81 - 100 av 301
1...456...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 23 oktober 2021

Klubbad för

RING, 14K vitguld, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 1,15 ctv, ca TW-W/VS, stl 20,25 mm, vikt 5,5 g, dom tre större är cirka 0,35 ct st.

Utrop: 12 600 kr

RING, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter, pansar, stl ca 20 mm, vikt 12,7 g, pålödd kula i ringskenan.

Utrop: 6 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr/VS-P, vikt 12,6 g, svaga fattningar.

8 500 kr

Utrop: 9 500 kr

ENGELBERT, alliansring, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW/VS, Stockholm, stl 16,75 mm, vikt 2,8 g.

Utrop: 4 300 kr

RING, 18K guld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, varav mittsten 0,08 ct, ca TW-W/VVS-VS, storlek 16,75 mm, vikt 2,3 g.

Utrop: 6 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VVS-SI, stift, vikt 2,1 g.

Utrop: 9 000 kr

ARMBAND, förgyllt silver, 10 rubiner ca 2,00 ctv, 24 åttkantslipade diamanter ca 0,24 ctv, längd 16 cm, vikt 10 g., några stenar med skada och nagg.

3 700 kr

Utrop: 3 500 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant ca 0,89 ct, ca TCa(L)/SI2, stl 17 mm, vikt 3,1 g.

Utrop: 9 600 kr

Smycken Övrigt

SYETUI, 18K guld, 2 ringar, fingerborg, C D Wancke & C M Barkander, Stockholm 1819 och 1820, vikt 5,9 g, slitage och bucklor, etui.

5 100 kr

Utrop: 4 600 kr

COLLIER, 18K guld, kuddslipad safir ca 3,00 ct, 107 briljantslipade diamanter ca 3,80 ctv, ca River-TW/VVS-P, enstaka diamanter med lägre färgkvalitet, längd 40 cm, vikt 47,2 g, enstaka diamanter med nagg och skador.

Utrop: 33 000 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K guld, opal, smaragder, 4 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, Sheffield 1985, längd 45 cm, vikt 9,8 g, några smaragder har nagg.

5 000 kr

Utrop: 5 500 kr

RING, platina, gammalslipad diamant ca 1,20 ct, ca TCa(K)/P1, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 16 mm, vikt 4,2 g.

14 400 kr

Utrop: 16 000 kr

BROSCH, 14K trefärgat guld, 33 åttkantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca 1940-tal, mått46x40mm, vikt 16,9 g.

Utrop: 6 000 kr

BROSCH, 14K guld, odlad pärla, 4 små rubiner, höjd 45 mm, vikt 7,3 g.

2 300 kr

Utrop: 2 500 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd ca 1,30 ct, 46 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, stl 16+ mm, vikt 4,4 g, smaragden har inneslutningar som når ytan.

8 600 kr

Utrop: 9 000 kr

RING, 14K vitguld, rosa safir ca 0,65 ct, 26 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 2,3 g.

4 600 kr

Utrop: 5 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, platina, 6 triljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca W/VS-SI, prinsessslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-W/VS, stift, vikt 15,4 g.

14 000 kr

Utrop: 15 000 kr

DIAMANT, briljantslipad, 1,53 ct, W(H)/SI1, GIA certifikat 7406063746.

66 000 kr

Utrop: 75 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,88 ctv, ca W-TCa/VS-SI, höjd 55 mm, vikt 9,4 g.

9 300 kr

Utrop: 8 800 kr

RIVIERECOLLIER, 18K guld, 227 briljantslipade diamanter ca 4,31 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 50 cm, vikt 27,3 g.

Utrop: 70 000 kr