221 - 239 av 239
1...101112 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 27 november 2021

Klubbad för

OLE LYNGGAARD, ring, Kugle ring, 18K guld, rosenkvarts, rökkvarts, briljantslipade diamanter 0,09 ctv, TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 13,1 g, kulorna är utbytbara, ametist och onyxkula medföljer, originaletui.

16 000 kr

Utrop: 18 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, bruna diamanter ca 1,12 ctv, 154 briljantslipade diamanter ca 1,53 ctv, ca TW/VS, TIGL certifikat, höjd 743 mm, vikt 6,8 g, krokar.

Utrop: 27 000 kr

W A BOLIN, fiskbestick, 12 delar, modell I, silver, Stockholm 1924-1951, längd 17,5-21 cm, vikt 571,4 g, monogram.

Utrop: 4 000 kr

W A BOLIN, smörgåsbestick, 10 delar, modell I, Stockholm 1938-1939, längd 14,5-18 cm, vikt 319,1 g.

Utrop: 1 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipade safirer ca 3,19 ctv, 10 briljantslipade diamanter ca 0,78 ctv, ca TCr/VS-SI, höjd 13,8 mm, vikt 4,5 g, stift med clips.

18 000 kr

Utrop: 20 000 kr

LJUSLYKTOR, sterlingsilver, etsat glas, delbara, Rogers, USA, höjd 26 cm, vikt 824,3 g, fylld botten.

1 900 kr

Utrop: 2 100 kr

ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 2 smaragdslipade ametister ca 5,62 ctv, 94 briljantslipade diamanter ca 0,89 ctv, ca TW/VS-SI, höjd 32 mm, vikt 6,1 g, krokar.

10 400 kr

Utrop: 11 600 kr

SALTKAR OCH FAT, 8 delar, förgyllt silver, vit emalj, N M Thune, D Andersen, Norge, höjd 55 mm, diameter 60 mm, vikt 174,2 g, två fat med små nagg på emaljen.

Utrop: 2 300 kr

FISKSPADE, silver, William Kingdom, London 1834, längd 295 mm, vikt 126,3 g, monogram.

Utrop: 1 800 kr

GEORG JENSEN, uppläggningsbestick, ett par, Konge/Acorn, sterlingsilver, längd 200 mm, vikt 153,1 g.

2 800 kr

Utrop: 3 000 kr

BÄGARE, silver, delvis förgylld, antik, B. Neresheimer & Söhne, Tyskland, Hannau, 1800-tal, höjd 10 cm, vikt 223,4 g, sliten förgyllning.

Utrop: 2 100 kr

DOSOR, 5 st, silver, med lock, Ronneby Konsthantverk, 1988, höjd 1,5-7,5 cm, vikt 197,1 g.

2 700 kr

Utrop: 3 000 kr

PÄRLCOLLIER, 4-radigt, troligen orientaliska pärlor ca 3 mm, lås i 18K guld/platina med pärla och gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS-P, längd 37,5 cm, vikt 20,3 g.

8 000 kr

Utrop: 9 000 kr

ADLER, ring, 18K guld, hjärtslipad diamant 0,76 ct enligt gravyr, ca TW/VS1, carréslipade rubiner 5,99 ctv enligt gravyr, stl 17,25 mm, vikt 8,3 g, diamant med natural på rondist, några rubiner med slitna fasetter och nagg, svaga fattningar samt några några rubiner som sitter något snett.

Utrop: 69 000 kr

ARMBAND, 18K guld, 8 odlade saltvattenspärlor ca 8,4 mm, Frankrike, längd 19,5 cm, vikt 75,2 g.

Utrop: 30 000 kr

RING, platina, gammalslipad diamant ca 0,90 ct, ca TW(G)/VS2, 12 gammalslipade diamanter ca 0,65 ctv, syntetiska safirer, Art Deco, stl 18,5 mm, vikt 3,3 g.

41 000 kr

Utrop: 34 000 kr

RING, platina, antik-, gammal- och rosenslipade diamanter ca 4,00 ctv, ca W-TCa/P, stl 17 mm, flera diamanter med nagg och skador.

32 500 kr

Utrop: 30 000 kr

WIWEN NILSSON, collier, sterlingsilver, ring och stavlänk, signerad, Lund 1954, stavarnas längd 8 mm, längd 44 cm, vikt 44,5 g. originalask. (d)

16 400 kr

Utrop: 10 000 kr

LAPPONIA, armband, Golden stream,18K guld, Björn Weckström, längd 18 cm, vikt 84,7 g, gravyr, originaletui.

35 500 kr

Utrop: 39 000 kr