1 - 20 av 222
123...12 Gå till

Klubbauktion | Smyckekvaliten – Lördag 30 maj

Aktuell budnivå

RING, platina, obehandlad safir ca 9,50 ct, GCS certifikat 80251-86, 12 briljant- och 12 åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, svensk importstämpel, stl 17 mm, vikt 8,7 g, safiren med slitna fasettkanter och mindre nagg.

Inga bud

Utrop: 100 000 kr

Lägg bud

DUBBELCLIPBROSCH, platina, gammal- åttkant- och baguetteslipade diamanter ca 3,35 ctv, ca TW-TCr/SI, bakstycke i 18K vitguld, längd 6,2 cm, vikt 21,3 g, några stenar med skador.

Inga bud

Utrop: 17 000 kr

Lägg bud

WIWEN NILSSON, collier, sterlingsilver, onyx, trappslipad bergkristall, ring och stavlänk, signerad, Lund 1940, höjd hänge 4,4 cm, vikt 62,7 g. (d)

15 000 kr

Utrop: 17 000 kr

Lägg bud

ÖRHÄNGEN, 14K guld, onyx, rosenslipade diamanter, höjd 3,9 cm, vikt 8,2 g, krokar, en diamant är skadad, en diamant med nagg, onyxen med nagg.

Inga bud

Utrop: 13 800 kr

Lägg bud

ARMBAND/DIADEM, platina, 130 äldre briljant-, carré- och baguetteslipade diamanter ca 5,40 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, C.G. Hallberg Stockholm 1935, längd 19 cm, vikt 20,1 g, armbandet kan fästas på ett medföljande metallband och bäras som ett diadem, originaletui.

Inga bud

Utrop: 50 000 kr

Lägg bud

GEORG JENSEN, collier, 18K roséguld, hänge, Dew Drop, bruna briljantslipade diamanter ca 2,64 ctv, hängets höjd 6,3 cm, vikt 54,7 g, originaletui.

42 000 kr

Utrop: 46 000 kr

Lägg bud

BROSCH, 14K vitguld, sexkantslipad diamant ca 0,95 ct, ca W(H)/VS2, 44 carréslipade rubiner ca 3,0 ctv, 48 briljantslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca TW-TCr/VS, längd 3,7 cm, vikt 14,8 g, ett par rubiner och diamanter med nagg.

22 000 kr

Utrop: 22 000 kr

Lägg bud

KARL-HEINZ SAUER, armring, 18K guld, odlade pärlor, Sverige 1971, innermått 5,6x4,7 cm, bredd 4,2 cm, vikt 78,8 g. (d)

Inga bud

Utrop: 30 000 kr

Lägg bud

ENSTENSRING, 18K vitguld, antikslipad diamant ca 5,00 ct, ca Light Yellow/VS1, Hovjuvelerare Carlman, Stockholm 1969, stl 19,25 mm, vikt 6,7 g, diamanten har nagg och skador.

69 000 kr

Utrop: 68 000 kr

Lägg bud

ÖRHÄNGEN, 18K guld, empir, filigranarbete, Carl Willhelm Strehlenert, Stockholm 1802, höjd 70 mm, vikt 10,8 g, krokar.

16 400 kr

Utrop: 8 000 kr

Lägg bud

Inga bud

Utrop: 20 000 kr

Lägg bud

ANGELETTI, armring, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 5,00 ctv, ca TW/VS, Italien, flexibelt, 5,6x5,0 cm, vikt 105,7 g, originaletui.

Inga bud

Utrop: 66 000 kr

Lägg bud

ÖRHÄNGEN, platina, 2 gammalslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca Cr-TCa(J-K)/P1, 64 gammal- och åttkantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca W-TCr/SI-P, höjd 2,2 cm, vikt 6,4 g, stift, några av de mindre diamanterna med nagg.

21 000 kr

Utrop: 22 000 kr

Lägg bud

ARMBAND, 18K guld/vitguld, 30 briljantslipade diamanter ca 1,50 ct, ca W/VS-SI, Frankrike, längd 20 cm, vikt 89,8 g.

Inga bud

Utrop: 40 000 kr

Lägg bud

PÄRLCOLLIER, 3-radigt, orientaliska pärlor, ca 2,8-7,1 mm, doserade, GCS certifikat 80251-73, lås i platina/förgyllt guld, smaragdslipad smaragd ca 0,80 ct, 16 gammal- och åttkantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-TCa/VS-P, säkerhetskedja, längd 66 cm, smaragden är skadad, ett par diamanter med nagg.

62 000 kr

Utrop: 6 900 kr

Lägg bud

RING, platina, smaragdslipad smaragd ca 1,60 ct, Colombia minor oil, GCS certifikat 80256-30, 30 åttkantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 2,8 g, skada på smaragden, några diamanter med skador.

19 200 kr

Utrop: 20 000 kr

Lägg bud

GEORG JENSEN, ring, Cave, 18K guld, briljantslipade diamanter, design Jacquelin Rabun, stl 17 mm, vikt 30,4 g, originaletui.

36 500 kr

Utrop: 34 000 kr

Lägg bud

BROSCH/HÄNGE, silver/18K guld, en smaragdslipad och en droppslipad smaragd ca 1,66 ctv, gammalslipade diamanter ca 1,40 ctv, antik, höjd 4,0 cm, vikt 10,5 g, en smaragd har nagg, en diamant är skadad, några har nagg.

9 300 kr

Utrop: 9 000 kr

Lägg bud

RING, 18k guld, smaragdslipad gul safir ca 10,00 ctv, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, Juvelfabriken, Stockholm, 1950-tal, stl 17,25 mm, vikt 9,7 g, en diamant med äldre briljantslipning, en diamant skadad, safir med inneslutning som når ytan och mindre nagg samt skada på kulett.

Inga bud

Utrop: 13 800 kr

Lägg bud

ARMBAND, 18K guld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW/VS, Gunnar Fahlström, Stockholm, längd 15 cm, vikt 38,5 g, originaletui.

20 000 kr

Utrop: 22 000 kr

Lägg bud