41 - 60 av 264
1234...14 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 25 januari 2020

Klubbad för

Smycken Kedja

KEDJA, 18K guld, Via Carolina, fantasi, längd 42 cm, vikt 30,9 g.

Utrop: 13 600 kr

SKÅL, silver, invändigt förgylld, blom- och bladdekor, 2 hänklar, J Emes, London 1804, längd 19,1 cm, djup,12,5 cm, höjd 9 cm, vikt 324,5 g.

Utrop: 3 300 kr

RING, 18K guld / silver, 19 rosenslipade diamanter, en sten är skadad, naturaler, stl 18,5 mm, vikt 8,7 g.

5 200 kr

Utrop: 6 000 kr

DIAMANT, kuddslipad 1,57 ct, River(E)/VVS2, mått 7,77x6,08 mm, stark fluorescens.

65 000 kr

Utrop: 66 000 kr

DIAMANTER, briljantslipade 7,22 ct, ca 0,05-0,08 ct styck, ett fåtal diamanter väger mindre än det angivna spannet, ca TW-TCa(G-L)/VS-P, några diamanter med nagg/skador.

10 200 kr

Utrop: 11 000 kr

DIAMANTER, briljantslipade 6,13 ctv, ca TW/VS.

11 000 kr

Utrop: 12 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, smaragdslipade smaragder ca 29,21 ctv, 2 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca River-TW(E-F)/SI2-P1, 18 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr(F-I)/VS, höjd 40 mm, vikt 13,5 g, smaragderna med inneslutningar som når ytan.

Utrop: 88 000 kr

BROSCH, 18K guld/vitguld, safirer, rubiner, smaragder och rosenslipade diamanter, Stockholm 1935, längd 55 mm, vikt 6 g.

3 100 kr

Utrop: 2 600 kr

BROSCH, 18K guld, heliotrop, zodiaken, antik, Giron & Löngren (1820-1847)l, Stockholm, höjd 54 mm, vikt 9,2 g.

4 000 kr

Utrop: 3 000 kr

SALTKAR, ett par, silver, skålformade på välvd fot med brätte, Wien 1832, höjd 8 cm, totalvikt 219,2 g.

Utrop: 3 200 kr

RING, 14K vitguld, 12 briljant ca 1,05 ctv, cs TW-TCa/ VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 6,4 g, några diamanter med mindre nagg invid rondisten, 2 diamanter med nagg på kulett, slitna klor, sliten rodinering.

Utrop: 6 300 kr

LJUSSTAKAR, ett par, sterlingsilver, rokoko-stil, H Gutterman, Köpenhamn ca 1950, höjd 19 cm, fylld fot, totalvikt 1008,3 g.

Utrop: 2 800 kr

RING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca G-H(TW-W)/SI2, 6 briljanter ca 0,18 ctv, stl 17,5 mm, vikt 4,5 g.

Utrop: 34 000 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, barock stil, blad- och blomdekor, J Pettersson, Stockholm 1949, höjd 15 cm, fylld botten, vikt 780,7 g, mindre hål på ett av skaften.

Utrop: 4 200 kr

ARMRING, 14K guld, opal, öppningsbar, 6,1 x 5,1 cm, vikt 13,3 g, säkerhetskedja.

3 600 kr

Utrop: 4 000 kr

RING, 18K guld, gammal - , briljant - och rosenslipade diamanter ca 0,70 ctv, stl 17,5 mm, vikt 3,5 g, slitna klor.

2 800 kr

Utrop: 3 200 kr

CARTIER, 5 ringar 18K guld, vikt 8,2 g, ask. stl. 16,0 mm.

6 200 kr

Utrop: 3 500 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-TCr(H-I)/VVS2-VS1, vikt 1,7 g, stift.

22 500 kr

Utrop: 22 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 2,1 g.

5 800 kr

Utrop: 5 500 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,79 ctv, ca TW-W(F-H)/VS-SI, vikt 1,5 g, stift, ena diamanten har nagg vid bordet och andra diamanten har tjock rondist.

10 800 kr

Utrop: 12 000 kr