41 - 60 av 244
1234...13 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 5 juni 2021

Klubbad för

Smycken Pärlarmband

PÄRLARMBAND, 5-radigt, halvstelt, mestadels orientaliska pärlor ca 2,2-3,2 mm, mellandelar och lås i platina med gammal- och rosenslipade diamanter, längd 17,5 cm, vikt 23,5 g,

20 000 kr

Utrop: 22 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppformad rosa korall, 38 briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW/SI-P, längd 8,5 cm, vikt 6,3 g, clips, limrester.

Utrop: 29 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,90 ct, ca TCa(K)/VS1, 105 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 10,5 g, mittstenen har små repor på bordet.

Utrop: 82 000 kr

GEORG JENSEN, armband, nr 160, sterlingsilver, Nanna Ditzel, efter 1945, längd 19 cm, vikt 64,8 g.

6 000 kr

Utrop: 6 900 kr

WIWEN NILSSON, brosch, hjort, nr 4, sterlingsilver, signerad, Lund 1963, mått 3,4x4,6 cm, vikt 14,7 g. (d)

21 000 kr

Utrop: 13 600 kr

CARMOSÉRING, 20K guld, behandad gulorange safir ca 3,40 ct, briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW/VVS, stl 18 mm, en diamant med nagg på kuletten.

17 600 kr

Utrop: 17 000 kr

ATELIER BORGILA, collier, sterlingsilver, Stockholm 1958, längd 38 cm, vikt 56,1 g (d).

5 200 kr

Utrop: 4 000 kr

CARTIER, ring, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 2,40 ctv, ca River-TW/VVS, refnr 759033, stl 53 (16,75+ mm), vikt 15,3 g, enstaka diamanter med nagg, en diamant utbytt, etui.

61 000 kr

Utrop: 68 000 kr

TIFFANY & CO, armband, 30 rader, 18K guld, London 2004 för Tiffany Germany, längd 17,5 cm, vikt 20,2 g, originaletui.

21 500 kr

Utrop: 11 000 kr

BROSCH, platina, ametist ca 25,00 ct, gammal- och rosenslipade diamanter, antik, mått 6,0x4,0 cm, vikt 24,7 g, omarbetad, ametisten har nagg på kuletten, flera diamanter har nagg och skador, etui.

17 800 kr

Utrop: 8 000 kr

ARMRING, 14K roséguld, 56 gammalslipade diamanter ca 4,50 ctv, ca River-TCa/VS-SI, stl 5,8x4,8 cm, vikt 14,9 g, säkerhetskedja, flera diamanter har skador och nagg.

31 500 kr

Utrop: 20 000 kr

BROSCH, 18K guld/silver, målat miniatyrporträtt, rosenslipade diamanter, antik, Viktoriansk, Frankrike, höjd 2,9 cm, vikt 9,8 g.

14 400 kr

Utrop: 4 000 kr

Smycken Enstenshänge

HÄNGE MED KEDJA, 18K guld/vitguld, droppslipad diamant ca 2,65 ct, ca TW(G)/VS2-SI1, hängets höjd 2,1 cm, 3 rader ankarlänk, kedjans längd 42 cm, vikt 12,9 g, planslipad kulett.

102 000 kr

Utrop: 100 000 kr

OLE LYNGGAARD, ring, Lotus nr 3, 18K guld, rosa månsten, stl 17 mm, vikt 13,5 g, originalask, ytterkartong.

20 500 kr

Utrop: 20 000 kr

OLE LYNGGAARD, Snakes Ring, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,02 ctv, TW/VS, stl 18 mm, vikt 11,7 g, originalask, ytterkartong.

24 000 kr

Utrop: 20 000 kr

CHIMENTO, armband, Pyramid Shell Bracelet, 18K roséguld, briljantslipad diamant ca 0,02 ct, längd 20,3 cm, vikt 33,8 g.

15 200 kr

Utrop: 15 800 kr

COLLIER, 18K guld/roséguld, South Seapärla ca 13,8 mm, briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W/VS, justerbar längd 41 och 44 cm, vikt 13,8 g.

10 000 kr

Utrop: 12 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 2 South Seapärlor ca 12,5-12,7 mm, briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W/VS, höjd 63 mm, vikt 21,1 g, stift med stopp.

19 600 kr

Utrop: 18 000 kr

ARMBAND, platina, gammalslipade diamanter ca 5,00 ctv, ca TW-TCa(G-L)/SI, Art Deco, Frankrike, längd 18,5 cm, vikt 25,9 g, ett antal diamanter med nagg och skador, lagning.

Utrop: 65 000 kr

C.F. CARLMAN, carmoséring, 18K vitguld, colombiansk smaragd ca 2,64 ct, minor clarity enhancement, gemstone report från Deutsche Stiftung Edelsteinforschung, Idar-Oberstein, nr 028600, 16 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-W/VS-SI, Stockholm 1956, stl 16,5 mm, vikt 8,0 g, smaragd med endast mindre nagg, enstaka diamanter med nagg.

Utrop: 65 000 kr