21 - 40 av 244
123...13 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 5 juni

Klubbad för

BROSCH/ÖRHÄNGEN, 18K guld, emalj, pärlor, Carl Adam Rehdin, Stockholm 1844, antika, höjd 6,8 cm samt 1,9 cm, vikt 23 g, senare stift, tennlödning, emaljskada, etui.

8 900 kr

Utrop: 8 400 kr

CHOPARD, örhängen, Love You earrings, 18K guld, 78 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, 2 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca TW/VVS, ref. nr. 84/4665, serienr. 2382442, höjd 7,4 cm, vikt 13 g, stift.

22 000 kr

Utrop: 25 000 kr

CARTIER, hänge, Panthère, 18K guld, refnr 602636, franska stämplar, 3,6x2,5 cm, vikt 21,6 g.

30 500 kr

Utrop: 17 000 kr

RING, platina, kuddslipad diamant 2,01 ct, TW(G)/VS2, GIA laserinskription 2286485905, briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 4,4 g.

140 000 kr

Utrop: 160 000 kr

WIWEN NILSSON, manschettknappar,18K guld/vitguld, signerade, Lund 1955, 2,6x1,8 cm, vikt 27,3 g, gravyr BL, originaletui. Gåva från Åkerlund & Rausing åren 1955, 1960 och 1965 till totalt ett 80-tal anställda med 25 års tjänst i företaget. (d)

35 500 kr

Utrop: 18 000 kr

ANDERS HÖGBERG, armband, 18K guld, Göteborg 1997, längd 19,5 cm, vikt 42,1 g, originaletui. (d)

16 800 kr

Utrop: 18 000 kr

DAVID ANDERSEN & CO, ring, 18K vitguld, smaragdslipad akvamarin ca 9,50 ct, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,09 ctv, Stockholm, stl 17,5 mm, vikt 10,5 g, storleksändrad, små nagg på akvamarinen, mittstenen något lös i sin fattning.

10 000 kr

Utrop: 11 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 10,30 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, Ventrella, Italien, höjd 3,2 cm, vikt 26,2 g, stift/clips, går att använda som enbart clips.

Utrop: 50 000 kr

VAN CLEEF & ARPELS, örhängen, Alhambra, 18K guld, pärlemor, serienr JB021832, höjd 6,8 cm, vikt 17,3 g, certifikat, originaletui och ytterkartong.

53 000 kr

Utrop: 50 000 kr

VAN CLEEF & ARPELS, armband, Alhambra, 18K guld, onyx, serienr CL98345, längd 18 cm, vikt 11,3 g, certifikat, originaletui och ytterkartong.

31 000 kr

Utrop: 26 000 kr

ARMBAND, platina, 7 smaragdslipade smaragder ca 1,30 ctv, 126 gammal- och åttkantslipade diamanter ca 2,90 ctv, tidigt 1900-tal, Svenska kontrollstämplar, längd 16,5 cm, vikt 21,3 g, säkerhetskedja, smaragderna och några diamanter har skador och nagg, etui.

26 000 kr

Utrop: 28 000 kr

C.F. CARLMAN, ring, 18K vitguld, smaragdslipad colombiansk smaragd ca 1,20 ct, GCS certifikat 81300-58, 8 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, Stockholm 1974, stl 15,75+ mm, vikt 4,0 g, smaragden har litet nagg vid ena hörnet, en diamant har liten skada, originaletui.

12 000 kr

Utrop: 13 600 kr

Dosor-Etuier Dosor

DOSA, 18K guld, oval form, empir, S:t Petersburg tidigt 1800-tal, mått 8,3x5,5x1,8 cm, vikt 92,2 g.

Utrop: 40 000 kr

Dosor-Etuier Dosor

DOSA, 18K guld, pastoralt motiv med kvinna och harpa, möjligen Frankrike, 1800-tal, mått 9,0x6,6x1,3 cm, vikt 95,3 g.

Utrop: 42 000 kr

Dosor-Etuier Dosor

DOSA, 18K guld, geometrisk dekor, mjukt rektangulär form, 1800-tal, mått 6,9x4,4x1,6 cm, vikt 54,9 g, invändigt i 9K guld.

Utrop: 24 000 kr

CARTIER, enstensring, 18K guld, briljantslipad diamant 1,51 ct enligt gravyr, ca TW(G)/VS2, stl 16,75 mm, vikt 18,2 g, etui. Proveniens: Magnificant Jewels from the Collection of Ellen Barkin, Christie's New York 2006.

100 000 kr

Utrop: 110 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, navett- och briljantslipade diamanter ca 4,00 ctv, ca W-Cr(H-J)/VVS-VS, diameter ca 2,2 cm, vikt 12,6 g, stift.

48 000 kr

Utrop: 54 000 kr

COLLIER, 18K guld/platina, kedja i silver, gammal- och rosenslipade diamanter ca 0,90 ctv, hängets höjd 5,0 cm, total längd 64 cm, vikt 7,4 g, några diamanter har nagg.

12 800 kr

Utrop: 9 000 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad behandlad rubin ca 1,50 ct, briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW/VVS, 18,25 mm, vikt 4,9 g.

25 500 kr

Utrop: 25 000 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, ca 1,85-8,75 mm, lås i 18K guld med gammal- och åttkantslipade diamanter ca 0,70 ctv, längd 67 cm, vikt 28,5 g, säkerhetskedja i silver, etui.

6 000 kr

Utrop: 6 900 kr