301 - 320 av 360
1...15161718 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 29 maj 2021

Klubbad för

ENSTENSRING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 1,00 ct, ca W(H)/SI1, stl 16,75 mm, vikt 9,8 g.

Utrop: 28 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 rundslipade akvamariner ca 3,27 ctv, 44 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-TCr/SI, diameter 10,8 mm, stift, vikt 4,7 g, båda akvamarinerna har nagg på kuletten.

Utrop: 10 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 smaragder ca 1,00 ctv, 34 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/SI, diameter 9 mm, stift, vikt 2,9 g, smaragderna har inneslutningar som når ytan.

Utrop: 11 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, akvamariner ca 1,63 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,86 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 30 mm, vikt 4,1 g, stift.

Utrop: 10 000 kr

ARMBAND, 18K guld, pansarlänk, Jan Hellströmer, Stockholm 2000, bredd 9 mm, längd 19 cm, vikt 62,4 g.

Utrop: 25 000 kr

HELALLIANSRING, 18K guld, 38 fasettslipade blå safirer ca 0,66 ctv, storlek 16,5 mm, vikt 2,1 g.

Utrop: 2 800 kr

C. G. HALLBERG, stop, silver, på kulfötter, lock med mynt, Stockholm 1950, höjd 21 cm, vikt 1089 g.

7 100 kr

Utrop: 6 900 kr

Silver Fat

MINNESTALLRIK, silver, illustration av Bengt Gilbert föreställande Carl Michael Bellman 1740-1795, numrerad 61/400, Gewe, Malmö 1975, diameter 20 cm, vikt 318,4 g.

Utrop: 2 000 kr

STRÖMDAHL, pärlörhängen, 18K guld, barocka odlade sötvattenspärlor, ca 16x12 mm, höjd 24 mm, vikt 6,5 g, krokar.

2 600 kr

Utrop: 2 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, kransar med rubiner och antik- och rosenslipade diamanter, höjd 32 mm, vikt 5,1 g, skruvstift, några stenar har nagg och skador.

2 300 kr

Utrop: 2 600 kr

ARMBAND, 18K guld/vitguld, ankarlänk, längd 19 cm, vikt 24,4 g.

Utrop: 10 600 kr

SYSKONRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,43 ct, ca W/VS, gammalslipad diamant ca 1,32 ct, ca Cr(J)/P1, Guldateljén, Stockholm 1992, stl 16 mm, vikt 5,4. Den gammalslipade diamanten har nagg på rondisten.

Utrop: 24 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 2,06 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 45 mm, vikt 10,0 g, stift.

Utrop: 20 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 38 briljantslipade diamanter ca 1,97 ctv, ca TW-Cr/P, diameter 22 mm, vikt 4,2 g, stift.

15 200 kr

Utrop: 17 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 114 briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stift, mått ca 10 x 10 mm, vikt 3,0 g.

Utrop: 7 600 kr

DIAMANT, briljantslipad, 0,69 ct, River(E)/SI1, tjock rondist och inverterad natural vid rondisten.

10 200 kr

Utrop: 10 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 38 briljantslipade diamanter ca 2,01 ctv, ca TW-Cr/P, diameter 28 mm, vikt 4,2 g, huggies.

15 200 kr

Utrop: 17 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 2 ovalslipade morganiter ca 1,89 ctv, 110 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stift, längd 2,8 cm, vikt 5,5 g.

Utrop: 8 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 1,17 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 28 mm, vikt 3,2 g, stift.

Utrop: 10 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 26 briljanter ca 0,50 ctv, ca TW-Cr/SI, diameter 16 mm, vikt 2,9 g, huggies.

Utrop: 7 000 kr