201 - 220 av 222
1...101112 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 30 maj 2020

Klubbad för

RING, platina, smaragdslipad diamant ca 0,50 ct, ca River(E)/VS1, 16 gammal-, baguette- och åttkantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,9 g, flera sidostenar med skador och brännmärken.

Utrop: 34 000 kr

SOLUR, silver, sten, på träscockel, Hovjuvelerare A Hildebrand, Gävle 1972, höjd 16,7 cm, vikt 712,4 g.

2 200 kr

Utrop: 2 300 kr

HÄNGE, 18K guld, barock odlad pärla, ca 16,7x13,2x11,2 mm, 3 gammalslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/SI, öppningsbar ögla, höjd 2,7 cm, vikt 4,1 g.

3 000 kr

Utrop: 3 500 kr

ARMBAND, 18K vitguld, akvamariner, åttkant- och rosenslipade diamanter ca 0,90 ctv, Stockholm 1939, längd 18 cm, vikt 30 g, en akvamarin är skadad.

Utrop: 18 000 kr

H. STERN, hänge, 18K vitguld, smaragdslipade smaragder ca 1,00 ctv, 19 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, höjd 2,9 cm, vikt 4,6 g.

6 600 kr

Utrop: 6 900 kr

J. STELLA, armring, 18K roséguld, 275 briljantslipade diamanter ca 5,00 ctv, ca W/VS, flexibelt, innermått, 6,3x4,9 cm, vikt 64,5 g.

58 000 kr

Utrop: 50 000 kr

MANSCHETTKNAPPAR, ett par, Hasse & Tage, 18K guld, Hellström & Årling, Stockholm 1982, vikt 6,1 g, gravyr "Mona, Fröken Fleggman 1982", proveniens: Gåva till Mona Haskel från Hasse och Tage, etui

7 100 kr

Utrop: 4 600 kr

ARMRING, 14K guld, orientaliska pärlor, smaragder, äldre briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, mått 56x46 mm, vikt 14,6 g, säkerhetskedjan är trasig.

Utrop: 18 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, obehandlad rubin 2,19 ct, GCS certifikat 79220-97, briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca W-TCa/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 6,1 g, en diamant är skadad.

Utrop: 40 000 kr

ÖRHÄNGEN, 14K rodierat guld, 34 briljantslipade diamanter ca 1,90 ctv, ca TW-W/VS, höjd 13 mm, vikt 4 g, stift.

16 800 kr

Utrop: 16 000 kr

RING, 18K rodinerat guld, kuddslipad safir ca 12,74 ct, 107 navett- och briljantslipade diamanter ca 1,79 ctv, ca River-TCa/VS-SI, vikt 16,6 g, sprickor och porositet i guldet, storlek 17 mm.

Utrop: 150 000 kr

TIFFANY & CO, brosch, 18K guld, pärlemor, svart jade, pingvin, ca 1970, höjd 42 mm, vikt 14,7 g.

18 000 kr

Utrop: 20 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, snidad korall ca 58,56 ctv, 86 navett-, dropp- och briljantslipade diamanter ca 2,47 ctv, ca River-Cr/VS-P, höjd 43 mm, vikt 22,9 g.

Utrop: 40 000 kr

COLLIER, platina, 126 briljantslipade diamanter ca 2,54 ctv, ca W/VS, längd 41 cm, vikt 163,1 g.

Utrop: 50 000 kr

ATELIER BORGILA, ring, 18K vitguld, smaragdslipad gul beryll ca 30,0 ct, Stockholm 1969, stl 18 mm, vikt 18,9 g, originaletui.

18 000 kr

Utrop: 20 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, rund-, navette - och droppslipade safirer, briljantslipade diamanter ca 8,80 ctv, ca TW-W/VVS-VS, Stockholm 1987, höjd 8,0 cm, vikt 29 g, stift.

Utrop: 66 000 kr

RING, 18K vitguld, kuddslipad turmalin ca 21,00 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 9,3 g, en diamant med liten skada och några med nagg, någor sned i fattningen.

Utrop: 20 000 kr

RING, 14K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, vikt 5,2 g.

Utrop: 16 000 kr

DIOR, ring, 18K vitguld, ovalslipad topas, turmalin, peridot ca 0,60 ct styck, 14 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VVS, refnr A4588, stl 15,5 mm, vikt 13,9 g, storleksändrad.

Utrop: 40 000 kr

RING, 18K guld, 2 gammalslipade diamanter ca 1,62 ctv, ca TCr-TCa(I-L)/VS1-P1, 26 gammal- och åttkantslipade diamanter ca 1,00 ct, ca W/VS, Stockholm 1957, stl 19,25 mm, vikt 9,9 g, två diamanter med nagg på kronan.

Utrop: 25 000 kr