41 - 60 av 316
1234...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 20 november 2021

Klubbad för

ARMBAND, 14K vitguld/platina,15 åttkant- och gammalslipade diamanter ca 1,55 ctv, ca TW-Cr/SI-P, Nederländerna, längd 16 cm, vikt 8,0 g, några diamanter skadade.

12 000 kr

Utrop: 13 800 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 59 st briljantslipade diamanter ca 5,22 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 9,8 g, enstaka diamanter med mindre nagg på kuletten.

Utrop: 54 000 kr

HÄNGE, kors, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,87 ctv, ca TW-W/VVS-VS, mått 28x15 mm, vikt 2,3 g, en diamant har nagg.

Utrop: 12 000 kr

HÄNGE, kors, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,87 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, mått 28x15 mm, vikt 2,5 g.

Utrop: 12 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,35 ctv, ca Cr-TCa/VS-SI, längd 42,5 cm, vikt 21.6 g, några diamanter med skador och nagg,

Utrop: 15 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca Cr-TCa/VS-SI, längd 18 cm, vikt 9,7 g.

8 700 kr

Utrop: 6 900 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, höjd 15 mm, vikt 3,3 g, huggies.

9 000 kr

Utrop: 9 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, höjd 16 mm, vikt 3,1 g, huggies.

9 100 kr

Utrop: 8 200 kr

GUSTAF MÖLLENBORG, armring, 18K guld, turkos, emalj, Stockholm 1846, innermått ca 55 x 48 mm, öppningsbar, säkerhetskedja, vikt 10,2 g, skador/bucklor, emaljskador.

4 800 kr

Utrop: 5 200 kr

HÄNGE, 18K guld i ögglan, låghaltigt guld, silver, rosenslipade diamanter, antik, höjd 25 mm, vikt 3,2 g.

2 900 kr

Utrop: 2 000 kr

COLLIER, förgyllt silver, ametister, 1900-talets första hälft, längd 42 cm, vikt 48,9 g, gravyr, etui.

6 000 kr

Utrop: 3 500 kr

TAGE GÖTHLIN, ljusstake, silver, cabochonslipade ametister, Tenn & Silver AB, Göteborg 1963, höjd 26 cm, fylld botten, vikt 721,1 g.

2 000 kr

Utrop: 2 200 kr

BORDSBESTICK, 36 delar, Rosenholm, silver,12 gafflar, 12 knivar, 12 skedar, silvervikt ca 1440 g.

9 700 kr

Utrop: 8 000 kr

FÖRRÄTTSBESTICK, 24 delar, Rosenholm, silver, 12 gafflar, 12 knivar.

2 400 kr

Utrop: 2 700 kr

SMÖRKNIVAR, 6 st, silver, Rosenholm.

1 100 kr

Utrop: 700 kr

BORDSBESTICK, 20 delar, silver, Svensk rund, 6 skedar, 6 gafflar, 8 knivar, silvervikt ca 450 g.

2 700 kr

Utrop: 2 700 kr

RING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,78 ctv, ca TW/IF, Kå-Ce, Stockholm 1974, stl 17,75 mm, vikt 6,2 g.

8 500 kr

Utrop: 9 500 kr

RING, 18K vitguld, stjärnsafir 16,97 ct, stl 15,5 mm, vikt 17,3 g, safiren har inneslutningar som når ytan och repor.

Utrop: 11 000 kr

ARMBAND, 18K guld, länkad, Vicenza, Italien, bredd 4,0 cm, längd 19,5 cm, vikt 93,5 g.

Utrop: 36 000 kr

ARMBAND, 18K guld, länkad, Vicenza, Italien, bredd 1,5 cm, längd 20 cm, vikt 31,9 g.

Utrop: 12 400 kr