41 - 60 av 496
1234...25 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 mars

Klubbad för

Ädelstenar Opaler

BROWN OPAL, 3,96 ct, droppslipad, Etiopien

1 400 kr

Utrop: 1 200 kr

Utrop: 750 kr

RING, 18K vitguld, äldre briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/VS-P, stl 17 mm, vikt 2,8 g, porositet i guldet.

Utrop: 2 500 kr

113 MARGARETABÄGARE, sterlingsilver, delvis förgylld, Svend Toxvaerd, Köpenhamn, höjd 7 cm, diameter 8 cm, vikt 117,7 g.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

121 MARGARETABÄGARE, sterlingsilver, delvis förgylld, A. Michelsen, Köpenhamn, höjd 8,5 cm, diameter 9,8 cm, vikt 179,9 g, gravyr.

1 300 kr

Utrop: 1 300 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppslipade safirer ca 0,77 ctv, 30 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W-Cr/P, höjd 7 mm, stift, vikt 1,4 g.

3 500 kr

Utrop: 3 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 rosa safirer ca 0,51 ctv, 28 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-Cr/P, vikt 2,1 g, stift.

Utrop: 3 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 blå safirer ca 0,59 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr/P, stift, vikt 2,2 g.

4 900 kr

Utrop: 4 800 kr

ENSTENSRING, 18K guld, Schalins, prinsesslipad diamant 0,15 ct, ca TW/VS, stl 15,5 + mm, vikt 5,3 g.

Utrop: 2 600 kr

EMALJÄGG, hänge, 14K guld/silver, bemålad emalj, Ryssland, höjd 23 mm, vikt 5,8 g, flertal skador på emaljen.

2 000 kr

Utrop: 225 kr

EMALJÄGG, hänge, 14K guld/silver, bemålad gul emalj, Ryssland, höjd 23 mm, vikt 5,6 g, skada på emaljen.

1 800 kr

Utrop: 225 kr

RING, 18K guld/silver, antik- och gammalslipade diamanter, stl 17,5 mm, vikt 2,1 g, skev ringskena, lagningar, flertalet diamanter skadade och med nagg.

1 500 kr

Utrop: 1 000 kr

HÄNGE, 18K guld, davidsstjärna, 18 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca TW/SI-P, höjd 1,9 mm, vikt 1,2 g, ask från H. Stern.

1 400 kr

Utrop: 900 kr

RING, 18K trefärgat guld, 156 briljantslipade diamanter ca 1,56 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 16 mm, vikt 12,9 g, gravyr.

6 200 kr

Utrop: 6 200 kr

RING, sterlingsilver, vit topas, Edge of Sweden, stl 16,75 mm, vikt 9,4 g.

150 kr

Utrop: 200 kr

SMYCKESET, sterlingsilver, örhängen, ring, onyxer, Edge of Sweden, stl 16,25 mm, vikt 23,1 g.

Utrop: 550 kr

BROSCH, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/VS, längd 5 cm, vikt 5 g.

Utrop: 2 400 kr

RING, silver/18K guld, stl 18,25 mm, vikt 11,09 g

Utrop: 500 kr

COLLIER, stål, sötvattenspärlor, 24K guld, Els Vansteelandt, Belgien, längd 56 cm, ask.

Utrop: 600 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv ca W(H)/P1, stl. 16,5 mm, vikt 3,4 g

1 700 kr

Utrop: 1 600 kr