21 - 40 av 307
123...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 21 november

Klubbad för

DIAMANT, briljantslipad, ca 0,86 ct, ca TCa(K)/VS2, låg krona, kulett.

Utrop: 9 900 kr

RING, 18K vitguld, rosa turmalin ca 4,50 ct, 94 briljantslipade diamanter ca 1,63 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 15,75-17,5 mm, vikt 16 g, flexibel inre ringskena, turmalin med mindre repa på bordet och nagg invd kuletten, turmalinen något lös i sin fattning.

Utrop: 23 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,10 ct, ca TCA(K)/SI1, inneslutning når ytan, låg krona, stark fluorosens, 16 briljantslipade diamanter ca 1,14 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, en diamant har en skadad i kronan, stl 16,5 mm, Axelsson & Skärlund, Stockholm 1967, vikt 7,2 g.

Utrop: 28 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, 9 oval- samt droppslipade blå safirer, 5 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-W/SI, längd 45 cm, vikt 19,3 g, några av safirerna har mindre nagg.

Utrop: 8 400 kr

ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,85 ct, ca TCa(L)/P1, nagg på kuletten, stl 19,75 mm, vikt 3,1 g.

6 400 kr

Utrop: 7 400 kr

ALLIANSRING, 14K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca W/SI, stl 17,75 mm, vikt 3,2 g.

Utrop: 6 900 kr

RING, 18K vitguld/guld, 3 briljantslipade diamanter ca 1,90 ctv, ca W-TCr/VS1, nagg på kuletter, stl 20,5+ mm, vikt 6,4 g.

30 000 kr

Utrop: 34 500 kr

ENGELBERT, pärlarmband, 5 - radigt, odlade pärlor, doserade, ca 4,5 - 8 mm, lås i 18K guld med rutilkvarts, Stigbert, Stockholm 1961, längd 17,5 cm, vikt 43,5 g.

5 000 kr

Utrop: 5 500 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 8,5 - 9 mm, något barocka, kullås i 18 vitguld, 64 åttkantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca W/SI, längd 49 cm, vikt 46,7 g.

Utrop: 6 900 kr

RING, 18K guld/vitguld, ovalslipad citrin ca 16 ct, stämplad RO-BE, Stockholm 1969, stl 16,5 mm, vikt 12,7 g.

Utrop: 4 800 kr

ARMBAND, 18K guld, 23 ovalslipade citriner ca 12 ctv, längd 17 cm, vikt 14,1 g, lagningar, flera stenar med skador och nagg.

5 200 kr

Utrop: 5 800 kr

RING, 18K vitguld, smaragdslipad gul topas ca 4,0 ctv, 4 navette- och 2 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, stl 18 mm, vikt 3,7 g.

8 600 kr

Utrop: 6 900 kr

RING, 14K guld, opal, 8 äldre briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, blå emalj, stl 16 mm, vikt 7,6 g, gravyr 22-/7- 1965.

3 000 kr

Utrop: 3 300 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-TCr/SI, 24 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, vikt 2,4 g, stift, båda mittstenarna har små nagg på kuletterna.

11 600 kr

Utrop: 12 600 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/SI, stift, vikt 1,6 g, en snurrebuss är i 14K guld.

5 500 kr

Utrop: 6 300 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,39 ct enligt gravyr, ca TCa(L)/SI, längd 39 cm, vikt 6,0 g, nagg på kuletten.

4 700 kr

Utrop: 3 900 kr

RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca Cr-TCa(J-L)/SI, stl 18,75 mm, vikt 6,3 g, diamanten i mitten med skador.

5 900 kr

Utrop: 5 700 kr

TENNISARMBAND, 14K vitguld, 46 briljantslipade diamanter ca 5,10 ctv ca TW-TCa/P1-P2, längd 18,5 mm, vikt 17.0 g, en diamant skadad, några med nagg, svaga fattningar.

27 000 kr

Utrop: 9 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld 11 briljantslipade diamanter 1,30 ctv enligt gravyr, ca River-TW(E-G)/VS-SI, Hellström & Åhrling, Stockholm 1965, stl 17,5 mm, vikt 5,8 g, mittsten med små nagg, en diamant är skadad, en diamant med gul ton.

Utrop: 16 000 kr

COLLIER, 18K guld, 20 st briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca W-Cr/VS, längd 40-42 cm, vikt 3,4 g, en diamant med skadad kulett.

Utrop: 5 500 kr