281 - 298 av 298
1...131415 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 29 augusti 2020

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-CR/VS-SI, stift, vikt 5,7 g.

2 700 kr

Utrop: 3 000 kr

RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter 1,70 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 8,8 g, en diamant är P1, mittsten med nagg och inverterade naturaler.

FRIMURARKULA, silver / 18K guld, går att öppna till ett kors, vikt 5,7 g.

4 000 kr

Utrop: 4 400 kr

COLLIER, 18K vitguld / 14K guld / platina, 3 rubiner, 27 antikslipade diamanter, längd 62 cm, vikt 5,6 g.

4 200 kr

Utrop: 3 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, cabochonslipade safirer ca 9,00 ctv, 36 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, höjd 15 mm, vikt 6,1 g, stift.

Utrop: 6 900 kr

RING, 18K vitguld, 20 rubiner ca 0,30 ctv, 44 åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 15,5+ mm, vikt 5,9 g, några rubiner har nagg.

4 600 kr

Utrop: 3 400 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,02 ct, R(D)/VS1, 6 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 17,75 mm, vikt 3,1 g, mindre nagg på ena kronfasetten/bordet.

Utrop: 54 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, smaragder ca 1,80 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W-Cr/SI, längd 18 cm, vikt 7,9 g.

Utrop: 12 200 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Tahitipärlor 12 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TCa-Ca/SI, stift, höjd 16 mm, vikt 9,1 g.

Utrop: 11 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, delvis rodinerat, odlade pärlor, ca 8,75 mm, baguette- och briljantslipade diamanter ca 0,71 ctv, ca W-LY/VS-SI, stift, höjd 19 mm, vikt 4,8 g.

6 000 kr

Utrop: 6 600 kr

CF CARLMAN, sockerskål, silver, slät, lock med knopp i form av blomma, Stockholm 1947, höjd 10 cm, vikt 180,6 g, etui, mindre bucklor.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

TENNISARMBAND, 18K roséguld, 91 briljantslipade diamanter ca 1,88 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 19 cm, vikt 8,7 g.

Utrop: 26 500 kr

ARMBAND, 18K guld, 45 carréslipade smaragder, 42 briljantslipade diamanter ca 0,20ctv ca W-TCA/SI, längd 18,5 cm, vikt 13,4 g, några smaragder med skador och nagg.

Utrop: 8 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,49 ctv, ca TW-Cr/P, längd 18,5 cm, vikt 6,0 g.

Utrop: 7 800 kr

DIAMANT, briljantslipad, 0,75 ct, TW(G)/P1.

Utrop: 10 000 kr

RING, 18K guld, 8 smaragder ca 0,40 ctv, 9 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VS, stl 18,5 mm, vikt 4,3 g, en diamant har inverterad natural på rondisten, en har repa på bordet och några har naturaler vid rondisten, två smaragder har små skador och flera har inneslutningar som når ytan.

5 000 kr

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K guld, 9 safirer ca 2,00 ctv, stl 15,75+ mm, vikt 10,6 g, flera safirer har slitna fasettkanter.

Utrop: 5 000 kr

RING, 18K vitguld, buttonformad odlad pärla ca 11,5 mm, 20 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-Cr/SI-P, stl 15,75+ mm, vikt 8,1 g.

Utrop: 3 400 kr