61 - 80 av 310
1...345...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 27 februari 2021

Klubbad för

CARMOSÉRING, 18K vitguld, oval lila safir ca 1,85 ct, 14 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,55 ctv ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 5,2 g.

Utrop: 6 800 kr

COLLIER, rosa korallkulor ca 5,4-13,2 mm, doserat, lås i 18K guld, längd 73 cm, vikt 61,7 g.

2 400 kr

Utrop: 2 300 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld med 7 briljanter 0,67 ctv TW(G)/VS storlek 16,75 mm

Utrop: 9 900 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd ca 2,00 ct, 2 briljantslipade diamanter ca 0,35 ct, ca TW-TCr/VS, Fritz Olsson, Luleå 1959, stl 17 mm, vikt 4,5 g, smaragden med små nagg.

11 200 kr

Utrop: 11 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 23 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca W/VS, längd 18 cm, vikt 18,1 g.

8 000 kr

Utrop: 9 000 kr

CARMOSÉÖRHÄNGEN, 14K guld, ovalslipade smaragder, 24 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W/VS, stift, höjd 15 mm, vikt 6,8 g, smaragderna med nagg och ytsprickor.

7 400 kr

Utrop: 8 000 kr

Silver Kaffeservis

KAFFE- TESERVIS, 3 delar, kanna, gräddkanna & sockerskål, silver, hamrad yta, hänkel i ebenholts, Sten Drakenberg, Stockholm 1929, höjd på kannan 20 cm, höjd på gräddkanna och scokerskål 9,5 cm respektive 7 cm, totalvikt 1004,2 g.

4 900 kr

Utrop: 5 200 kr

RING, 14K guld, ametist, pärlor, Finland 1974, stl 17 mm, vikt 8,1 g, ametist med små nagg/skador.

2 300 kr

Utrop: 2 000 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W/SI, stl 18 mm, vikt 5, g, nagg på en kulett.

5 800 kr

Utrop: 6 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 akvamariner ca 2,41 ctv, 56 briljanter ca 0,27 ctv, stift, vikt 4,6 g.

Utrop: 8 100 kr

SKÅL, med lock, silver, genombruten, på fyra fötter, Iran, diameter 22 cm, höjd 18 cm, vikt 1591,2 g, gravyr.

Utrop: 9 600 kr

MATSILVER, 48 delar; silver, Rosenholm, 36 dessertbestick (12 gafflar, 12 skedar, 12 knivar med blad i rostfritt stål) och 12 kaffeskedar, GAB ca 1960-tal.

6 200 kr

Utrop: 5 200 kr

ENSTENSRING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,92 ct, ca W(H)/VVS1, stl 17 mm, vikt 3,4 g.

Utrop: 34 000 kr

ALLIANSRING, 14K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-Cr/VS, stl 18,25 mm, vikt 3,3 g, två diamanter har nagg vid rondisten.

6 300 kr

Utrop: 6 800 kr

RING, 18K vitguld, 3 rektangulära carréslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW/VS, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 15 mm, vikt 4,0 g, en av de carréslipade diamanterna har liten skada i ena hörnet och de andra två har nagg i hörnen, de åttkantslipade diamanterna har nagg och skador.

Utrop: 4 500 kr

RING, 18K vitguld, smaragd ca 0,70 ct, 20 åttkantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 3,9 g, missfärgade lödningar, smaragden har nagg och inneslutningar som når ytan, några diamanter har nagg.

Utrop: 3 300 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,48 ct, ca TCa/SI, 30 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 5,2 g, mittstenen har natural vid rondisten samt stort bord och låg krona.

Utrop: 11 000 kr

Ädelstenar Safirer

SAFIR, ovalslipad, 4,3 ct. 11,35 x 7,28 x 5,80 mm.

RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P, stl 17,75 mm, vikt 12,0 g, ett fåtal diamanter med mindre nagg.

Utrop: 23 000 kr

RING, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 3,5 g.

Utrop: 7 000 kr