81 - 100 av 356
1...456...18 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 19 juni 2021

Klubbad för

RING, 14K guld, smaragder, briljanter ca 0,40 ctv, ca W-Cr/SI-P, stl 17 mm, vikt 6,7 g, en smaragd saknas, smaragder med skador och nagg.

2 400 kr

Utrop: 2 700 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 62 briljanter ca 0,62 ctv, ca TW(G)/VS, höjd 2 cm, huggies, vikt 6,6 g.

6 000 kr

Utrop: 7 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 62 briljanter ca 0,90 ctv, gul färgton, ca SI-P, höjd ca 1,7 cm, huggies, vikt 6,7 g, svaga fattningar, några diamanter med nagg och skadad.

3 100 kr

Utrop: 3 500 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K guld, odlad barock pärla 19,2 x 13,5 mm, fantasikedja 44 cm, vikt 36,4 g.

Utrop: 26 000 kr

HÄNGE, 18K guld, Tors Hammare, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca W(H)/SI, mått 42 x26 mm, vikt 36,8 g, trasig öggla.

15 000 kr

Utrop: 17 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca Cr/SI1-SI2, 10 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,3 g, mittstenen med natural på rondist och nagg på en stjärnfasett, enstaka stenar med mindre nagg på kulett.

Utrop: 12 400 kr

PÄRLCOLLIER, 18K guld, odlade pärlor ca 3,7 mm, längd ca 53 cm, vikt 9,7 g, knutet, öglorna som passar till låset är öppna.

2 600 kr

Utrop: 1 400 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6 mm, 2 rader, lås i 18K guld med mabépärla, vikt 41,4 g, knutet.

Utrop: 2 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, vikt 1,9 g.

Utrop: 5 900 kr

ÖRRINGAR, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, höjd 20 mm, vikt 3,8 g.

Utrop: 9 500 kr

HALSKEDJA, 18K guld, pansarlänk, bredd 3,3 mm, längd 78 cm, vikt 24,9 g.

Utrop: 10 000 kr

HALSKEDJA, 18K guld, ankarlänk, Bengt J Anderssons Guld, Stockholm, bredd 4,5 mm, längd 46 cm, vikt 40,8 g.

15 600 kr

Utrop: 16 400 kr

RING, 18K guld, rosenslipad diamant, diameter 4,5 mm, Dahlgren & Co, Malmö, antik, stl 16 mm, vikt 2,3 g, slitna klor.

Utrop: 3 500 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct enligt gravyr, ca TCr(I)/VS2, Schalins, stl 15,75 mm, gravyr, diamant med inverterad natural på rondisten.

8 100 kr

Utrop: 9 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamantr 0,44 ctv enligt gravyr, ca TW/VS-SI, Schalins, stl 15,75 mm, vikt 4,5 g, gravyr.

Utrop: 4 300 kr

CLAES GIERTTA, ring, 18K vitguld, äldre kuddslipad diamant ca 1,90 ct, ca TCa(K-L)/skador vid rondisten i övrigt väldigt små inneslutningar, 10 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca W-TCa/VS-P, Stockholm 1996, stl 14,25 mm, vikt 8,8 g, storleksändrande kula fastlödd i rinskenan, en sidosten har liten skada.

25 500 kr

Utrop: 28 000 kr

DIAMANT, gammalslipad, 0,53 ct, ca W(H)/SI2.

Utrop: 5 000 kr

TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 gammalslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca W/SI, stl 18,75 mm, vikt 2,5 g, en sten skadad och en sten har nagg.

4 600 kr

Utrop: 4 900 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,46 ctv, ca R-TW/SI, stift, vikt 1,2 g, snurrebussar i silver.

6 400 kr

Utrop: 5 000 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad diamant ca 1,00 ct, ca Light Yellow/SI2, 72 navett- och briljantslipade diamanter ca 1,33 ctv, ca River-TCa/SI-P, stl 15 mm, vikt 4,7 g, mittstenen har tjock rondist.

Utrop: 22 000 kr