261 - 280 av 316
1...13141516 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 20 november 2021

Klubbad för

MANCHETTKNAPPAR, 18K guld, åttkantlsipade diamanter 0,10 ctv, ca W/SI, mått 11,5 x 18,2 mm, vikt 12,2 g, en diamant har skador.

Utrop: 5 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade akvamariner ca 7,80 ctv, brijantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS, höjd 17 mm, vikt 11,9, clips med stift.

Utrop: 11 600 kr

ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant ca 1,39 ct, ca TCa(L)/VS2, nagg på ovandelens fasettkanter, stl 16,25+ mm, vikt 5,3 g.

Utrop: 33 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, brioletteslipad agat 28 ct, droppslipade gröna safirer 0,78 ctv, briljantslipde diamanter 0,03 ctv, Mandelstam, höjd 37 mm, vikt 8,6 g, stift, originaletui.

6 300 kr

Utrop: 6 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, amazonit, akvamariner, safirer, briljanter, Mandelstam, krokar, höjd 34 mm, vikt 8,4 g, originaletui.

5 200 kr

Utrop: 5 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, droppformade rosa opaler, snidade rosa safirer, diamanter, Mandelstam, krokar, höjd 33 mm, vikt 5,1 g.

4 800 kr

Utrop: 5 500 kr

Ädelstenar Safirer

OBEHANDLAD STJÄRNSAFIR, cabochonslipad, 29,62 ct, 16,98x13,58x12,26 mm, grå-vit, ursprung Sri Lanka, naturlig hålighet på sidan och inneslutning som når ytan.

3 000 kr

Utrop: 3 300 kr

Ädelstenar Safirer

OBEHANDLAD SAFIR, ovalslipad, 3,95 ct, 9,42x7,32x5,81 mm, ursprung Sri Lanka, Swedish Gem Lab report nr GR00659, skev kulett och nagg på paviljongen.

Utrop: 8 000 kr

Ädelstenar Safirer

OBEHANDLAD SAFIR, ovalslipad, 2,38 ct, 8,99x6,01x4,51 mm, ursprung Sri Lanka, skev kulett och inneslutning når ytan på paviljongen.

Utrop: 3 400 kr

Ädelstenar Safirer

OBEHANDLAD SAFIR, ovalslipad, 2,17 ct, 8,34x5,89x4,45 mm, ursprung Sri Lanka, skev kulett och små nagg.

Utrop: 2 800 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 57 briljantslipade diamanter ca 2,56 ctv, ca 2,56 ctv, ca TW/VS-SI, HRD certifikat längd 17,5 mm, vikt 10,2 g, enstaka diamanter med nagg.

Utrop: 26 500 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, opal 6,99 ct, briljanter 0,25 ctv, längd 41-44 cm, vikt 5,6 g.

11 200 kr

Utrop: 11 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, behandlade flerfärgade safirer ca 10,0 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca W/SI, längd 17,5 cm, vikt 19,1 g.

28 000 kr

Utrop: 31 000 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, trapets - och briljanslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-TCr/VS-P, längd 40 cm, vikt 5,6 g.

Utrop: 13 200 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Tahitipärlor,15,6 mm, stift, vikt 12.5 g.

Utrop: 6 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 droppslipade smaragder ca 0,69 ctv, smaragder ca 4,36 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,96 ctv, ca Cr-TCa/VS-SI, höjd 16,5 mm, vikt 7,1 g, stift/clips.

Utrop: 15 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, ovalslipade morganiter ca 2,0 ctv, brijantslipade diamaner 0,79 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 21 mm, vikt 3,2 g, stift.

8 000 kr

Utrop: 8 800 kr

PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 9,5-10,5 mm, lås och distanser i 18K guld, ametist, briljanter ca 0,75 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 42,5 cm, vikt 52,6 g.

9 000 kr

Utrop: 10 000 kr

RING, 18K guld, odlad pärla, 13 mm, smaragder ca 0,73 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 7,8 g.

Utrop: 9 900 kr

RING, 18K vitguld, 24 navetteslipade safirer ca 4,14 ctv, stl 17 mm, vikt 2,6 g.

6 100 kr

Utrop: 5 000 kr