241 - 260 av 287
1...12131415 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 15 maj 2021

Klubbad för

ELON ARENHILL, ring, 18K vitguld, briljant-, smaragd och baguetteslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca W/VS-SI, signerad, Malmö 1975, stl 15,75 mm, vikt 10,1 g, några diamanter med nagg och skador. (d)

Utrop: 9 000 kr

HÄNGE MED KEDJA, 14K guld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TCr/P, längd 43 cm, vikt 13,5 g.

Utrop: 6 900 kr

W.A BOLIN, ring 18K guld/vitguld, 3 briljantslipade diamanter, ca 0,12 ct, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 11,0 g.

Utrop: 5 600 kr

RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,62 ct, TW(F)/VVS1, GIA certifikat 1298158285, 32 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 3,3 g, enstaka sidostenar har små nagg vid rondisten.

24 500 kr

Utrop: 20 000 kr

GEORG JENSEN, örhängen, Magic, nr 1513A, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,20 ctv, TW/VS, design Regitze Overgaard, längd 38 mm, vikt 3,3 g, krokar.

5 000 kr

Utrop: 5 500 kr

CHIAMPESAN, armband, 18K guld/vitguld, Svedbom & Co, bredd 13 mm, längd 21 cm, vikt 21,6 g.

9 000 kr

Utrop: 10 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, höjd 34 mm, vikt 5,7 g, stift.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

STRÖMDAHL, örhängen med påhäng, 18K guld, droppformad rökkvarts, briljantslipade diamanter 0,12 ctv, höjd 30 mm, vikt 5,5 g, krokar.

4 900 kr

Utrop: 4 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, baguette - och åttkantslipade diamanter ca 1,18 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stift, höjd 29 mm, vikt 5,7 g.

12 000 kr

Utrop: 13 200 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,04 ctv, ca TCr-TCa(I-K)/SI, stift, vikt 1,8 g.

12 200 kr

Utrop: 13 200 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,93 ct, ca TCr(I)/P1, stl 17,75 mm, vikt 4,6 g, inneslutning som når ytan, porositet i guldet.

Utrop: 19 000 kr

OLE LYNGGAARD, collier, oxiderat silver, Katrine, briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, TW/VS, längd 80 cm, vikt 5,1 g, påse och originalask.

Utrop: 4 200 kr

COLLIER, silver, odlade pärlor, Gewe, Malmö 1966, längd 49 cm, mått 3,9 x 5,5 cm, vikt 27,8 g, pärlorna har limrester.

600 kr

Utrop: 700 kr

ARMRING, silver, Janse silversmedja, Stockholm 1959, 60 x 55 mm, vikt 28,2 g.

400 kr

Utrop: 500 kr

CLAES GIERTTA, stelt collier, sterlingsilver, Stockholm 1970, vikt 25,9 g. (d)

Utrop: 900 kr

REY URBAN, brosch, silver, Stockholm 1976, längd 36 mm, vikt 7,2 g.(d)

400 kr

Utrop: 450 kr

REY URBAN, collier, sterlingsilver, Stockholm 1993, längd 46 cm, vikt 46,9 g. (d)

2 100 kr

Utrop: 2 000 kr

ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, FROM, stift, höjd 20 mm, vikt 9,3 g.

Utrop: 350 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, hjärtan, briljanter ca 0,27 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, stift, vikt 1,2 g.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

ENGELBERT, hänge, 18K guld, rökkvarts, citrin, 20 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS, Stockholm, höjd 35 mm, vikt 12,0 g, rökkvartsen och citrinen har små repor.

Utrop: 11 000 kr