201 - 220 av 239
1...101112 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 27 november 2021

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppslipade rubelliter ca 5,00 ctv, briljant- och rosenslipade diamanter ca 1,06 ctv, ca TW-Ca/VS-P, höjd 40 mm, vikt 5,8 g, huggies, enstaka diamanter med skada och nagg.

18 000 kr

Utrop: 20 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad rosa safir 1,46 ct, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 4,6 g.

10 000 kr

Utrop: 11 000 kr

CARTIER, armring, Love Bracelet, 18K guld, öppet, ref. nr. PF8363, stl 17, vikt 25,5 g.

28 500 kr

Utrop: 20 000 kr

SIGURD PERSSON, collier, 18K guld, rökkvartser, Stockholm 1965, höjd 58 mm, längd 40,5 cm, vikt 35,4 g. (d)

29 000 kr

Utrop: 17 000 kr

WIWEN NILSSON, collier, sterlingsilver, kuddslipad bergkristall ca 80 ct, signerad, Lund 1944, höjd 35 mm, längd 62,5 cm, vikt 53,3 g. (d)

17 200 kr

Utrop: 10 000 kr

RING, 18K vitguld, rosa turmalin ca 4,50 ct, 94 briljantslipade diamanter ca 1,63 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 15,75- 17,5 mm, vikt 16 g, flexibel inre ringskena, turmalin med mindre repa på bordet och nagg vid kuletten, turmalinen något lös i sin fattning.

16 000 kr

Utrop: 18 000 kr

RING, 18K vitguld, kuddslipad akvamarin 26,09 ct, briljantslipade diamanter 0,69 ctv, ca TW-Cr/VS, stl 17,5 mm, vikt 14 g.

Utrop: 36 000 kr

RING, 18K vitguld, hjärtslipad diamant ca 2,61 ct, ca TCa(L)/P1, 60 briljantslipade svarta diamanter ca 0,25 ctv, stl 17,25 mm, vikt 3,5 g, flera av de svarta diamanterna har nagg.

Utrop: 48 000 kr

GEORG JENSEN, bestickservis 24 delar, Konge/Acorn, sterlingsilver, 6 lunchknivar, 6 lunchgafflar, 6 dessertskedar, 6 kaffeskedar, längd 112-207 mm, vikt 982,6 g.

13 600 kr

Utrop: 10 000 kr

GEORG JENSEN, uppläggningssked, Konge/Acorn, sterlingsilver, Danmark, efter 1945, längd 227 mm, vikt 98,4 g.

3 100 kr

Utrop: 1 800 kr

GEORG JENSEN, lunchbestick & dessert sked, Konge/Acorn, sterlingsilver, Danmark, efter 1945, längd 167-205 mm, vikt 169,2 g.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

CARTIER, armband, Panthère de Cartier bracelet, 18K guld, tsavoriter, onyx, ref. nr. AKN045, certifikat, stl 17, vikt 27,2 g, originaletui.

68 000 kr

Utrop: 60 000 kr

CARTIER, ring, Love, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ref. nr OC3334, certifikat, stl 16,5 mm, vikt 8,1 g, originaletui.

24 000 kr

Utrop: 25 000 kr

OLE LYNGGAARD, ring, Snakes, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,02 ctv, TW/VS, stl 19 mm, originaletui.

26 500 kr

Utrop: 22 000 kr

GEORG JENSEN, tårtkniv, Konge/Acorn, sterlingsilver, Danmark 1933-44, längd 268 mm, vikt 97,7 g.

3 100 kr

Utrop: 1 700 kr

FRUKTKNIVAR, 11 st, silver, dekor med fjärlil, hamrad yta, jugend, Ludvig Dahlström, Skövde 1921, längd 170 mm, vikt 381,4 g, etui.

Utrop: 2 300 kr

MANDELSTAM, collier, Stardust Shuttle collection, 18K guld/vitguld, South Seapärla ca 13 mm, 23 South Seapärlor ca 7,75-8,5 mm, 93 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 2,20 ctv, ca W-Ca/VS-SI, hänget är avtagbart, längd 47 cm, vikt 39,1 g, vikt 39,1 g, enstaka diamanter med skada, originaletui.

Utrop: 40 000 kr

MANDELSTAM, ring, 18K vitguld/guld, smaragdslipad akvamarin ca 42,0 ct, gröna safirer ca 2,5 ctv, 4 briljantslipade diamanter, stl 18,25 mm, vikt 20,3 g, originaletui.

Utrop: 45 000 kr

MANDELSTAM, örhängen, 18K vitguld, South Seapärlor ca 13,75-14mm, briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, höjd 43 mm, vikt 13,2 g, stift, originaletui.

Utrop: 22 000 kr

OLE LYNGGAARD, armband, Hyldeblomst, 18K trefärgat guld, 15 vita och olikfärgade briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, längd 18 cm, vikt 24 g, originaletui.

30 000 kr

Utrop: 33 000 kr