61 - 80 av 496
1...345...25 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 mars 2021

Klubbad för

Ädelstenar Övrigt

ÄDELSTENAR, cabochonslipad månsten ca 8,5 mm 2,09 ct, ovalslipad rosa granat ca 7,3x6,6x4,6 mm 2,06 ct, ovalslipad mörkblå safir ca 5,9x4,9x3,2 mm 0,74 ct, månstenen har små repor och granaten har nagg.

425 kr

Utrop: 350 kr

Ädelstenar Övrigt

ÄDELSTENAR, 12 st, olika slipningar, 94,36 ctv, ametister, citriner, bergkristaller och rökkvarts, några stenar har nagg.

475 kr

Utrop: 350 kr

GUSSI, halsring, silver, stelt, öppningsbart, Malmö 1965, innermått 98 x 110 mm, vikt 34,7 g.

950 kr

Utrop: 500 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, va TW/VS, stl 17+ mm, vikt 3,1 g, nagg på kuletten.

2 300 kr

Utrop: 2 500 kr

RING, 18K guld, 21 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/SI-P, stl 17 mm, vikt 6,1 g,

Utrop: 4 400 kr

ENGELBERT, hänge med kedja,18K vitguld, ankare, längd 40 - 44 cm, vikt 2,3 g.

Utrop: 1 600 kr

CARMOSÉÖRHÄNGE, 18K vitguld smaragd ca 0,21 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W-TCr/SI-P, vikt 0,9 g, stift.

600 kr

Utrop: 350 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, safir ca 0,21 ct, 8 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, TW-W/VS, G. Dahlgren & Co, Malmö 1976, stl 17,25 mm, vikt 3,8 g, safiren och en diamant har nagg på kronan.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-TCr/VS, John Petterssons Eftr Juvelerar, Stockholm 1963, stl 18,5 mm, vikt 2,2 g, slitna klor, graverad, en diamant har natural vid rondisten.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

RINGSET, enstensring och jacketring, 14K guld, briljantslipad diamant ca 0,27 ct, ca TCa/P, 12 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 16,5 mm, vikt 4,5 g.

Utrop: 2 000 kr

COLLIER, sötvattenspärlor, onyxer, bergkristaller, längd ca 120 cm, vikt 70 g, ej lås, knytes.

Utrop: 400 kr

RING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca W-Cr/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 2,2 g.

Utrop: 2 800 kr

RING, 18K guld, opal ca 0,38 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCr/P, stl 17 mm, vikt 2,8 g.

Utrop: 4 000 kr

RING, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca TW-Cr/P, stl 16,75 mm, vikt 1,9 g.

Utrop: 3 300 kr

ENGELBERT, alliansring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,48 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 5,5 g, gravyr på sidan av ringen.

2 600 kr

Utrop: 2 600 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 prinsesslipade diamanter 0,50 ctv enligt gravyr, ca W/SI, stl 15 mm, vikt 3,6 g.

Utrop: 5 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 38 åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-TCr/VS-P, vikt 1,2 g, stift.

Utrop: 1 800 kr

RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca TW-W/SI, stl 15,75 mm, vikt 1,4 g, mittstenen samt en sidosten med slöja.

Utrop: 2 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, koraller, Frankrike, krokar, vikt 4,7 g.

Utrop: 1 800 kr

ARMRING, 14K guld, troligen behandlad jade, turmaliner, fjäder inuti som förmodligen inte är av guld, ca 6,5x6 cm, vikt 25,7 g.

Utrop: 6 000 kr