181 - 200 av 278
1...91011...14 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 2 januari 2021

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld,122 briljantslipade diamanter 0,73 ctv, ca W/P, höjd 27 mm, vikt 3,1 g, stängbar krok,

Utrop: 12 800 kr

PÄRLCOLLIER, odlade South Seapärlor, 33 st, ca 11,7-14 mm, lås i 18K vitguld, pärla, 8 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS, längd 46 cm.

Utrop: 39 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad rubin ca 1,20 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,59 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, Carlman, Stockholm, stl 17,5 mm, vikt 4,3 g, rubinen har nagg.

Utrop: 11 400 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld/roséguld, 82 briljantslipade diamanter ca 2,46 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 6,8 g.

Utrop: 29 000 kr

RING, 18K vitgudl, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca Cr(J)/SI1, 32 baguette och briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 8,7 g, 2 diamanter saknas, svaga fattningar.

Utrop: 15 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 baguetteslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,75+ mm, vikt 6,1 g.

Utrop: 6 600 kr

RING, 14K guld, ametist ca 10,00 ct, 23 briljant- samt åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 17,75 mm, vikt 9,4 g, ca en tredjedel av diamanterna med nagg.

Utrop: 11 400 kr

RING, 14K vitguld, ametist ca 1,80 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W (G-H)/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,7 g.

Utrop: 6 700 kr

HÄNGE, emaljägg, 14K guld/silver, 26 diamanter ca 0,26 ctv, längd ca 2 cm, vikt 6,3 g.

7 100 kr

Utrop: 5 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 1,40 ctv/TW(F)/SI1, laserinskriptioner på rondister GIA 2106910022 och GIA 2106739766, stift, vikt 1,8 g.

38 000 kr

Utrop: 42 000 kr

ÖRHÄNGEN, 20K guld / 18K vitguld, 2 mabépärlor ca 18 mm, 10 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv ca W/VS-SI, Valter Gratchev, 2001, vikt 17,8 g, clips.

Utrop: 6 800 kr

RING, 18K vitguld, mabépärla ca 14 mm, 27 åttkantslipade diamanter ca 0,55 ctv ca W/VS, stl 17,75 mm, vikt 16,0 g.

Utrop: 10 200 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,95 ct, ca River(E)/VS1, 39 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW(G)/VVS, stl 15,75 mm, vikt 6,3 g, 1 diamant saknas, mittstenen något lös i fattningen.

Utrop: 40 000 kr

Smycken Enstenshänge

HÄNGE MED KEDJA, 18K guld/vitguld, droppslipad diamant ca 2,65 ct, ca TW(G)/VS2-SI1, hängets höjd 2,1 cm, 3 rader ankarlänk, kedjans längd 42 cm, vikt 12,9 g, planslipad kulett.

Utrop: 136 000 kr

MJÖLK- & GRÄDDKANNA, silver, invändigt förgylld, Nils Limnelius, Stockholm 1810, höjd 120,5 cm, vikt 185,1 g, gravyr.

Utrop: 3 400 kr

MJÖLK- & GRÄDDKANNA, silver, invändigt förgylld, på fyra tassfötter, Carl Magnus Ryberg, Stockholm 1810, höjd 12 cm, vikt 189,3 g, buckla, monogram.

Utrop: 3 400 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,71 ct ca TW(G)/VVS2, stl 17,25 mm, Guldfynd, 1986, vikt 3,6 g,

18 800 kr

Utrop: 20 000 kr

SÅSKANNA, silver, invändigt förgylld, pärlbård, kvinnoporträtt, Erik Edquist, Torshälla 1808, höjd 8,5 cm, längd 16 cm, vikt 174,4 g, moindre buckla, lagning, monogram.

3 500 kr

Utrop: 4 000 kr

HÄNGE, 18K guld, rubiner, pärlor, antik, Stockholm 1905, gravyr, vikt 11,5 g, etui.

4 800 kr

Utrop: 5 500 kr

MÄRGSKED, silver, London ca 1800, längd 21,7 cm, vikt 39,4 g.

Utrop: 3 200 kr