541 - 560 av 661
1...272829...34 Gå till

Avslutad | Julklapps – Lördag 11 december 2021

Klubbad för

COLLIER, 18K guld / vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv ca W/SI, ledad, längd 42 cm, vikt 35,3 g.

Utrop: 17 000 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, droppslipad safir ca 3,90 ct, droppslipad diamant ca 0,56 ct, ca TW/SI, 15 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-TCr/SI-P, längd 40 cm, vikt 6,4 g. safiren med ett nagg.

Utrop: 33 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, flerfärgade behandlade safirer ca 11,28 ctv, höjd 39 mm, vikt 16,1 g. stift

Utrop: 20 500 kr

RING, 18K vitguld, 10 rubiner ca 0,83 ctv, 4 baguette - , 4 trapets - och 90 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv ca TW-TCr/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 4,6 g.

Utrop: 17 600 kr

COLLIER, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,70 ct, Ca(M)/SI1, GIA certifikat 7356980782, briljantslipad diamant 0,50 ct ,Ca(M)/SI2, GIA certifikat 2358980236, längd 40 cm, vikt 2,7 g.

Utrop: 15 400 kr

RING, 18K vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TCa/SI-P, stl 18 mm, vikt 12 g.

5 400 kr

Utrop: 6 000 kr

RING, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TCa-Ca/VS-P, stl 17,75 mm, vikt 5,9 g.

Utrop: 6 900 kr

RING, 18K guld, ovalslipad gul safir 8,75 ct, stl 18,5 mm, vikt 5,8 g, hålighet på safirens undersida, sned kulett.

13 000 kr

Utrop: 15 000 kr

RING, 18K guld, ovalslipda gul/rosa safir 8,30 ct, stl 17,75 mm, vikt 5,5 g.

13 000 kr

Utrop: 15 000 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad safir 5,50 ct, djup slipning,Ge-Kå, Stockholm 1976, stl 18 mm, vikt 5,4 g, safiren med nagg.

Utrop: 9 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,20 ct, ca TW/skador på kronan i övrigt väldigt små orenheter, stl 16,75 mm, vikt 4,5 g, nagg på kuletten och rondisten.

Utrop: 18 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipade diamant ca 1,35 ct TCr(I)/VS2, stl 17 mm, vikt 4,5 g, nagg på rondisten.

Utrop: 28 000 kr

RING, 18K vitguld, droppslipad safir ca 1,10 ct, briljant - och åttkantslipade diamanter ca 0,65 ctv,ca TW-TCr/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,9 g, safiren är skadad, en diamant är skadad.

Utrop: 6 900 kr

RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 1,45 ct, ca Light yellowish brown/P1, 16 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, stl 20 mm, vikt 11,6 g.

16 000 kr

Utrop: 18 000 kr

PÄRLCOLLIER, 2-rader, odlade pärlor ca 5,0-8,5 mm, lås i 18K vitguld med safir och gammalslipade diamanter, Börje Hasseruds Guldsmidesverkstad, Nykvarn 1959, längd 50 cm, vikt 48,2 g, safiren har slitna fasettkanter och ena diamanten är skadad.

Utrop: 2 800 kr

RING, 18K guld, odlade pärlor ca 3,5-9,0 mm, stl 16,75 mm, vikt 3,8 g.

Utrop: 1 200 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, med påhäng, 18K guld, odlade pärlor ca 6,1 och 4,5 mm, höjd 20 mm, vikt 3,3 g.

800 kr

Utrop: 900 kr

RING, 18K guld, ihålig kula ca 20 mm, odlad pärla 4,0 mm, stl 17,5 mm, vikt 11,6 g.

Utrop: 5 500 kr

HÄNGE/KEDJA, hjärta, 18K guld, höjd 24 mm, längd 40 cm, vikt 11,0 g.

Utrop: 5 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 40 briljantslipade diamanter ca 13,04 ctv, ca TW-TCr/SI-P, längd 18 cm, vikt 19,5 g, enstaka diamanter med nagg.

Utrop: 150 000 kr