41 - 60 av 278
1234...14 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 2 januari 2021

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 54 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, vikt 2,5 g, stift.

Utrop: 10 000 kr

101 ERIC LÖFMAN, bägare, 6 st, förgyllt silver, hamrad yta, MGAB, Uppsala 1975, höjd 10,5 cm, totalvikt 289,1 g.

2 000 kr

Utrop: 1 800 kr

RING, 18K vit/roséguld, 31 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 3,9 g.

Utrop: 6 900 kr

ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv ca TW/VS,, 24 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca TW-W/VVS-VS, vikt 2,6 g, stift, avtagbar krans.

Utrop: 8 900 kr

KUNGAPOKAL, förgyllt silver, dekor med kronor, HKH Prins Carls Vandringspris vid Roddfrämjandets Kapprodd Stockholm 1944, monogram, K Anderson, Stockholm 1942, höjd 22 cm, diameter 14 cm, vikt 506,5 g.

2 600 kr

Utrop: 2 900 kr

C.F.CARLMAN, 2 ljusstakar, silver, höjd 17,5 mm, 1938, vikt 410,7 g.

3 100 kr

Utrop: 3 400 kr

RING, 18K vitguld, 80 briljantslipade diamanter ca 0,94 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,4 g

Utrop: 12 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca TW-W/VS, vikt 2, g, stift.

Utrop: 6 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 206 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, vikt 7,1 g, huggies, längd 2,2 cm.

Utrop: 15 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, akvamariner ca 2,14 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W-Cr/P, vikt 3,0 g, stift.

Utrop: 5 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-W/VS, stl 16 mm, vikt 3,7 g.

Utrop: 6 400 kr

ARMRING, 14K guld, grön kalcedon, 5 fröpärlor, stl 16,5 cm, vikt 8,2 g, en imitationspärla.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

Smycken Lås

LÅS, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W/SI, bajonettlås, 11,3 mm, vikt 3,2 g, saknar insticksdel.

Utrop: 4 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, ca 80 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W-TCa/VS-SI, stift, höjd 11,8 m, vikt 7,5 g, en diamant med skada.

Utrop: 4 500 kr

RING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,48 ct, TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 6,6 g.

8 000 kr

Utrop: 9 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, 22 rubiner ca 3,80 ctv, 28 carré- äldre briljant- och briljantslipade diamanter ca 4,50 ctv, ca TW-TCa/SI-P, längd 41 cm, vikt 18,5 g, flera rubiner har nagg, några diamanter har naturaler, skador och nagg.

24 500 kr

Utrop: 25 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, delvis rodinerade, 28 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 15 mm, vikt 12,5 g, huggies.

Utrop: 6 800 kr

RING, 18K guld/vitguld, 3 smargder, 10 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca River-TW/SI-P, London 1977, stl 17 mm, vikt 8,5 g, smaragderna har inneslutningar som når ytan.

5 000 kr

Utrop: 5 600 kr

COLLIER, 18K vitguld, smaragder ca 1,50 ctv, 35 briljantslipade diamanter ca 2,80 ctv, ca River-TW/VVS-VS, längd 42 cm, vikt 15,5 g.

30 000 kr

Utrop: 15 000 kr

RING, 18K vitguld, 39 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca River/VVS, engelska stämplar, stl 17+ mm, vikt 6,7 g, tre diamanter har skador.

Utrop: 6 800 kr