21 - 40 av 661
123...34 Gå till

Avslutad | Julklapps – Lördag 11 december 2021

Klubbad för

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad rubin 1,21 ct, briljantslipade diamanter 0,28 ctv, ca W-TCA/SI, stl 17 mm, vikt 4,2 g, rubinen med nagg och inneslutningar som når ytan.

ÖRHÄNGEN, 18K guld, droppslipade rubiner, 56 briljantslipade diamanter ca 1,90 ctv, ca W-Cr/VS-SI, höjd 31 mm, vikt 7,6 g, stift, en rubin med nagg.

Utrop: 18 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 78 briljantslipade diamanter ca 2,38 ctv, ca W-TCa/VS-P, höjd 36 mm, vikt 7,8 g, stift.

Utrop: 25 000 kr

W.A. BOLIN, ring, 18K guld, cabochonslipad smaragd, 66 briljantslipade diamanter ca 1,42 ctv, ca W/VS, stl 16,25 mm, Stockholm 1984, vikt 10,0 g, smaragden är skadad, ett fåtal diamanter är skadade.

8 000 kr

Utrop: 8 800 kr

COLLIER, 18K guld, 104 runda och ovalslipade rubiner ca 17,50 ctv, 132 briljantslipade diamanter ca 7,00 ctv, ca TW-TCr/VS, längd 43,5 cm, vikt 50,2 g.

Utrop: 100 000 kr

DIAMANT, briljantslipad 0,82 ct, W(H)/P1, fluorescens.

10 000 kr

Utrop: 8 500 kr

DIAMANT, briljantslipad 0,67 ct, Cr(J)/VS2, gradering av Rolf Kruger, fluorescens, plomberad.

7 600 kr

Utrop: 8 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, två odlade pärlor ca 8,65 mm, sex briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca W/VS, en med nagg, stift/clips, vikt 10,8 g, en pärla limmad.

4 100 kr

Utrop: 5 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, stift, vikt 3,2 g.

Utrop: 8 900 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, stift, vikt 2,0 g.

8 100 kr

Utrop: 7 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, vikt 1,3 g.

2 900 kr

Utrop: 3 200 kr

RING, 18K guld, rosenslipade diamanter, Ossner & Larsson, Göteborg 1962, stl 15 mm, vikt 12,4 g.

7 600 kr

Utrop: 8 400 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 74 briljantslipade diamanter ca 1,59 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 15,5 cm, vikt 7,2 g.

Utrop: 24 000 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 1,89 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 3,0 g.

Utrop: 21 500 kr

Smycken Pärlhänge

PÄRLHÄNGE, 18K vitguld med odlad south sea pärla 9,3 mm, briljant 0,06 ctv, W/SI, vikt 1,7 g

2 600 kr

Utrop: 2 700 kr

RING, ca 8-9K vitguld, smaragdslipad smaragd ca 2,15 ct, Origin Opinion Colombia, Moderate Clarity Enhancement enligt mindre kortcertifikat från Swedish Gem LAB GR00696, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCa/P, stl 16,5 mm, vikt 5,4 g, etui, smaragden har en liten skada vid rondisten, några diamanter har nagg och skador.

10 600 kr

Utrop: 8 000 kr

COLLIER, 18K guld, 5 fasetterade rubiner ca 2,52 ctv, längd 42 cm, vikt 5,0 g, rubinerna med skador.

Utrop: 5 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 72 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stift, längd 6,5 cm, vikt 4,1 g, ett fåtal diamanter med nagg.

Utrop: 8 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 fasetterade rubiner ca 1,28 ctv, stängbara krokar, längd 2,1 cm, vikt 2,1 g, rubinerna med skador.

1 300 kr

Utrop: 1 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipade safirer ca 3,02 ctv, 87 briljantslipade diamanter ca 1,03 ctv, ca TW/VS, höjd 29 mm, vikt 5,8 g, krokar, en diamant saknas, enstaka diamanter med skador.

Utrop: 13 800 kr