281 - 300 av 337
1...14151617 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 23 november 2019

Klubbad för

RING, 18K vitguld, odlad pärla ca 10,8 mm, 6 rubiner ca 0,50 ctv, Stockholm 1961, stl 16,25 mm, vikt 6,9 g, nagg på rubinerna.

Utrop: 4 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, berylliumbehandlad gul safir ca 1,00 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 5,1 g.

Utrop: 5 000 kr

RING, 18K guld, ros, rosa korall, blå emalj, stl 16,75 mm, vikt 5,3 g,

Utrop: 2 100 kr

STRÖMDAHL, ring, 18K vitguld, 2 odlade pärlor ca 7,5 mm, 10 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW(G)/VS-SI, Stockholm 1989, stl 18 mm, vikt 5,8 g.

Utrop: 5 700 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,97 ct, ca TW(G)/SI1, 20 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-W/VS, stl 16+ mm, vikt 3,6 g, The Jewellery Council of South Africa Grading Report 115037 medföljer.

Utrop: 38 000 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad safir, 32 åttkantslipade diamanter ca 0,40 ctv ca W-Cr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 4,2 g.

Utrop: 3 000 kr

RING, 18K vitguld, 3 briljanter ca 1,48 ctv ca TW-W/VS-SI, Lars-Eric Ståhl, Stockholm 1963, stl 17 mm, vikt 6,6 g.

22 000 kr

Utrop: 23 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,77 ct enligt gravyr, ca Cr(J)/SI1, Jannerberg Guldsmid, Göteborg 2014, stl 16,5 mm, vikt 4,3 g, nagg på kulett, gravyr.

Utrop: 13 800 kr

BROSCH, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv ca W/SI, bredd ca 3 cm, vikt 8,5 g.

Utrop: 3 800 kr

RING, 18K vitguld / guld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,65 ctv (3×0,45+0,20+0,10) ca W/VS, ett mindre nagg på kulett, stl 18,5 mm, vikt 23,6 g, gravyr: "Ca 1,7 ct".

22 000 kr

Utrop: 25 000 kr

DIAMANT, 0,44 ct, briljantslipad, Light Brown/SI, litet nagg på en fasettkant nära rondisten.

Utrop: 2 300 kr

CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, morganiter ca 1,60 ctv, 36 briljanter ca 0,38 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stift, vikt 2,8 g.

Utrop: 9 000 kr

RING, 18K vitguld, peridot, 14 briljantslipade diamanter 0,34 ctv, ca TW/VS-P1, stl 16,5 mm, vikt 3,6 g.

Utrop: 7 000 kr

HÄNGE, 18K vitguld, granat, 16 briljantslipad diamanter 0,36 ctv, ca TW/VS-SI, längd 2 cm, vikt 1,5 g.

Utrop: 5 200 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,50 ct enligt gravyr, ca W/SI2, stl 17,5 mm, vikt 5,4 g.

7 000 kr

Utrop: 8 000 kr

CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 blå topaser ca 1,60 ctv, 36 briljanter ca 0,38 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stift, vikt 2,9 g.

Utrop: 8 000 kr

COLLIER, bergkristall ca 290 ctv, 75 st, textil, justerbar längd, vikt 62,1 g.

Utrop: 2 300 kr

BROSCH, 18K guld/vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W(H)/VS-SI, 5 rubiner, 5,5 x 3 cm, vikt 10,6 g, en diamant med skada, en diamant med nagg.

Utrop: 5 900 kr

Ring med camé, öppningsbar skena, nagg på came. 19,0 g

Utrop: 8 200 kr

DIAMANT, briljantslipad 1,46 ct, TW(G)/SI2.

49 000 kr

Utrop: 45 000 kr