1 - 20 av 239
123...12 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 27 november

Klubbad för

TAPIO WIRKKALA, örhängen, Omena, 18K guld, hamrad yta, monogramsignerade, svensk importstämpel, höjd 30 mm, vikt 5,9 g, stift. (d)

8 000 kr

Utrop: 9 000 kr

ARMRING, 18K guld, flodpärlor, Fredrik August Regnell, Stockholm 1851, 56x46 mm, vikt 31 g, enstaka pärla med fin spricka, tennlödning.

12 000 kr

Utrop: 13 400 kr

RING, 14K vitguld, kuddslipad diamant 1,80 ct, TW(G)/VS1, inskription GIA 3285047942, 40 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 4,0 g.

92 000 kr

Utrop: 100 000 kr

COLLIER, palladium, 7 gammalslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca W-TCa/SI, 49 gammal- och åttkantslipade diamanter ca 0,80 ctv, längd 41 cm, vikt 6,5 g, säkerhetskedja i 18K vitguld, några sidostenar har nagg och skador.

30 500 kr

Utrop: 20 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppslipade akvamariner ca 6,30 ctv, 14 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W/VS, höjd 30 mm, vikt 7 g, stift.

11 200 kr

Utrop: 7 500 kr

ARMBAND, platina, 3 antik- och gammalslipade diamanter ca 2,80 ctv, ca TCr-TCa(I-K)/SI2-P1, 450 gammal- och äldre briljantslipade diamanter ca 16,70 ctv, ca TW-Cr/VS-P, 1900-talets första hälft, bredd 21 mm, längd 17,5 cm, vikt 73,4 g, säkerhetskedja, mittstenen har skador vid rondisten, flera sidostenar har skador och nagg.

100 000 kr

Utrop: 110 000 kr

BROSCH, silver/14K guld, cabochon- och sockertoppsslipade burmesiska obehandlade safirer ca 10,75 ctv, Swedish Gem Lab report GR00678-14009, gammal- och rosenslipade diamanter ca 7,00 ctv, antik, troligen Edward Schramm, Sankt Petersburg, ca 1890, höjd 46 mm, vikt 16,6 g, spruckna lödningar, enstaka rosenslipade diamanter saknas.

175 000 kr

Utrop: 35 000 kr

CARTIER, armring, Love Bracelet, 18K guld, ref. nr. BKH406, stl 16, vikt 28,9 g, certifikat, skruvmejsel, originaletui, ytterask.

50 000 kr

Utrop: 42 000 kr

CARTIER, ring, Ellipse, 18K guld, granat, ref. nr. C92334, 1993, stl 48 (15,25 mm), vikt 17,0 g, granat med små nagg, originaletui, ytterask.

10 000 kr

Utrop: 11 500 kr

RING, silver/14K guld, ovalslipad akvamarin ca 3,00 ct, rosenslipade diamanter, stl 17,5 mm, vikt 10,2 g, senare skena i 18K vitguld, akvamarinen med nagg.

12 200 kr

Utrop: 8 000 kr

RING, 14K guld/platina, gammalslipade diamanter ca 3,50 ctv, ca TW-Ca/VS-P, stl 18 mm, vikt 4,3 g.

52 000 kr

Utrop: 45 000 kr

WIWEN NILSSON, brosch, Trana, nr 12, sterlingsilver, signerad, Lund 1955, 65x32 mm, vikt 15,7 g. (d)

6 200 kr

Utrop: 6 800 kr

CHOPARD, collier, Happy diamonds, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VVS, ref. nr. 81/2762, serie nr. 9277587, hänget är avtagbart, längd 41 cm, vikt 62,9 g.

43 000 kr

Utrop: 35 000 kr

TIFFANY & CO, manschettknappar, fiskar, 14K guld, 2 rubiner, 32x21 mm, vikt 30,0 g.

14 200 kr

Utrop: 15 000 kr

ENSTENSRING, platina, äldre briljantslipad diamant 3,75 ct enligt gravyr, ca TCa (L)/VS1, stl 16,5 mm, vikt 3,3 g, etui.

215 000 kr

Utrop: 200 000 kr

ARMBAND, förgylld metall, mikromosaik, malakit, antik, 1800-tal, lås i 21K guld, italiensk stämpel, längd 18 cm, vikt 62 g, malakit med fina sprickor, etui.

82 000 kr

Utrop: 5 500 kr

BROSCH, förgylld metall, mikromosaik, malakit, antik, 1800-tal, längd 49 mm, vikt 24,7 g, malakit med spricka, etui.

4 000 kr

Utrop: 3 000 kr

Dosor-Etuier Etuier

ETUI, 18K guld, rosenslipade diamanter, antik, F Gatti, Milano, mått 83x47x17 mm, vikt 134,7 g, en rosensten saknas.

52 000 kr

Utrop: 55 000 kr

OLE LYNGGAARD, ring, Anemone, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VS, Charlotte Lynggaard, vikt 14,6 g, stl 17,5 mm, en diamant med skadad kulett, originaletui.

23 500 kr

Utrop: 20 000 kr

BVLGARI, collier, Bvlgari Bvlgari, 18K guld, pärlemor, längd 38-47 cm, vikt 34,6 g.

36 500 kr

Utrop: 23 000 kr