1 - 20 av 316
123...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 20 november 2021

Klubbad för

COLLIER, 18K guld/delvis rodierat, svarta briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, kronhjort, längd 44 cm, vikt 7,2 g, enstaka diamanter med ytdefekter.

6 000 kr

Utrop: 6 600 kr

COLLIER, 18K guld, 18 st briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 40-43 cm, vikt 3,9 g.

5 000 kr

Utrop: 5 500 kr

RIVIERECOLLIER, 18K guld, 125 briljantslipade diamanter ca 10,59 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 40 cm, vikt 32,1 g, några diamanter med nagg på kuletten.

Utrop: 122 000 kr

TENNISARMBAND, 18K guld, 54 briljantslipade diamanter ca 4,62 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 15,1 g, några diamanter med nagg på kulett.

Utrop: 54 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, vikt 2,6 g.

Utrop: 6 500 kr

Utrop: 9 700 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, vikt 2,0 g.

6 600 kr

Utrop: 7 200 kr

RING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,70 ct ca W/VS, stl 14,75 mm, vikt 5,9 g, något skev skena.

Utrop: 9 000 kr

STRÖMDAHL, hänge/kedja, hjärta, 18K vitguld, 33 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, en ca Cr, höjd 22 mm, längd 45,5 cm, vikt 8,7 g, enstaka diamanter har små nagg på kuletten, originaletui och kartong.

Utrop: 30 000 kr

CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, akvamariner 4,36 ctv, 32 briljanter 1,14 ctv ctv ca W-TCr/SI, vikt 4,9 g, clips med stift

Utrop: 8 900 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, snidad bergkristall, 12 carréslipade smaragder, 134 briljantslipade diamanter, ca 1,30 ctv, ca TW-Ca/P, höjd 65 mm, vikt16,3 g, stift, smaragder med nagg och skador, flera diamanter med nagg och skador.

Utrop: 16 000 kr

RING, 18K guld, ovalslipad limekvarts ca 35.00 ct, stl 17,75, vikt 19,7 g.

7 000 kr

Utrop: 7 900 kr

Ädelstenar Safirer

OBEHANDLAD SAFIR, kuddslipad, 4,90 ct, 9,61x7,24x7,04 mm, ursprung Sri Lanka, Swedish Gem Lab report nr GR00660, nagg på rondisten.

13 000 kr

Utrop: 15 000 kr

Ädelstenar Safirer

OBEHANDLAD SAFIR, ovalslipad, 2,68 ct, 7,78x6,57x5,93 mm, ursprung Sri Lanka, något skev kulett.

8 000 kr

Utrop: 9 000 kr

HÄNGE, 18K guld med lime kvarts 1,85 ctv, tsavoriter 0,42 ctv, åttkantslipade diamanter 0,03 ctv, vikt 1,6 g

2 400 kr

Utrop: 1 900 kr

HÄNGE, 18K vitguld med peridot 0,64 ct 24 briljanter 0,34 ctv W-TCR/SI-P. 1,6 g

Utrop: 2 800 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljanter ca 1,14 ctv, ca TW-TCa(G-K)/SI, längd 18 cm, vikt 5,5 g, någon enstaka med nagg.

13 600 kr

Utrop: 12 000 kr

TENNISARMBAND, 18K roséguld, 77 briljantslipade diamanter ca 2,54 ctv, ca TCa(K-L)/SI, längd 18 cm, vikt 7,5 g, några enstaka diamanter med nagg,

Utrop: 19 200 kr

TRESTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,64 ct, ca TW(F)/VS2, briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 6,1 g, mittstenen har litet nagg på kuletten.

Utrop: 20 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 96 briljantslipade diamanter ca 1,15 ctv, ca TCr-TCa/VS-SI, höjd 16 mm, vikt 7,2 g, stift/clips, enstaka diamanter med nagg.

7 500 kr

Utrop: 8 600 kr