21 - 40 av 239
123...12 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 27 november 2021

Klubbad för

HÄNGE MED KEDJA, platina, gammalslipad diamant ca 6,07 ct, ca TCa(L)/VS2, längd 42 cm, vikt 3,6 g, nagg vid rondist.

360 000 kr

Utrop: 290 000 kr

MINIATYR, silver/guld, rosenslipade diamanter, bemålat ben, signerat JS 1784 troligen Joseph Saunders, antik, mått 65x42 mm, vikt 32,0 g, etui.

48 000 kr

Utrop: 8 000 kr

STRÖMDAHL, enstensring, platina, antikslipad diamant ca 4,50 ct, ca Ca(M)/SI2, Stockholm 1939, stl 18,5+ mm, vikt 16,3 g.

132 000 kr

Utrop: 136 000 kr

GEORG JENSEN, armband, nr 89, sterlingsilver, formgiven av Henning Koppel 1947, längd 18,5 cm, vikt 99,3 g.

9 100 kr

Utrop: 10 000 kr

WIWEN NILSSON, brosch, Orkide, 18K guld, signerad, Lund 1946, 7,7x7,2 cm, vikt 67,2 g. (d)

30 000 kr

Utrop: 34 000 kr

RING, 18K vitguld, kuddslipad diamant 3,01 ct, W(H)/VS2, HRD certifikat 12002891002, 66 briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca TW/VS, stl 15,5 mm, vikt 4,8 g, natural vid rondist, mittstenen sitter något snett i fattningen.

Utrop: 280 000 kr

ARMBAND, platina, gammal- och åttkantslipad diamanter ca 1,65 ctv, ca W-Cr/VS-SI, antikt, längd 18 cm, vikt 13,7 g, enstaka diamanter med nagg.

15 200 kr

Utrop: 13 800 kr

HÄNGE/HÅRSMYCKE/BROSCH, 14K guld/silver, antik kuddslipad diamant ca 1,90 ct, ca Faint Pink, antik- och rosenslipade diamanter ca 4,50 ctv, antik, mått 3,0x3,0 cm, vikt 12,0 g, mittstenen och några sidostenar har nagg och skador, medföljande broschnål är i 14K guld och nåldelen för hårsmycke är i förgylld metall.

155 000 kr

Utrop: 150 000 kr

RING, platina, cabochonslipad safir ca 5,00 ct, 98 åttkantslipade diamanter ca 1,00 ctv, stl 16,25 mm, vikt 8,9 g, safiren har skador, nagg och inneslutningar som når ytan.

22 500 kr

Utrop: 20 000 kr

RING, 18K vitguld, antikslipad diamant ca 0,60, ca Ca(M)/SI1, rosenslipade diamanter, rubiner, antik, stl 16,75 mm, vikt 3,7 g, några sidostenar med nagg och skador.

8 900 kr

Utrop: 9 000 kr

PÄRLCOLLIER, 2-radig, odlade pärlor ca 8 mm, lås i 18K vitguld med droppslipad smaragd ca 3,00 ct och 39 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, Bernt Högkvist Guldsmedja, Stockholm 1998, längd 41,5 cm, vikt 75,8 g, omarbetad, smaragden har sned kulett och små nagg, enstaka diamanter har skador och nagg.

14 200 kr

Utrop: 15 000 kr

OLE LYNGGAARD, brosch/lås, 18K vitguld, 66 briljantslipade diamanter 2,46 ctv, ca W/VS, mått 5,5x5,4 cm, vikt 18,5 g, löstagbar nål, originaletui.

Utrop: 30 000 kr

CHOPARD, örhängen, Happy Diamonds, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, 162 briljantslipade diamanter ca 2,05 ctv, ca TW/VVS, ref. nr. 84/2887, serie nr. 9109618, stift/clips, höjd 1,69 cm, vikt 17,1 g, originaletui.

50 000 kr

Utrop: 55 000 kr

ARMBAND, platina, 4 äldre briljantslipade diamanter ca 3,30 ctv, ca R-W(E-H)/VS2, 680 äldre briljant-, baguette- och åttkantslipade diamanter ca 20,40 ctv, ca TW-Cr/VS-P, längd 18 cm, vikt 88,1 g, några diamanter med slitna fasettkanter, en mittsten med nagg, några av de mindre diamanter med skador och nagg.

Utrop: 180 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 2,26 ct enligt gravyr, ca TCa(L)/VS1, Rosengren & Eriksson, Stockholm 1963, stl 17,25 mm, vikt 4,1 g, diamanten har liten natural vid rondisten.

84 000 kr

Utrop: 90 000 kr

BVLGARI, armring, B.zero1, 18K guld, innermått 4,6x4,8 cm, vikt 44 g.

33 000 kr

Utrop: 25 000 kr

WIWEN NILSSON, ring, 18K guld, carréslipad bergkristall, signerad, Lund 1947, stl 17 mm, vikt 9,1 g, storleksändrad, bergkristallen har skador, nagg och slitna fasettkanter. (d)

12 600 kr

Utrop: 6 900 kr

WIWEN NILSSON, brosch, Fasan, nr 32, sterlingsilver, signerad, Lund 1965, längd 7,2 cm, vikt 12,3 g. (d)

Utrop: 11 500 kr

BROSCH, platina, kuddslipad burmesisk obehandlad safir ca 3,00 ct, Swedish Gem Lab report GR00664-14002, 24 briljantslipade diamanter ca 2,40 ctv, ca River-TW/VVS-VS, två i lägre kvalitet, mått 18x16 mm, vikt 4,8 g, omarbetad, nål i 14K vitguld, safiren har lätt slitage.

52 000 kr

Utrop: 55 000 kr

STELT ARMBAND, platina, gammalslipad diamant ca 0,70 ct, ca TCa(K)/P1, rubiner, 68 gammal- och åttkantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca 1920-tal, mått 6,2 x 5,0 cm, vikt 17,1 g, säkerhetskedja, svaga fattningar, enstaka diamanter med skada och nagg, etui.

30 000 kr

Utrop: 28 000 kr