61 - 80 av 301
1...345...16 Gå till
Just nu klubbas Lilla Smycken online. Gå in här

Avslutad | Klassiska – Lördag 23 oktober 2021

Klubbad för

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 64 st briljantslipade diamanter ca 1,46 ctv, ca TW/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 7,8 g.

15 000 kr

Utrop: 16 600 kr

RIVIERECOLLIER, 18K guld, 145 briljantslipade diamanter ca 11,35 ctv, ca River-TW/VVS-VS, varav större diamanterna GIA dossier 0,70 ct TW(F)/VS1, 0,50 ct River(E)/VS1, 0,50 ct River(E)/VS1, 0,41 ct River(E)/VS1, 0,40 ct TW(F)/VS1, HRD report 2x0,25 ct, 2x0,27 ct River(D-E)/VS), doserat, längd 41 cm, vikt 22,3 g.

160 000 kr

Utrop: 176 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 st briljantslipade diamanter 2,00 ctv, ca W/VS, laserinskription, GIA 6282147107, 3285675759, 5286708783, samt HRD 170002985160, 170002985181, dossier, stl 18 mm, gravyr, vikt 4,5 g.

41 000 kr

Utrop: 38 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 16 st briljantslipade diamanter ca 1,73 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 25 mm, vikt 4,6 g.

20 000 kr

Utrop: 22 000 kr

RING, 18K guld, turmalin, Gilbert, 1970-tal, stl 16,25 mm, vikt 13,7 g.

Utrop: 7 500 kr

RING, 18K vitguld, hjärta, älde droppslipad diamant ca 0,40 ct, ca Cr/VS, gammalslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-TCa/VS-P, stl 15,75 mm, vikt 5,1 g, en diamant är briljantslipad, några diamanter med nagg och mindre skador.

Utrop: 16 000 kr

RING, 18K guld/vitguld, peridot, 2 gammalslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCa/SI-P, Backs Guldsmeds, Stockholm 1975, stl 16,25 mm, vikt 8,2 g, båda diamanterna skadade.

Utrop: 6 900 kr

C.G. HALLBERG, ring, 18K vitguld, kuddslipad ametist ca 14,00 ct, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, Stockholm 1956, stl 16,75 mm, vikt 9,0 g, slitna klor, ametisten har slitna fasettkanter.

Utrop: 7 000 kr

RING, 18K guld, odlad south sea pärla ca 14,5 mm, 64 briljantslipade diamanter ca 2,24 ctv, ca River-TW/VVS, stl 18,25 mm, vikt 16,3 g.

Utrop: 28 000 kr

RING, 18K guld, 5 gammalslipad diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-Cr/P, troligen Alexander Tillander, Finland tidigt 1900-tal, stl 16,5 mm, vikt 2,9 g, diamanterna har skador och nagg.

Utrop: 5 500 kr

BROSCH, 14K guld/silver, 8 oriental- och odlade pärlor ca 4,0-4,4 mm, 56 gammal- och rosenslipade diamanter ca 1,50 ctv, vikt 6,6 g, troligen senare nål, spricka i guldet och några lödningar skadade.

Utrop: 11 000 kr

RING, 18K vitguld, cabochonslipad safir ca 2,28 ct, 17 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca W-TCa/SI-P, Ceson Guldvaru, Göteborg 1989, stl 16,25 mm, vikt 9,4 g.

Utrop: 8 000 kr

RING, 14K vitguld, carréslipad rubin ca 0,28 ct, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca Cr/SI, stl 17,25 mm, vikt 4,4 g, rubinen har inneslutning som når ytan, diamanterna har små nagg.

Utrop: 5 500 kr

HALSKEDJA, 14K guld, ihålig kejsarlänk, bredd 10,5 mm, längd 41 cm, vikt 64,5 g.

COLLIER, 4-radigt, fasetterade granater, lås i 18K guld, 1815, längd 38 cm, knutet, vikt 31,1 g.

2 000 kr

Utrop: 2 200 kr

CIGARRETUI, sterlingsilver, William Summers, London 1880, förgylld insida, mått 12 x7,5 x3,6 cm, vikt 220,1 g, slitage.

1 600 kr

Utrop: 1 600 kr

RING, 18K guld / vitguld, 21 briljanter enligt gravyr 0,50 ctv ca W/SI, Guldfynd / Iduna, stl 18,25 mm, vikt 6,9 g.

Utrop: 5 200 kr

RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/SI, stl 15,25 mm, vikt 3,3 g.

Utrop: 3 500 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW/VS, stl 15,75 mm, vikt 3,4 g.

Utrop: 7 700 kr

HÄNGE, 18K vitguld, kors, 12 briljantslipade diamanter ca 1,90 ctv, bruna/SI-P, stl 4,7 x 2,5 cm, vikt 7,4 g.

Utrop: 5 900 kr