1 - 20 av 384
123...20 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 25 september

Klubbad för

DIAMANT, briljantslipad, 0,55 ct, TW(G)/VVS1, Diamond Control certifikat 11256, förseglad i plastficka.

Utrop: 12 200 kr

RING, 18K guld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, varav mittsten 0,07 ct, ca TW-W/VVS-VS, storlek 17 mm, vikt 2,4 g.

5 800 kr

Utrop: 6 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, diameter 6,5 mm, vikt 2,0 g.

5 400 kr

Utrop: 5 900 kr

TENNISARMBAND, 18K guld, 64 st briljantslipade diamanter ca 4,47 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 8,8 g, några diamanter med mindre skador samt naturaler.

Utrop: 37 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 77 st briljanterslipade diamanter ca 2,46 ctv, ca TW-TCr/VS, längd 18 cm, vikt 7,6 g, enstaka med mindre nagg.

22 000 kr

Utrop: 24 000 kr

ÖRRINGAR, 18K guld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,99 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, höjd 20 mm, vikt 4,5 g, enstaka diamanter med mindre nagg.

8 900 kr

Utrop: 8 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 114 briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca TW-TCr/VS, stift, mått ca 9,0 x 9,0 mm, vikt 3,2 g.

Utrop: 7 600 kr

ÖRRINGAR, 18K vitguld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,99 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, höjd 20 mm, vikt 4,1 g.

11 000 kr

Utrop: 8 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 50 briljantslipade diamanter ca 0,53 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stift, höjd 1,9 cm, vikt 3,5 g.

5 700 kr

Utrop: 6 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 62 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stift, mått 8,0 x 8,0 mm, vikt 2,6 g.

Utrop: 6 300 kr

ARMBAND, platina, gammalslipade diamanter ca 6,50 ctv, ca TW-W(F-H)/VS-SI, onyx, syntetiska safirer, antik, tidigt 1900-tal, längd 17 cm, vikt 23,7 g, slitage, skadat lås, enstaka av onyxerna och safirerna saknas och flera har nagg och skador, några diamanter har små nagg.

Utrop: 42 000 kr

RING, ca 9K guld, briljantslipad diamant ca 0,74 ct ca TCa/P2, briljantslipad diamant ca 0,52 ct ca Ca(M)/VS, stl 19 mm, vikt 13,2 g. diamanten på 0,52 ct har ett stort nagg/skada på rondisten och ett litet nagg på rondisten.

Utrop: 8 500 kr

21 DIAMANTER, briljantslipade 1,17 ctv, ca LY/VVS-VS.

3 200 kr

Utrop: 3 300 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca W/SI, stift, vikt 1,4 g.

4 800 kr

Utrop: 5 300 kr

RING, 18K guld, 25 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/VVS-SI, varav mittstenen är 0,18 ct, stl 16,75 mm, vikt 2,8 g,

Utrop: 8 200 kr

ÖRHÄNGEN, 14K guld, rubin, 4 gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, 2 rubiner, höjd 5 cm, vikt 11,0 g, en rubin med nagg.

6 100 kr

Utrop: 4 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-W/VVS-SI, stift, vikt 2,1 g,

8 200 kr

Utrop: 9 000 kr

HELALLIANS, 18K vitguld, briljanter ca 0,60 ctv, ca W-CR/SI, stl 18 mm, vikt 4,3 g, slitage.

TENNISARMBAND, 18K guld, 80 briljantslipade diamanter ca 1,49 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 17 cm, vikt 8,1 g.

Utrop: 24 000 kr

HENRI GABERT, uppläggningsbestick, silver, delvis förgyllda, antika, Frankrike, Paris, omkring 1890, längd 25,5-26 cm, vikt 275,6, etui.

1 600 kr

Utrop: 1 800 kr