61 - 80 av 302
1...345...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 29 januari 2022

Klubbad för

MANSCHETTKNAPPAR, 18K vitguld, 2 blå safirer ca 0,40 ctv, 20 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW(G)/SI-P, 24 svarta briljanter ca 0,24 ctv, vikt 19,9 g.

Utrop: 10 000 kr

BROSCH, Orkidé, 18K guld, emalj, 3 diamanter ca 0,12 ctv, 35x45 mm, vikt 10,9 g, emaljskador.

4 400 kr

Utrop: 5 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, 9 briljant - och 278 åttkantslipade diamanter ca 5,00 ctv, ca TW-Cr/VS-P, längd 43 cm, vikt 40,5 g, några diamanter med skador och nagg.

24 000 kr

Utrop: 26 000 kr

HÄNGE/KORS, 18K rodierat guld, 4,5 x 2,7 cm, 54 briljanter ca 2,16 ctv, ca TCr-Cr/SI, vikt 11,5 g.

Utrop: 23 000 kr

ARMBAND, 18K guld, fantasilänk, Italien, 1900-talets mitt, längd 19,5 cm, vikt 83,7 g, etui.

Utrop: 35 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, smaragdslipade akvamariner, 36 briljantslipade diamanter 0,68 ctv, ca W-TCa/P, höjd 12,5 mm, vikt 3,2 g, stift.

Utrop: 8 800 kr

RING, 18K guld, droppslipad diamant ca 0,75 ct, ca TCa(L)/VS, 2 trapetslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-Cr/VS, stl 17,5 mm, vikt 6,0 g.

8 100 kr

Utrop: 8 900 kr

Utrop: 6 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade Tahitipärlor ca 10,8-11 mm, 42 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv TW-W/VS, höjd 32 mm, 12,9 g, skruvstift, en diamant av lägre kvalitet, en diamant skadad.

Utrop: 11 400 kr

ENSTENSRING, 18K guld, ovalslipad diamant 0,70 ct, ca River(D)/VS2, GIA certifikat 2191063766, stl 16 mm, vikt 2,2 g.

Utrop: 18 000 kr

RING, 18K guld, odlad pärla, 13 mm, smaragder ca 0,73 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 7,8 g.

9 000 kr

Utrop: 9 900 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, cabchonslipad topas och turmalin, längd 40 cm, vikt 20,2 g.

Utrop: 7 100 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, trapets - och briljanslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-TCr/VS-P, längd 40 cm, vikt 5,6 g.

Utrop: 13 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipade safirer ca 1,51 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca W-TCa/SI-P, höjd 10,5 mm, vikt 2,7 g, stift.

8 000 kr

Utrop: 8 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipade smaragder ca 0,46 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W/P, höjd 10 mm, vikt 3,1 g, stift, inneslutningar som når ytan.

6 000 kr

Utrop: 6 600 kr

ARMBAND, 18K guld, ovalslipade smaragder ca 2,40 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, längd ca 21 cm, vikt 15,6 g, säkerhetskedja, smaragder med skador och nagg.

5 400 kr

Utrop: 6 000 kr

STELT ARMBAND, 14K guld, blå emalj, rosenslipade diamanter, 6,9 x 6,4 cm, vikt 12,8 g, emaljskador.

2 500 kr

Utrop: 2 300 kr

Smycken Pärlarmband

PÄRLARMBAND, 4-radigt, odlade pärlor ca 7,6 cm, lås i 18K vitguld, safir ca 0,70 ct, åttkantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca W-TCr/SI-P, längd 19 cm, knutet, vikt 65,2 g, safiren har slitna fasettkanter.

5 000 kr

Utrop: 5 500 kr

PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade pärlor ca 8,0-8,3 mm, doserat, lås i 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW/VS-SI, längd 49 cm, knutet, vikt 78,7 g.

3 700 kr

Utrop: 3 900 kr

COLLIER, 18K guld, hårgömma, blå emalj, rosenslipade diamanter, odlade pärlor, längd 36 cm, vikt 12,0 g, några diamanter saknas.

4 200 kr

Utrop: 4 600 kr