.

Utrop: 4 200 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TCa(L)/P, 24 åttkantslipade diamanter ca 0,70 ctv, stl 19 mm, vikt 7,1 g.

Utrop: 6 900 kr

RING, 14K guld, ametist 12,75 ct, 8 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca W/VS, stl 18,75 mm, vikt 21,7 g, ametist med flera nagg.

Utrop: 6 900 kr

DIAMANT, droppslipad 2,29 ct, Fancy Dark Brown- Greenish Yellow/P 1, GIA certifikat 6157563408.

Utrop: 10 200 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TCr(I)/VS, Rune Thorell Guldsmed, Stockholm 1976, stl 17 mm, vikt 2,9 g.

Utrop: 6 600 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, 21 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 2,7 g, mittstenen med litet nagg på kuletten, en sidosten trasig och tre skadade.

5 800 kr

Utrop: 4 500 kr

RING, 18K vitguld, 30 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 6,0 g, porositet i guldet, en diamant trasig.

Utrop: 5 200 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,86 ct, ca TW(G)/VS2, 4 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 15,5 mm, vikt 5,0 g.

Utrop: 31 000 kr

DIAMANTER, 2 st, äldre briljantslipade, 2,81 ctv, Cr-TCa(J-K)/P, bruna serien, ena diamanten med inneslutningar som når ytan samt natural och nagg vid rondisten, andra diamanten med nagg på kronan och natural på rondisten, båda diamanterna har mycket slitna fasettkanter.

Utrop: 27 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,77 ctv, ca W(H)/VVS2-VS, ena med certifikat HRD 170003094247, vikt 1,3 g, stift, diamanten utan certifikat har naturaler vid rondisten och litet nagg på kuletten.

11 200 kr

Utrop: 12 000 kr

Smycken Enstenshänge

ENSTENSHÄNGE, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,60 ct, ca W(H)/SI1, höjd 11 mm, vikt 0,8 g, diamanten har ett nagg på rondisten.

Utrop: 13 200 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 36 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/VS, längd 42 cm, vikt 3,7g.

Utrop: 4 300 kr

RING, 18K guld, barock pärla ca 11,6x9,7 mm, 6 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 16,75 mm, vikt 3,9 g.

Utrop: 5 700 kr

PAVLO, ring, Poisson Dome, 19K guld, rubiner, safirer, 1960-tal, stl 16,5 mm, vikt 9,7 g.

Utrop: 8 000 kr