21 - 40 av 316
123...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 20 november 2021

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 6 odlade pärlor ca 7,5 mm, 8 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, stift/clips, vikt 8,2 g, några diamanter med nagg.

4 100 kr

Utrop: 3 400 kr

COLLIER, 18K vitguld, 65 ovalslipade safirer ca 24,00 ctv, 130 briljantslipade diamanater ca 1,30 ctv, ca TW-Light Brown/P, längd 43 cm, vikt 20,4 g, flera diamanter har nagg och skador.

Utrop: 25 000 kr

ARMBAND, 18K guld, safirer, rosenslipade diamanter, C.G Hallberg, längd 19 cm, vikt 14,9 g, säkerhetskedja.

Utrop: 6 800 kr

CARMOSÉRING, 18K guld/silver, troligen obehandlad kuddslipad rosa safir ca 1,00 ct, 8 antikslipade diamanter ca 0,70 ctv, stl 17 mm, vikt 4,0 g, senare ringskena, safiren har nagg och slitna fasettkanter.

8 600 kr

Utrop: 6 800 kr

RING, 18K vitguld, radiantslipad diamant ca 1,51 ct TW(F)/VS1, 12 prinsesslipade diamanater 0,36 ct, TW/VVS, stl 16,5 mm, vikt 6 g.

Utrop: 100 000 kr

SKÅLAR, ett par, sterlingsilver, dekor, höjd 10 cm, diameter 21,4 cm, totalvikt 1013,7 g, repor.

Utrop: 5 500 kr

SOPPTERRIN, silver, reliefåsar, Gebrüder Kühn, Tyskland, höjd 11 cm, diameter 16,3 cm, vikt 407,4 g, små bucklor.

Utrop: 2 100 kr

Silver Vas

VAS, silver, slät, Cohr, Danmark, höjd 21 cm, diameter 12,5 cm, vikt 323,0 g, repa.

Utrop: 2 000 kr

HÄNGE, kors, 76 briljantslipade diamanter ca 1,14 ctv, ca TW-W/VS-P, höjd 30 mm, vikt 7,0 g.

Utrop: 6 700 kr

PÄRLCOLLIER, lås i 18K vitguld, akoyapärlor 7-7,5 mm, safirer, 2-radig, längd 37,5 cm, vikt 56,9 g.

Utrop: 6 000 kr

COLLIER, 18K guld, cabochonslipade ametister, Danmark, längd 40 cm, vikt 26,5 g.

Utrop: 8 800 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,06 ct enligt gravyr, ca Cape(M)/SI, Guldsmedja Rosengren & Eriksson i Stockholm, stl 18 mm, vikt 3,0 g, nagg/inneslutning som når ytan på kronan.

17 000 kr

Utrop: 19 000 kr

RING, platina/18K vitguld, 5 gammal- och äldre briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-TCa/ VS-P, stl 19,25 mm, vikt 6,0 g, enstaka diamanter med nagg och skador.

Utrop: 13 800 kr

COLLIER, 18K guld, 3 hjärt- och ovalslipade citriner ca 17 ctv, längd 40,5 cm, vikt 98,2 g.

Utrop: 45 000 kr

RING, 18K guld, 14 carréslipade citriner ca 4,50 ctv, stl 17,5 mm, vikt 9,5 g, flera citriner skadade och rör sig i fattningen.

Utrop: 5 500 kr

Utrop: 7 700 kr

ÖRHÄNGEN, silver/14K guld, droppformade smaragder ca 10 ct, antik- och rosenslipade diamanter, höjd 45 mm, vikt 6,6 g, senare krokar i 18K guld, smaragderna har inneslutningar som når ytan, några diamanter har små nagg.

Utrop: 45 000 kr

COLLIER, 14K guld, jaspiskulor ca 9 mm, längd 96 cm, vikt 95,7 g.

Utrop: 5 500 kr

Smycken Lås

LÅS, 18K guld, gula safirer ca 6,88 ctv bajonettlås, längd 30 mm, vikt 7,2 g, enstaka safirer med skador.

Utrop: 6 900 kr

RING, ca 12K vitguld, 24 gammalslipade diamanter ca 2,80 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 15,5 mm, vikt 3,9 g, flertalet diamanter med skador och sprickor.

Utrop: 9 000 kr