81 - 100 av 101
1...456 Gå till

Klubbauktion | Smyckekvaliten – Lördag 28 november

Aktuell budnivå

EVALD NIELSEN, 12 costers, silver, Danmark, Köpenhamn, 1920-tal, diameter 8 cm, vikt 386,1 g.

Inga bud

Utrop: 4 100 kr

Lägg bud

Smycken Lås

OLE LYNGGAARD, lås, Elefant, 18K guld, briljantslipad diamant 0,10 ctv, TW/VS, höjd elefant 23 mm, vikt 12,5 g, odlade sötvattenspärlor ca 8 mm, längd ca 46 cm.

20 000 kr

Utrop: 22 000 kr

Lägg bud

PÄRLÖRHÄNGEN, platina/18K vitguld, odlade barocka pärlor ca 16x11 mm, 10 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, Erik Thomassons Guld- & Juvelfirma, Stockholm 1946, höjd 35 mm, vikt 9,2 g, skruvstift.

Inga bud

Utrop: 8 000 kr

Lägg bud
Bild kommer

COLLIER, "angel skin" korall, ca 14,0-16,7 mm, två lås i 18K guld med 132 åttkantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS, längd 84 cm, vikt 247,6 g, går att bära som två collier på 40 respektive 44 cm.

Inga bud

Utrop: 22 000 kr

Lägg bud
Bild kommer

RING, platina, droppslipad diamant 1,70 ct, I/IF, GIA certifikat 2156633925, 2 trapetslipade diamanter, stl 15,25 mm, vikt 4,7 g.

Inga bud

Utrop: 64 000 kr

Lägg bud
Bild kommer

RING, 18K guld, odlad south sea pärla ca 14,5 mm, 64 briljantslipade diamanter ca 2,24 ctv, ca River-TW/VVS, stl 18,25 mm, vikt 16,3 g.

Inga bud

Utrop: 28 000 kr

Lägg bud
Bild kommer

OLE LYNGGARD, collier, Snake Clasp, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,044 ctv, collier i fasetterad grå kvarts, längd 95 cm, extra ögla medföljer, etui, ytterask.

Inga bud

Utrop: 37 000 kr

Lägg bud
Bild kommer

CHOPARD, örhängen, Casmir, 18K guld, 56 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VVS, stift/clips, höjd 22 mm, vikt 22 g, ett par diamanter med nagg.

Inga bud

Utrop: 15 000 kr

Lägg bud
Bild kommer

COLLIER, 9K guld, månstenar, antik, längd 36,5 cm, vikt 8,0 g, senare lås i 18K guld.

Inga bud

Utrop: 6 800 kr

Lägg bud
Bild kommer

W.A BOLIN, örhängen, 18K vitguld, 8 navette- och 20 briljantslipade diamanter ca 2,05 ctv, ca W-Cr/VVS-VS, stift/clips, höjd 16 mm, vikt 7,6 g, originaletui.

Inga bud

Utrop: 12 600 kr

Lägg bud
Bild kommer

ARMBAND, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW/VVS, C G Hallberg, Stockholm 1939, säkerhetskedja, längd 16 cm, vikt 8,6 g.

Inga bud

Utrop: 15 000 kr

Lägg bud
Bild kommer

WIWEN NILSSON, armband, sterlingsilver, signerat, Lund 1965, längd 19,5 cm, vikt 41,0 g. (d)

Inga bud

Utrop: 5 500 kr

Lägg bud
Bild kommer

ERIC RÅSTRÖM, ljusstakar, ett par, silver, svagt konande stam, Stockholm 1967, höjd 18 cm, vikt 361,5 g.

Inga bud

Utrop: 4 600 kr

Lägg bud
Bild kommer

ARMBAND, platina, 25 gammalslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, 99 triangulärt slipade blå safirer, en blå-grön triangulärt slipad sten, Art Deco, 1920/30-tal, Frankrike, längd 18,5 cm, svensk kontrollstämpel, vikt 21,5 g, etui, några syntetsika safirer, flera safirer med skador och nagg, 2 diamanter är skadade, senare lås.

Inga bud

Utrop: 28 000 kr

Lägg bud
Bild kommer

COLLIER, 18K vitguld, 495 briljantslipade diamant 15,01 ctv, ca TW/VS-SI, längd 42 cm, vikt 52,2 g, några diamanter har nagg på kuletten.

Inga bud

Utrop: 112 000 kr

Lägg bud
Bild kommer

Dosor-Etuier Etuier

VAN CLEEF & ARPELS, etui, styptor, vitmetall, 3 carréslipade rubiner, rosenslipade diamanter, Art Deco, ca 1930-tal, Frankrike, refnr 41553, 80x60x9 mm, vikt 93,5 g, senare inristning palladium.

Inga bud

Utrop: 20 000 kr

Lägg bud
Bild kommer

TIFFANY & CO, armband, Somerset, 18K guld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, längd 16,5 mm, vikt 43,8 g, originaletui samt ytterkartong.

Inga bud

Utrop: 32 000 kr

Lägg bud
Bild kommer

RING, 14K guld/vitguld, 7 ovalslipade lila-rosa rubiner ca 5,70 ctv, 12 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 15,75 mm, vikt 5,4 g, rubinerna har små nagg, tre diamanter har nagg.

Inga bud

Utrop: 17 000 kr

Lägg bud
Bild kommer

ARMBAND, 14K guld, 15 obehandlade blå safirer ca 20,00 ctv, den största är ca 2,60 ct, 15 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, längd 19,5 cm, vikt 17,0 g, svaga fattningar och ledningar, ett fåtal safirer med mindre nagg och naturliga håligheter.

Inga bud

Utrop: 36 000 kr

Lägg bud
Bild kommer

RING, 18K vitguld, baguetteslipad colombiansk smaragd ca 1,50 ct, GCS certifikat 80277-20, 6 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-W/VS, Gustaf Dahlgren & Co, Malmö 1967, stl 17 mm, vikt 7,0 g, smaragden har små nagg på kronan, en diamant har liten skada och två har nagg vid rondisten.

Inga bud

Utrop: 11 400 kr

Lägg bud