21 - 40 av 310
123...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 27 februari

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 48 briljantslipade diamanter ca 1,06 ctv, ca W-TCa/VS-SI, vikt 4,1 g, krokar med stopp, en diamant med nagg invid kronan.

11 800 kr

Utrop: 11 200 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade Tahiti pärlor ca 10,0 mm, 46 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-TCr/VS, vikt 7,6 g, stift, ena örhänget med buckla på kransen.

Utrop: 6 500 kr

HÄNGE/KEDJA, kors, platina/18K guld, odlade pärlor, rosenslipade diamanter, mått 42x25 mm, längd 41 cm, vikt 5,5 g, några diamanter har nagg och skador.

3 300 kr

Utrop: 3 300 kr

PÄRLRING, 18K vitguld, något off round odlad sötvattenspärla 13 mm, 42 briljantslipade diamanter ca 1,71 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 18,5 mm, vikt 10,2 g, etui, 2 diamanter har nagg på kuletten, 1 diamant med hålighet.

10 000 kr

Utrop: 11 400 kr

Smycken Medaljong

MEDALJONG, 14+K guld, rosenslipad diamant, plats för 2 bilder, bredd 32 mm, vikt 13,4 g, etui.

3 800 kr

Utrop: 2 800 kr

A F HELLMAN, ljusstakar, ett par, silver, Uppsala 1840, höjd 20 cm, vikt 667,1 g fylld botten, manschetter med skador och bucklor, mindre bucklor på foten.

1 200 kr

Utrop: 900 kr

RING, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter ca 1,32 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 17 mm, vikt 4,4 g, slitna klor, nagg.

5 000 kr

Utrop: 5 500 kr

ENSTENSÖRHÄNGE, udda, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,65 ct, ca TCr(I)/P1, vikt 1,0 g, stift, diamanten har litet nagg på kuletten och rondisten, stark fluorescens.

6 700 kr

Utrop: 4 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 rundslipade akvamariner ca 3,27 ctv, 44 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-TCr/SI, diameter 10,8 mm, stift, vikt 4,7 g, båda akvamarinerna har nagg på kuletten.

Utrop: 10 000 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, droppslipad blå safir ca 0,75 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W-TCr/P, höjd 18 mm, längd på kedjan 49 cm, vikt 2,5 g.

Utrop: 4 900 kr

Smycken Medaljong

MEDALJONG, 18K guld, emalj, saknar skydd för bilderna, ovandelen är i silver och gör att den kan användas som en brosch, bredd 25 mm, vikt 9,0 g, variant av tro, hopp och kärlek.

Utrop: 3 400 kr

DIAMANT, äldre briljantslipad, 0,64 ct, TW(G)/SI2, inneslutning når ytan vid rondisten.

5 500 kr

Utrop: 6 000 kr

CARLMAN, brosch, platina, gammalslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-P, Stockholm 1948, 5x2 cm, vikt 11,2 g, några av safirerna är till synes syntetiska, en del safirer och diamanter har skador och nagg.

Utrop: 8 500 kr

ENSTENSRING, 14K vitguld, kuddslipad diamant ca 0,50 ct, ca R(E)/VVS2, GIA dossier, laserinskription 6322756764, stl 16,75 mm, vikt 2,4 g.

Utrop: 12 600 kr

ENSTENSRING, 14K vitguld, radiantslipad diamant ca 0,46 ct, ca TW(F)/VVS1, GIA dossier, laserinskription 1337293209, stl 16,5 mm, vikt 2,3 g.

Utrop: 9 600 kr

Ring, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TCa/SI, 3 st åttkantslipade diamanter och 1 briljantslipad diamant ca 0,04 ctv, stl 17,75 mm, vikt 2,6 g, en åttkantslipad diamant är skadad.

3 000 kr

Utrop: 3 300 kr

ARMBAND, 18K guld/vitguld, ankarlänk, längd 20 cm, vikt 31,5 g.

Utrop: 13 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 stjärnsafirer ca 7,70 ctv, 16 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca W/VS, längd 2,5 cm, vikt 4,7 g.

7 500 kr

Utrop: 8 200 kr

8 500 kr

Utrop: 8 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor, stift, höjd 22 mm, vikt 6,4 g.

1 900 kr

Utrop: 2 100 kr