101 - 120 av 156
1...5678 Gå till
Sortering

Avslutad | Klockor – Lördag 7 augusti 2021

Klubbad för

Klockor Omega

OMEGA, De Ville, "Ille de France", Cal 1378, Serie nr. 51399199, Ref nr. MD 195.0077.2, Boett nr. 195.0077.2 (LL), herrur, 30 x 30 (35) mm, doublé (20 micron), quartz, safirglas, läderband, originalspänne i doublé, ca 1987.

2 000 kr

Utrop: 1 900 kr

Visa vara

Klockor Rado

RADO, Centrix, Serie nr. 13177559, PIC nr. R30927153, Ref nr. 01.115.0927.3.015, herrur, 38 mm, stål, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås (titan), Ref nr. 03532, cert, juli 2018, box, ytterkartong.

Återropad

Utrop: 4 200 kr

Visa vara

Klockor Rolex

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (Swiss Made), Chronometer, Ref nr. 69173, Serie nr. E302429, Cal 2135, Verk nr. 1551392, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, utbytt urtavla, diamanturtavla (10 st. 8/8), defekt (akut servicebehov), Jubileelänk (skadad), viklås, Ref nr. 62523D.18-O5/468 B, ca 1990, box, ytterkartong.

22 500 kr

Utrop: 19 000 kr

Visa vara

Klockor Halda Fickurfabrik

HALDA, fickur, 50 mm, Cal Z, Serie nr. 1670, silver, ankargång, defekt, ca 1897, etui (Linderoth, Drottninggtan 28, Sthlm).

3 200 kr

Utrop: 1 500 kr

Visa vara

Klockor Fickur

MERMOD FRÉRES, fickur, 49,5 mm, Boett nr. 120078, 18K guld, ankargång, innerlock i 18K guld, ca 1915, läderpåse, etui (Ola Green, Ur&Optik affär, Huskvarna).

8 000 kr

Utrop: 8 200 kr

Visa vara

Klockor Fickur

FICKUR, 48 mm, Boett nr. 64725, silver, duplexgång (crab tooth), centrumsekundvisare, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, ca 1860.

1 600 kr

Utrop: 1 100 kr

Visa vara

Klockor Maurice Lacroix

MAURICE LACROIX, Pontos S Regatta, Cal ML 162 (SW 200-1), Serie nr. 043/125, Ref nr. PT6019-CAB01-330-1, seglarkronograf, herrur, 45 mm, kolfiber/stål, automatisk, safirglas, skadad urtavla, vridbar innerring, gummiband, originalspänne i svart stål, cert, februari 2017, box, ytterkartong, Limiterad och numrerad (Nr. 043/125).

Återropad

Utrop: 23 000 kr

Visa vara

Klockor Rado

RADO, DiaMaster, Serie nr. 12990641, PIC nr. R14089103, Ref nr. 01.218.0089.3.010, damur, 33 mm, bicolour, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås (titan), Ref nr. 03852, cert, november 2018, box, ytterkartong.

Återropad

Utrop: 4 700 kr

Visa vara

Klockor Tudor

TUDOR, Prince Date, Automatic-Chrono Time, Cal ETA 7750, Serie nr. H480239, Ref nr. 79280 P, Boett nr. 8110, kronograf, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, originallänk, viklås, Ref nr. 62590-OP4/632 P, ca 2006.

30 500 kr

Utrop: 27 000 kr

Visa vara

Klockor Georg Jensen

GEORG JENSEN, by L.U.Chopard & Cie, design Torun Bülow, Cal 7001 (Peseux), Boett nr. 8005 1 / 69980, damur, 33 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt (rostskadad), integrerad armlänk, Ref nr. 226, ca 1975, box (skadad).

Återropad

Utrop: 2 900 kr

Visa vara

Klockor Omega

OMEGA, Speedmaster, Professional, "Tachymètre", s.k. "Moon Watch", Cal 1861, Verk nr. 77755677, Serie nr. 77755677, PIC nr. 3570.50.00, Ref nr. SU 345.0022, Boett nr. 145.0022/345.0022, kronograf, herrur, 42 mm, stål, manuell, plexiglas, originallänk, viklås, Ref nr. 1998/849, cert, januari 2011, box, ytterkartong.

41 000 kr

Utrop: 29 000 kr

Visa vara

Klockor Chopard

CHOPARD, Genève, Happy Diamonds, Serie nr. 188495, Boett nr. G 4167 / 5177, damur, 24 mm, 18K vitguld, quartz, safirglas, "Happy Diamonds" (7 briljanter), diamantkransar (88 st. TW/VVS, ca 0,72 ctv), briljanter på boett (8 st. TW/VVS, ca 0,24 ctv), integrerat originallänk (18K gult/vitguld), totalvikt 31,4 gram, cert, december 1982, serviceetui.

62 000 kr

Utrop: 28 000 kr

Visa vara

Klockor Technomarine

TECHNOMARINE, TechnoDiamond (200M/660ft), Boett nr. SW 3712, kronograf (defekt), unisex, 39 mm, stål, quartz, mineralglas, datum, pärlemorurtavla med diamanter (8 st. 8/8), skadad urtavla/glasring, diamantkrans (119 st.), integrerat läderband, originalspänne, 1 st. gummiband, ca 2005, box, ytterkartong.

2 300 kr

Utrop: 1 900 kr

Visa vara

Klockor Zenith

ZENITH, Pilot, Cal 120, Serie nr. 4774632, Boett nr. 716532, herrur, 35 mm, 14K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1959.

4 000 kr

Utrop: 3 300 kr

Visa vara

Klockor Movado

MOVADO, herrur, 34 mm, Cal 115, Verk nr. 1304, Boett nr. 2126026 / R8445, 18K guld, hammarautomat, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1959.

4 100 kr

Utrop: 4 200 kr

Visa vara

Klockor Girard-Perregaux

GIRARD-PERREGAUX, Ferrari, Cal 2280-781, Serie nr. 3626, Boett nr. 8020, kronograf, herrur, 38 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, ca 1998, box (ej komplett/skadad), ytterkartong.

8 000 kr

Utrop: 8 500 kr

Visa vara

Klockor Rado

RADO, Centrix, Serie nr. 13065081, PIC nr. R30931103, Ref nr. 01.115.0931.3.010, herrur, 38 mm, bicolour, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås (titan), Ref nr. 03534, cert, sepember 2018, box, ytterkartong.

Återropad

Utrop: 4 200 kr

Visa vara

Klockor Doxa

DOXA, herrur, 33 mm, Cal (Doxa), Boett nr. 6902 17 / 1223740, 18K guld, manuell, plexiglas, läderband, originalspänne i doublé, ca 1965, box.

3 700 kr

Utrop: 3 200 kr

Visa vara

Klockor Rolex

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust II, Chronometer, Ref nr. 116333, Serie nr. 537943E8, Cal 3136, Verk nr. 51Y0T649, Boett nr. 2410, herrur, 41 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, Oysterlänk (se bilder/fördjupad information), viklås (Easylink), Ref nr. 72213-S0Z/775+S0Z, OBS: längd 183 mm, ca 2013.

76 000 kr

Utrop: 57 000 kr

Visa vara

Klockor Montblanc

MONTBLANC, Star, Cal 4810 401 (ETA 2892A2), Serie nr. PL908288, Ref nr. MB-105858, Boett nr. 7102, herrur, 41,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, viklås, cert (ej komplett), ca augusti 2015, box, ytterkartong.

10 800 kr

Utrop: 8 200 kr

Visa vara

Om auktionen