1 - 20 av 356
123...18 Gå till

Klubbauktion | Klassiska – Lördag 19 juni

Aktuell budnivå

CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 morganiter ca 1,56 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,51 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, stift, vikt 3,2 g.

Inga bud

Utrop: 6 700 kr

Lägg bud

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, hjärtan, briljanter ca 0,27 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, stift, vikt 1,4 g.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

Lägg bud

BESTICKSERVIS, 89 delar, silver, modell Rosenholm, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, 6 fiskgafflar, 6 fiskknivar, 12 efterrättsgafflar, 12 efterrättsknivar, 4 glassskedar, kompottsked, 12 kaffeskedar, GAB, Esklitstuna 1966-1979, totalvikt 3269,9 g, i lindor.

11 400 kr

Utrop: 12 000 kr

Lägg bud

CARMOSÈHÄNGE, 18K vitguld, ovalfasetterad smaragd ca 0,97 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-Cr/SI-P, höjd 2,2 cm, vikt 3,6 g, två skadade diamanter, smaragden har nagg.

Inga bud

Utrop: 8 000 kr

Lägg bud

ÖRRINGAR, 18K guld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,59 ctv, ca TW-W/VVS-VS, diameter 26 mm, flexmodell, vikt 6,8 g.

Inga bud

Utrop: 10 600 kr

Lägg bud

TENNISARMBAND, 18K guld, 87 briljantslipade diamanter ca 1,56 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 18,5 cm, vikt 8,9 g.

Inga bud

Utrop: 24 000 kr

Lägg bud

DIAMANTER, 30 st briljantslipade ca 1,01 ctv, ca River-TW/VS, ca 2,0 mm.

Inga bud

Utrop: 6 100 kr

Lägg bud

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 64 briljantslipade diamanter ca 5,60 ctv, ca River-TCr/VS, enstaka SI, längd 18,5 cm, vikt 10,6 g, en diamant skadad och flera med små nagg och naturaler.

Inga bud

Utrop: 66 000 kr

Lägg bud

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 54 briljantslipade diamanter ca 1,44 ctv, ca TW-Cr/P, diameter 25 mm, vikt 5,0 g, stift.

Inga bud

Utrop: 13 000 kr

Lägg bud

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 60 briljantslipade diamanter ca 1,55 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 28 mm, vikt 7,7 g, stift.

Inga bud

Utrop: 16 400 kr

Lägg bud

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-TCr/SI, höjd 21 mm, vikt 2,9 g, stift.

Inga bud

Utrop: 14 000 kr

Lägg bud

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 62 briljantslipade diamanter ca 2,16 ctv, ca TW-Cr/P, diameter 30 mm, vikt 7,5 g, stift.

Inga bud

Utrop: 17 200 kr

Lägg bud

GUSTAF MÖLLENBORG (1823-1850), ett par ljusstakar, silver, nyrenässans, kvadratisk for med pärlbård, på boutonformade tassar, kannelerad stam med sfärer i mitten, lösa manschetter, Stockholm 1886, höjd 18,5 cm, vikt 413 g.

Inga bud

Utrop: 7 500 kr

Lägg bud

SKÅL, sterlingsilver, Nordisk silverkonst, på rund fotplatta, bukig form, fyra stiliserade bladfötter,Helsingborg 1948, höjd 13,6 cm, mynningens diameter 13,9 cm, vikt 651 g.

Inga bud

Utrop: 5 500 kr

Lägg bud

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 3,4 g, flera diamanter har nagg på kuletten.

Inga bud

Utrop: 11 000 kr

Lägg bud

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 3,4 g, flera diamanter har nagg.

Inga bud

Utrop: 10 000 kr

Lägg bud

TENNISARMBAND, 18K guld, 68 swiss- och briljantslipade diamanter ca 3,51 ctv, ca W-Ca/VS-P, längd 19 cm, vikt 10,2 g, några diamanter har nagg och skador.

Inga bud

Utrop: 20 000 kr

Lägg bud

TENNISARMBAND, 18K roséguld, 68 swiss- och briljantslipade diamanter ca 3,10 ctv, ca Cr-Light Yellow/SI-P, enstaka diamanter i högre kvalitet, längd 19 cm, vikt 9,6 g, några diamanter har nagg och skador.

Inga bud

Utrop: 18 000 kr

Lägg bud

ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 2 ovalslipade morganiter ca 2,02 ctv, 110 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stängbara krokar, längd 1,9 cm, vikt 5,2 g.

7 500 kr

Utrop: 8 500 kr

Lägg bud

CARMOSÈRING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 0,81 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 5,5 g.

Inga bud

Utrop: 6 000 kr

Lägg bud