21 - 40 av 264
123...14 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 25 januari 2020

Klubbad för

HÄNGE M. KEDJA, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca W/VS-SI, längd 48 cm, 5,2 g, två diamanter med nagg.

Utrop: 6 600 kr

RING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd ca 1,28 ct, 2 triangulärt slipade diamanter ca 0,95 ctv, ca TW-TCr/VS2, stl 17 mm, vikt 8,3 g.

Utrop: 25 000 kr

RING, 14K guld/silver, ametist, rosenstenar, stl 17,75 mm, vikt 9,4 g.

3 800 kr

Utrop: 2 300 kr

COLLIER, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca W-Cr/VS, längd 42 cm, vikt 26,3 g.

Utrop: 10 600 kr

PÄRLCOLLIER, 2 rader, odlade något ovala sötvattenpärlor ca 10-11 mm, längd 42 cm, lås i silver, vikt 141,3 g, knutet.

2 600 kr

Utrop: 2 500 kr

RING, platina, 17 gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-Cr/SI-P, Frankrike, stl 17,75 mm, vikt 3,1 g.

Utrop: 6 900 kr

RING, 14K vitguld, safir ca 0,90 ctv, 6 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 16,5 mm, vikt 2,2 g.

Utrop: 4 500 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,72 ct, ca Cr(J))/P, stl 16,5 mm. vikt 2,5 g, mindre skada på rondisten.

8 000 kr

Utrop: 8 900 kr

SÅSSKÅLAR, ett par, silver, med tillhörande fat, invändigt förgyllda, släta, sneda godroner på faten, Johan Petter Grönvall, Stockholm 1821, höjd 6,5 cm, diameter 14,7 cm, totalvikt 927,9 g, gravyr på undersida av faten, mindre bucklor.

Utrop: 14 000 kr

Silver Kaffeservis

SOCKERSKÅL, silver, på fyra fötter, invändigt förgylld, graverad dekor, stämplad IB och AE troligen Yakov Vitalyev och Igor Antipyev, Moskva 1803, höjd 11 cm, 14x10,5 cm, vikt 385,3 g, buckla vid ena foten.

4 000 kr

Utrop: 2 900 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,15 ct, ca Ca/SI1, 6 gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, stl 16,75 mm, vikt 3,6 g.

16 400 kr

Utrop: 16 000 kr

RING, 18K guld, blågrön akvamarin, ca 4,0 ct, stl 15,25 mm, vikt 8,8 g.

3 700 kr

Utrop: 4 000 kr

BROSCH, 14K vitguld, ovalslipad safir, pärlor, 8 gammalslipade diamanter ca 0,35 ctv, höjd 30 mm, vikt 5,6 g.

Utrop: 2 500 kr

RING, 18K vitguld, ovalt gammalslipad diamant ca 0,95 ct, ca TCr(I)/SI2, inneslutning som når ytan på diamantens undersida, 2 gammal - och 16 åttkantslipade diamanter ca 0,36 ctv, stl 18 mm, vikt 7,4 g, mittstenen har nagg på rondisten och en stjärnfasett.

21 000 kr

Utrop: 19 000 kr

ARMBAND, 18K guld, ihålig, Italien, längd 21,5 cm, vikt 62,2 g, mindre bucklor.

Utrop: 24 000 kr

RING, 14K rodierat guld, 27 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,56 ctv ca W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 4,1 g.

Utrop: 3 400 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW(G)/VVS, stift, vikt 1,0 g.

Utrop: 12 000 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 23 briljant- samt gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, TCr-TCa(I-L)/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 4,0 g.

Utrop: 8 400 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, blå topaser, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, längd 45 cm, vikt 10,0 g.

12 000 kr

Utrop: 13 400 kr

BONBONJÄR, silver, repbårdsbård, lock med blomknopp, GAB, Stockholm 1953, höjd 11 cm, diameter 11,3 cm, vikt 231,6 g.

2 400 kr

Utrop: 2 500 kr