101 - 120 av 222
1...567...12 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 30 maj 2020

Klubbad för

RING, 18k guld, rubin ca 1,00 ct, 2 äldre briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/VS-SI, rosenstenar, stl 17,25 mm, vikt 3,9 g, rosenstenar med nagg och skador.

Utrop: 25 000 kr

POMELLATO, armring, M´ama non m´ama, 18K roséguld, peridot, stl S, vikt 4,9 g.

7 100 kr

Utrop: 7 700 kr

DIOR, örhängen, briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca River-TW(E-F)/VVS-VS, refnr D5457, diam 4,7 cm, vikt 22,8 g, stift.

Utrop: 35 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, cabochonslipad safir 7,87 ct, prinsess- och briljantslipade diamanter 1,31 ctv, stl 17,5 g, vikt 10,7 g.

23 000 kr

Utrop: 22 000 kr

COLLIER, 14K guld, 21 cabochonslipade månstenar, ovalslipad safir ca 0,65 ct, längd 36 cm, vikt 9,0 g, mindre nagg på safir.

12 600 kr

Utrop: 14 000 kr

ARMRING, 18K guld, pärlor, svart emalj, rosenslipade diamanter, antik, senare skena Stockholm 1938, 6,1x4,7 cm, vikt 38,3 g, tennlödningar, emaljskador.

Utrop: 17 600 kr

BROSCH/HÄNGE, 18K guld, antikslipade diamanter, svart emalj, antik, Frankrike, längd 3,7 cm, vikt 12,4 g, emaljskador.

Utrop: 6 000 kr

ARMRING, orm, 9K guld, blå emalj, 4 pärlor, rosenstenar, 5x6 cm, vikt 19,1 g, lagning.

Utrop: 20 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, briolettslipade safirer, briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, längd 42 cm, vikt 7,8 g.

11 200 kr

Utrop: 11 000 kr

BROSCH, 18K vitguld, gammal- och åttkantslipade diamanter ca 3,00 ctv. TW-W/VS-SI, Erik Thomassons Guld & Juvelfirma, Stockholm 1952, längd 8,7 cm, vikt 12,3 g, några diamanter med skador och nagg.

14 200 kr

Utrop: 16 000 kr

VAN CLEEF & ARPELS, manschettknappar, 18K guld, trä, refnr. B9077R220, längd 2,1 cm, vikt 5,9 g.

Utrop: 15 000 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, rosenslipade diamanter, svart emalj, antik, längd 39 cm, vikt 6,4 g, ett par diamanter med nagg, emaljskada, etui.

4 000 kr

Utrop: 4 500 kr

RING, platina, kuddslipad burmesisk obehandlad safir 2,83 ct, GCS certifikat 79215-11, 6 fantasislipade safirer, 44 gammal- och rosenslipade diamanter, stl 16,75 mm, vikt 5,6 g, några av sidostenarna med nagg och skador.

Utrop: 110 000 kr

TRESTENSRING, platina, smaragd 1,56 ct, Colombia, Minor oil, GCS certifikat 79224-72, 2 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI2-P1, stl 16,75 mm, vikt 5,4 g, ena diamanten med extra fasett och liten inverterad natural vid rondisten och den andra med nagg på kuletten.

Utrop: 75 000 kr

ARMRING, 18K guld, orientaliska pärlor, antik, Gustaf Dahlgren, Malmö 1873, säkerhetkedja, mått 5,3x5,0 cm, vikt 26,6 g, bucklor.

Utrop: 16 000 kr

KUTCHINSKY, brosch, 18K guld, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 1,26 ctv, smaragder, rubiner, safirer, London, längd 7,1 cm, vikt 24 g, ett par diamanter med skador.

Utrop: 18 000 kr

GEORGE JENSEN, grapefruktskedar, 12 st, Konge, silver, Danmark, efter 1945, längd 15 cm, vikt 354,8 g.

8 100 kr

Utrop: 5 500 kr

KEDJA, 20K guld, lås i form av en hand med lillfingerring, rubin, turkos, antik, längd 77 cm, vikt 25,2 g, etui.

31 000 kr

Utrop: 35 000 kr

CARTIER, brosch, platina, äldre briljantslipade diamanter ca 3,35 ctv, ca TW-W/VS, refnr 17812, diameter 3 cm, vikt 8,9 g, nål i 18K vitguld, en diamant ca TCa, en diamant skadad, etui.

Utrop: 140 000 kr

CHANEL, collier, 18K vitguld, droppslipad diamant ca 0,55 ct och briljantslipade diamanter ca 7,42 ctv, ca TW/VVS, längd 37 cm, vikt 38,9 g.

Utrop: 190 000 kr