101 - 120 av 386
1...567...20 Gå till

Avslutad | Klockor – Lördag 7 december 2019

Klubbad för

OMEGA, herrur, 35 mm, Cal 1370, Serie nr. 42711428, Ref nr. ST 196.0122, Boett nr. 196.0122 (LL), stål, quartz, plexiglas, datum, läderband, ca 1979.

1 400 kr

Utrop: 1 300 kr

OMEGA, herrur, 35 mm, Cal 265, Serie nr. 12742294, Ref nr. CK 2639, Boett nr. 2639-5, stål (Staybrite), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, utbytt timvisare, skadad urtavla, defekt, skadad krona/ställaxel, ca 1951.

1 700 kr

Utrop: 1 300 kr

OMEGA, Genève, Cal 1030, Serie nr. 35820576, Ref nr. ST 136.0102, Boett nr. 136.0102 (LL), herrur, 36 mm, stål, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, skadad krona/ställaxel, läderband, originalspänne i stål, ca 1972.

2 100 kr

Utrop: 1 100 kr

Klockor Baume&Mer

BAUME & MERCIER, Genève, damur, 10,5 x 33,5 mm, Boett nr. 20409 / 105884, 18K vitguld, manuell, plexiglas, defekt, formverk, armlänk i 18K guld, totalvikt 16,0 gram, ca 1970.

Utrop: 4 400 kr

OMEGA, Speedmaster Professional X-33, Cal 1666, Serie nr. 56079958, PIC nr. 3290.50.00, Ref nr. TS 386.1998, Boett nr. 186.1998 / 386.1998, herrur, 43 x 41 (48) mm, analog/digital, titan, quartz, safirglas, originallänk, viklås, Ref nr. 1998-998, cert, december 1999, box, ytterkartong.

Utrop: 15 000 kr

OMEGA, Speedmaster, "Tachymètre", Chronometer, Cal 3600, Verk nr. 60092248, Serie nr. 60092248, PIC nr. 3540.50.00, Ref nr. ST 377.0320, Boett nr. 177.0320/377.0320 (LL), kronograf (splittsekund), herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, originallänk, viklås, Ref nr. 1998/998, cert, april 2003, box, ytterkartong.

Utrop: 23 000 kr

FICKUR, 53 mm, Boett nr. 143874, 18K guld, ankargång, kvartsrepeter (defekt), innerlock i 18K guld, gravyr, monogram, bucklor, ca 1910, fickurskedja i gulmetall.

11 800 kr

Utrop: 9 500 kr

MERMOD FRÉRES, fickur, 53 mm, savonett, Boett nr. 103806, 18K guld, ankargång, urtavla ej signerad, innerlock i 18K guld, gravyr, motiv, bucklor, ca 1907.

Utrop: 16 000 kr

D.HERRSTRÖM, Stockholm, fickur, 47 mm, Serie nr. 100, 18K guld, spindelgång, nyckeldragare, urtavla ej signerad, defekt, boett tillverkad av Olof Ekman (OEM 1736-1805), ca 1794, nyckel, etui.

Utrop: 6 500 kr

FICKUR, Ch´s Lafrenz, London, 47 mm, Boett nr. 13426, 18K guld, ankargång, nyckeldragare, innerlock i 18K guld, motiv, ca 1870, nyckel.

Utrop: 8 500 kr

OMEGA, fickur, 51,5 mm, Serie nr. 4890190, Boett nr, 5696858, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, ca 1916, box, ytterkartong.

1 000 kr

Utrop: 1 000 kr

Klockor Halda Fickurfabrik

HALDA, fickur, 50,5 mm, Cal Z, Serie nr. 9624, silver, ankargång, skadad urtavla, defekt, ca 1898.

1 700 kr

Utrop: 1 100 kr

THOMAS RUSSELL & SON, Church S.t, Liverpool, Chronograph Centre Seconds, fickur, 55 mm, Serie nr. 87079, Boett nr. 87079, silver, ankargång, centrumsekund, stoppknapp som stannar balansen, bucklor, ca 1890.

Utrop: 1 700 kr

THOMAS DELASALLE, London, fickur, 54 mm, Serie nr. 8373, silver, spindelgång, nyckeldragare, liten sekundvisare, datum, stoppknapp som stannar balansen, skadad urtavla, ytterboett, 61 mm, bucklor, ca 1800.

Utrop: 3 200 kr

CERTINA, Jubilé. Cal 408 K Boett nr. 408.3722.68, herrur, 27,5 x 37,5 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, originalspänne i doublé, ca 1980, box (skadad).

Utrop: 7 200 kr

OMEGA, Genève, Cal 1030, Serie nr. 38673685, Ref nr. ST 136.0102, Boett nr. 136.0102, herrur, 36 mm, stål, manuell, plexiglas, datum, läderband, ca 1974.

3 100 kr

Utrop: 2 200 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Ref nr. 69173, Serie nr. T192174, Cal 2135, Verk nr. 3289734, Boett nr. 2060, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523 D-18-V6/468 B, ca 1996.

19 600 kr

Utrop: 15 000 kr

OMEGA, Speedmaster Professional (T Swiss Made T), "Tachymètre", Cal 861, Serie nr. 31313481, Ref nr. ST 145.022, Boett nr. 145022-71 ST (HF), kronograf, herrur, 42 mm, stål, manuell, plexiglas, bucklor boett (se bild), originallänk, viklås, Ref nr. 1171/633, ca 1972.

24 000 kr

Utrop: 22 000 kr

Klockor Raymond Weil

RAYMOND WEIL, Tango, Serie nr. V521845, Boett nr. 5390, damur, 27,5 mm, bicolour, quartz, safirglas (repor), datum, pärlemorurtavla med diamanter (8 st. 8/8), briljantkrans (36 st. ca 0,23 ctv), originallänk, viklås, ref nr. G2.06, ca 2005.

2 800 kr

Utrop: 2 600 kr

OMEGA, Seamaster, Professional (300m/1000ft), Chronometer, Cal 1120, Verk nr. 80132441, Serie nr. 80132441, PIC nr. 2531.80.00, Ref nr. SU 368.1623, Boett nr. 168.1623 (LL), herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, heliumventil, originallänk, viklås, Ref nr. 1503/825, ca 2001.

15 400 kr

Utrop: 12 000 kr