261 - 280 av 300
1...131415 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 30 januari 2021

Klubbad för

BROSCH/HÄNGE, 18K guld, peridot ca 3,25 ct, kunziter, antik, 1800 - tal, längd 41 mm, vikt 6,4 g, peridoten med nagg.

4 000 kr

Utrop: 4 500 kr

BROSCH, 18K guld, granater, antik, 1800 - tal, längd 43 mm, vikt 14,9 g, skadad.

Utrop: 5 500 kr

ÖRHÄNGEN, 14K guld, granater, antika, krokar, höjd 50 mm, vikt 5,8 g.

4 300 kr

Utrop: 2 500 kr

RING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd ca 0,60 ct, 20 gammalslipade diamanter ca 0,75 ctv,TW-Cr/VS-P Dahlgren & Co, Malmö, stl 19,5 mm, vikt 6,3 g, 4 diamanter med nagg och mindre skador.

5 200 kr

Utrop: 5 500 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,47 ct, ca Cr(J)/skada vid rondisten, Stockholm, stl 19,75 mm, vikt 4,4 g, skev ringskena.

35 000 kr

Utrop: 20 000 kr

RING, 18K guld/vitguld, svart briljantslipad diamant ca 1,50 ct, äldre briljantslipad diamant ca 0,80 ct, ca Cr(J)/VS2, slitna fasettkanter, 7 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv W-Cr/VS, Gunnar Fahlström, Stockholm 2004, stl 19,5 mm, vikt 21,1 g.

18 200 kr

Utrop: 17 000 kr

CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K guld, ovalslipade smaragder ca 1,90 ctv, 32 briljantslipade diamanter ca 0,96 ctv, ca W/VS-P, stift, höjd 15 mm, vikt 6,1 g, smaragderna med nagg och ytsprickor, en diamant är skadad.

7 600 kr

Utrop: 8 000 kr

RING, 18K vitguld, briljant diamant ca 0,58 ct, ca Cr(J)/VS 2, 3 briljanter ca 0,52 ctv, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv,Helsingborg 1976, stl 20,25 mm, vikt 7,6 g, två diamanter med nagg på kuletten.

9 500 kr

Utrop: 9 900 kr

CARMOSÉRING, 18K guld/vitguld, lapis lazuli, 24 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W/VS, Guldvarufabriken, Helsingborg 1996, stl 20,5 mm, vikt 20,3 g.

13 000 kr

Utrop: 9 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca TCa(K)/P1, 6 trapets - och 20 briljantslipade diamnater ca 0,80 ctv, ca W/VS-SI, stl 18 mm, vikt 5 g, mittstenen har en inventerad natural.

Utrop: 20 000 kr

COLLIER, 18K guld, granater, längd 48 cm, vikt 41,2 g.

Utrop: 16 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld/guld, 2 rubiner ca 2,00 ctv, 40 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W-TCr(H-I)/P, vikt 8,0 g, rubiner med större nagg, briljanter med skador och nagg, några diamanter sitter snett i fattningarna, svaga fattningar.

Utrop: 4 500 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, rubin ca 1,00 ct, 10 briljant- samt åttkantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW(G)/VS, Jurgen Girgsdies Juvel-Guldsmedja, Stockholm 1981, längd 48 cm, vikt 7,6 g.

Utrop: 7 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, trefärgat, 6 briljantslipade diamanter 0,30 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stift, höjd 12 mm, vikt 4 g.

Utrop: 4 500 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, cabochonslipad smaragd, 12 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 5,6 g.

Utrop: 4 800 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,54 ctv, ca W-Ca/VS-SI, stl 17 mm, vikt 2,8 g.

Utrop: 10 600 kr

Utrop: 40 000 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, ovalfasetterad smaragd ca 1,30 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca TW/VVS, Bo Almén, Stockholm 2000, stl 17,25 mm, vikt 4,2 g, smaragden har en mindre skada.

Utrop: 11 000 kr

TRESOR PARIS, pärlcollier, odlade sötvattenspärlor ca 7,5-8,5 mm, lås i 18K vitguld, kula i 18K svartrodinerat guld med svarta briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, längd 42 cm, vikt 33,2 g, några diamanter har nagg.

Utrop: 4 500 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 prinsesslipade diamanter ca 1,76 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 6,8 g, en diamant är skadad.

Utrop: 13 600 kr