61 - 80 av 244
1...345...13 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 5 juni 2021

Klubbad för

COLLIER, 14K guld/silver, antik- och gammalslipade diamanter ca 0,80 ctv, Österrike, Wien 1872-1922, längd 47,5 cm, vikt 6,1 g.

6 100 kr

Utrop: 5 500 kr

CARMOSÉRING, silver, ovalslipad safir ca 5,80 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 6,2 g, senare ringskena i 18K vitguld från Stockholm 1970, safiren och en diamant har nagg på kuletten.

26 500 kr

Utrop: 25 000 kr

BVLGARI, ring, Serpenti Tubogas, 18K guld, droppslipad mörkblå safir, italienska tillverkarstämplar och fransk kontrollstämpel, stl ca 15,75 mm, flexibel ringskena, vikt 15,5 g.

15 200 kr

Utrop: 11 200 kr

GEORG JENSEN, collier, nr 242, sterlingsilver, rutilkvarts ca 4,5x3,0 cm, Torun Bülow-Hübe, stl 15x15 cm, hängets höjd 7 cm, vikt 80,7 g.

38 000 kr

Utrop: 10 000 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade Tahitipärlor ca 12,5 mm, 40 behandlade gula och orangea safirer ca 5,50 ctv, briljant- och baguetteslipade diamanter ca 3,50 ctv, ca TW/VS-SI, höjd 70 mm, vikt 19,6 g, stift.

Utrop: 56 000 kr

ENSTENSRING, 18K guld/14K vitguld, kuddslipad diamant 2,51 ct, TCa(K)/SI1, stl 15,5 mm, vikt 4,2 g, diamanten har inverterade naturaler vid rondisten.

82 000 kr

Utrop: 78 000 kr

TIFFANY & CO, hänge, Tiffany Keys, Crown Key, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,11 ctv, höjd 4 cm, vikt 3,1 g, tygpåse, originalask.

12 800 kr

Utrop: 12 000 kr

BROSCH, platina, droppformad pärla, åttkantslipade diamanter ca 1,00 ctv, Atelier Ajour, Stockholm 1947, höjd 3,8 cm, vikt 9,9 g, ett par diamanter med skador och nagg.

24 500 kr

Utrop: 9 000 kr

RING, platina, smaragd ca 0,90 ct, 28 åttkantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, Erik Thomassons Guld-& Juvelfirma, Stockholm 1953, stl 15,5 mm, vikt 6,2 g, storleksändrad, två diamanter har nagg vid rondisten, smaragden har nagg i ena hörnet och i anslutning till stor inneslutning som når ytan.

7 000 kr

Utrop: 8 000 kr

PÄRLCOLLIER, orientaliska pärlor ca 3,1-3,5 mm, lås i 18K guld/silver med rosenslipad diamant ca 0,70 ct, längd 72 cm, vikt 11,0 g.

Utrop: 8 800 kr

BROSCH, 20K guld, halva och buttonformade flodpärlor och halva odlade saltvattenspärlor, ca 2,5-6,7 mm, mått 3,7x3,7 cm, vikt 14,0 g, senare nål i 18K guld, etui.

Utrop: 6 800 kr

HÄNGE/PÅHÄNG, 18K vitguld, kuddslipad akvamarin ca 50 ct, 5 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, Ädelsmedsateljé i Nyköping 1987, höjd 4,3 cm, vikt 24,1 g, akvamarinen har repor och små nagg, en diamant är skadad.

Utrop: 15 000 kr

PASQUALE BRUNI, armband, 18K guld, mjölkkvarts, rökkvarts, 70 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW/VS, öppningsbart, 5,7x4,8 cm, vikt 50,3 g, påse.

Utrop: 33 000 kr

LAPPONIA, collier, Aztek, 18K guld, zoisit, briljantslipad diamant 0,05 ct, Finland 1976, längd 37 cm, vikt 13.4 g, originaletui, 3 extra länkbitar medföljer.

7 900 kr

Utrop: 6 900 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad safir ca 5,30 ct, briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW/VS-SI, 17,75 mm, vikt 5,7 g, safiren med mindre nagg vid rondisten.

Utrop: 20 000 kr

ARMBAND, 14K vitguld, odlade pärlor, 20 gammalslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-Cr/SI-P, Ungern 1937-66, längd 18,5 cm, vikt 7,5 g, saknar säkerhetskedja, några diamanter har nagg.

9 100 kr

Utrop: 10 000 kr

COLLIER, 14K guld/silver, syntetiska safirer, gammal- och rosenslipade diamanter ca 0,70 ctv, Wien 1922-1934, höjd 5,5 cm, längd 45 cm, vikt 5,1 g, några diamanter har nagg.

5 300 kr

Utrop: 5 500 kr

HERMÈS, collier, Confetti long, 18K guld, längd 100 cm, vikt 37,3 g.

39 000 kr

Utrop: 42 000 kr

CARMOSÉRING, 14K vitguld, ovalslipad rubin ca 1,00 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 18 mm, vikt 3,6 g, rubinen har nagg på paviljongen, några diamanter har små nagg.

Utrop: 10 000 kr

GEORG JENSEN, armring, nr 203, sterlingsilver, sodalit ca 45x30 mm, Torun Bülow-Hübe, stl 5,5x4,5 cm, vikt 50,7 g.

7 000 kr

Utrop: 8 000 kr