301 - 320 av 330
1...151617 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 29 februari 2020

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 14K guld, diameter 6,5 cm, vikt 6,3 g, creoler.

Utrop: 2 200 kr

RING, 14K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,27 ct, ca TCr(I)/SI, 6 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, stl 16,75 mm, vikt 3,3 g.

Utrop: 4 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,42 ctv, ca TCr(I)/SI, 12 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca W(H)/SI, stl 17,5 mm, vikt 3,7 g, mittstenen sitter snett i fattningen, en sidosten med liten skadad på rondisten.

Utrop: 8 500 kr

HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,51 ct, ca TW(F)/SI2, briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW-TCr/SI-P, vikt 1,6 g, några småstenar med nagg.

Utrop: 14 000 kr

RING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,50 ct enligt gravyr, caTW-W/VS, Hans Strömdahl, Stockholm, stl 18 mm, vikt 3,0 g.

Utrop: 5 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, behandlad snidad jade, Wilhelm Harbeck, Stockholm 1947, höd 5,3 cm, vikt 10,4 g, skruvmekanism.

Utrop: 4 600 kr

PÄRLCOLLIER, 30 odlade Tahitipärlor ca 13-14,7 mm, lås i 18K vitguld, längd 46 cm.

Utrop: 20 000 kr

PÄRLCOLLIER, 31 odlade South Seapärlor ca 11,5-15,5 mm, lås i 14K guld, längd 44 cm.

8 000 kr

Utrop: 9 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, äldre briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stift, vikt 1,7 g, ena diamanten med nagg på kulett och vid rondist.

12 000 kr

Utrop: 13 600 kr

RING, 18K vitguld, navettslipad diamant ca 1,28 ct, ca TW(G)/VS1, 14 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-W/VS, Ge-Kå Kaplans, Stockholm 1970, stl 17,25 mm, vikt 6,5 g, litet nagg på rondist.

Utrop: 66 000 kr

CHOKLADKOPP, silver, handtag med dekor i form av en drake, genombruten dekor, pärlbård, Frankrike omkring 1800, höjd 11 cm, vikt 291,3 g.

Utrop: 6 200 kr

BROSCH, silver/18K guld, gammal - och rosenslipade diamanter ca 1,20 ctv, antik, höjd 30 mm, vikt 6,3 g.

4 700 kr

Utrop: 3 500 kr

BROSCH/HÄNGE, silver/18K guld, gammal - och rosenslipade diamanter ca 1,20 ctv, antik, höjd 30 mm, vikt 6,2 g.

4 100 kr

Utrop: 3 500 kr

COLLIER, lapis lazuli, kulor, 12 mm, lås i 14K guld och lapis lazuli, längd 42 cm.

Utrop: 2 500 kr

GUSTAF MÖLLENBORG, såsskål, med fat, silver invändigt förgylld, godronnerad, Stockholm 1830, höjd 10 c, diameter 16,5 cm, vikt 588,1 g, monogram på fatet.

Utrop: 4 400 kr

Kläder Skor

SKOR, VALENTINO, Garavani, stl 38, kilklack 11cm, platå 3cm, skopåse, kartong.

KEDJA, 18K guld, åttlänk/ankarlänk med stav, längd 51,5 cm, vikt 50,7 g.

Utrop: 21 000 kr

GUSTAF WALLIN, såsskål, silver, invändigt förgylld, Falun 1846, höjd 9,5 cm, diameter 14 cm, vikt 458,1 g

4 000 kr

Utrop: 4 600 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 21 briljantslipade diamanter ca 1,68 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 3,2 g, en diamant med nagg i rondist, två kuletter med nagg.

Utrop: 9 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,50 ct TW(G)/VS2, stl 16 mm, vikt 6,0 g.

Utrop: 12 600 kr