241 - 260 av 300
1...12131415 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 30 januari 2021

Klubbad för

Ädelstenar Rubiner

RUBIN, 1,18 ct, ovalslipad, IGI certifikat F1H69513, förseglad, litet nagg.

Utrop: 2 300 kr

CARMOSÉHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, fasetterad ovalslipad rubin ca 1,05 ct, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca Cr/P, höjd 17 mm, längd på kedjan 45 cm, vikt 2,8 g, rubinen har inneslutningar som når ytan.

Utrop: 5 700 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, nyckel ametist 1,11 ctv, 3 briljanter 0,02 ctv, längd 40-42 cm

1 300 kr

Utrop: 1 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,39 ct, ca TW/SI, 50 briljantslipade diamanter 0,62 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 4,4 g.

Utrop: 7 500 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,53, ca W-Cr(H-J)/P, höjd 24 mm, längd på kedjan 40 cm, vikt 3,4 g.

6 000 kr

Utrop: 6 700 kr

ARMBAND, platina/18K guld, gammalslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W/VS-SI, antik, längd 17,5 cm, vikt 10,1 g, två diamanter med skador.

12 200 kr

Utrop: 13 400 kr

COLLIER, 18K guld, delvis rodinerat, 19 navettslipade granater ca 6,2 ct, 600 briljantslipade diamanter ca 2,61 ctv, ca TW-TCr/VS-P, längd 50 cm, vikt 33,6 g.

Utrop: 20 800 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad akvamarin ca 1,69 ct, 23 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW-TCr/SI, längd 40 cm, vikt 2,9 g.

Utrop: 5 600 kr

Silver Kaffeservis

JAKOB ULFSBERG, gräddkanna, rektangulär fot, hänkel, pärlbård, Nyköping 1794, höjd 15 cm, vikt 179,1 g, mindre spricka vid foten.

2 600 kr

Utrop: 3 000 kr

COLLIER, 18K guld, korallkulor, stavlänkar, längd 92 cm, vikt 32,4 g.

Utrop: 14 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld 11 briljantslipade diamanter, mittsten 0,60ct, 1,30 ctv enligt gravyr, ca River-TW(E-G)/VS-SI, Hellström & Åhrling, Stockholm 1965, stl 17,5 mm, vikt 5,8 g, mittsten med små nagg, en diamant är skadad, en diamant med gul ton.

Utrop: 13 800 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, droppslipad safir ca 1,03 ct, briljantslipade diamanter ca 0,51 ctv, ca Cr-TCa/P, längd 45 cm, vikt 2,9 g, safiren har ett nagg,

Utrop: 7 900 kr

BULJONGSKEDAR, 12 st, Victoria, silver, delvis förgyllda, svensk importstämpel, längd 14,7 cm, vikt 404,2 g, monogram, sliten förgyllning.

1 900 kr

Utrop: 1 800 kr

TÅRTBESTICK, 2 delar, silver, delvis förgylld, Miettinen & Nurmi, Finland, Åbo 1959, längd 16,5-18 cm, vikt 65,2 g, monogram.

300 kr

Utrop: 350 kr

UPPLÄGGNINGSBESTICK 2 delar, silver, Holland 1874, längd 26-27 cm, vikt 150,5 g.

800 kr

Utrop: 900 kr

TÅRTGAFFLAR, 6 st, silver, André Aucoc, Frankrike, Paris, omkring 1900, längd 14,5 cm, vikt 164,1 g, monogram, adelskrona, etui.

1 700 kr

Utrop: 700 kr

GUSTAF MÖLLENBORG, uppläggningssked, Olga, Silver, Stockholm 1864, längd 29,5 g, vikt 155,8 g, monogram, visst slitage.

Utrop: 1 150 kr

G A HALLBERG, tårtspade, silver, Stockholm 1916, längd 27,5 cm, vikt 111,7 g.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

SOCKERTÅNG, silver, Ryssland, St Petersburg 1896-1908, troligen Jorgen Allenius, längd 13 cm, vikt 54,4 g.

Utrop: 1 400 kr

ANDERS HILDÉN, sockertång, silver, genombruten, Finland, Brahestad 1792, längd 17,5 cm, vikt 54,2 g, monogram.

Utrop: 1 400 kr