261 - 280 av 298
1...131415 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 29 augusti 2020

Klubbad för

Smycken Pärlarmband

PÄRLARMBAND, 14K guld, platina, diamanter, odlade saltvattenspärlor, 5-radig, längd 18 cm, vikt 32,0 g.

3 500 kr

Utrop: 4 000 kr

PÄRLCOLLIER, lås i 18K vitguld, åttkantslipade diamanter, cabochonslipad grön turmalin, odlade pärlor ca 6,3 mm, 2-radig, längd ca 46 cm, vikt 61,1 g.

Utrop: 5 500 kr

RING, låghaltigt vitguld, smaragd ca 0,50 ct, 30 åttkantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca W-TCa(H-K)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 7,7 g, smaragd med nagg och mindre skador, hög palladiumhalt i guldet.

3 600 kr

Utrop: 4 000 kr

RING, 14K guld/silver, syntetisk rubin, 8 gammalslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 18,25 mm, vikt 5,8 g, senare ringskena i 18K vitguld av Jonssons Guldsmedsaffär i Linköping 1956, flera diamanter har nagg och skador.

3 700 kr

Utrop: 4 000 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade south sea pärlor ca 13x11 mm, 18 carréslipade rubiner ca 3,60 ctv, höjd 50 mm, vikt 11,3 g, några rubiner har inneslutningar som når ytan.

Utrop: 10 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv ca W/VS, stl 16 mm, vikt 7,8 g.

Utrop: 5 700 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,48 ct, ca TW(F)/VS1, Spectra, G. Dahlgren & Co, Malmö 1977, stl 16,75 mm, vikt 3,3 g.

6 600 kr

Utrop: 6 800 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 25 safirer 7,49 ctv, 50 briljantslipade diamanter 0,42 ctv, W-TCr/SI, längd 17,5 cm. vikt 7,4 g.

13 200 kr

Utrop: 11 400 kr

PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenspärlor, ca 8,5-9,0 mm, lås i 18K vitguld med mabépärla och 3 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca TW/SI, längd 48 cm, vikt 53,7 g.

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca W/VS, 6 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, Hellström & Åhrling 1964, Stockholm stl 18 mm, vikt 4,1 g.

4 600 kr

Utrop: 4 500 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW/VS2, Stockholm 1971, stl 18 mm, vikt 3,2 g.

Utrop: 4 500 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor ca 10,0-10,5 mm, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca Cr/VS, vikt 5,9 g, stift.

Utrop: 8 000 kr

HÄNGE/PÅHÄNG, 18K vitguld, droppformad mabépärla, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW/SI, Wissings Guld, Linköping 1977, höjd 35 mm, vikt 6,3 g.

2 100 kr

Utrop: 2 000 kr

ARMRING, öppningsbar, 19,2K guld/silver, opal ca 1,00 ct, blå emalj, rosenslipade diamanter, Porto Portugal 1938-1984, stl 6,0x5,5 cm, vikt 26,0 g, emaljskador.

Utrop: 12 400 kr

PÄRLCOLLIER, keshipärlor, lås och delar i 18K guld, längd 66 cm, vikt 32,5 g.

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K vitguld, turkoser, 18 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 15,75 mm, vikt 3,3 g.

Utrop: 2 000 kr

RING, 18K guld, korall ca 8,00 ct, stl 17,25 mm, vikt 9,2 g, korallen har hålighet på baksidan.

Utrop: 4 500 kr

Smycken Slipshållare

SLIPSHÅLLARE, 18K guld, prinsesslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW/VS, vikt 9,7 g.

Utrop: 10 000 kr

RING, 18K vitguld, 6 droppslipade safirer ca 3,00 ctv, 8 swisslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 5,2 g, en diamant har skada och några safirer har nagg.

4 000 kr

Utrop: 4 500 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 5,7 g, gravyr.

6 100 kr

Utrop: 6 600 kr