101 - 120 av 196
1...567...10 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 26 november 2022

Klubbad för

DIAMANT, kuddslipad, 0,54 ct, Fancy Light Pink, HRD certifikat 14006230001, små nagg och inneslutningar som når ytan.

70 000 kr

Utrop: 28 000 kr

ATELIER AJOUR, ring, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant ca 2,30 ct, ca Cr(J)/VS1, åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, Stockholm 1970, stl 17,75 mm, vikt 5,1 g, mittstenen har naturaler vid rondisten.

130 000 kr

Utrop: 150 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 2,37 ct enligt gravyr, ca TCa(L)/VVS1, Hellström & Åhrling, Stockholm 1982, stl 17,25 mm, vikt 5,4 g, en extra fasett, mycket litet nagg på rondist, storleksändrad med två kulor på ringskenans insida.

100 000 kr

Utrop: 114 000 kr

SUPSKED, silver, kerubknopp, tvärräfflor, barock, otydlig mästarstämpel, Uppsala, troligen 1707, längd 15 cm, vikt 29,1 g, små bucklor.

3 000 kr

Utrop: 3 300 kr

GEORG JENSEN, collier, nr. 235, sterlingsilver, Astrid Fog, vikt 160 g, originaletui.

8 000 kr

Utrop: 9 000 kr

GEORG JENSEN, armring, nr. 235, sterlingsilver, Astrid Fog, formgiven 1971, vikt 78 g.

4 000 kr

Utrop: 4 500 kr

GEORG JENSEN, collier, nr. 130B, sterlingsilver, lapis lazuli, Henning Koppel, längd 39 cm, vikt 109 g.

Utrop: 17 000 kr

GEORG JENSEN, armband, nr. 130B, sterlingsilver, lapis lazuli, Henning Koppel, längd 21 cm, vikt 61 g.

Utrop: 9 000 kr

CLAES GIERTTA, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,18 ct, ca W(H)/P1, stl 15,25 mm, vikt 5,3 g, diamanten har nagg vid rondisten. (d)

Utrop: 33 000 kr

TRESTENSRING, platina, briljantslipad diamant 1,22 ct, TW(F)/SI1, GIA Diamond Grading Report 7203754468, trapetslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 5,1 g.

Utrop: 67 000 kr

CARMOSÉRING, 12K/18K vitguld, ovalslipad safir 18,24 ct, briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-TCa/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 13,3 g, några diamanter har nagg, skador och inverterade naturaler.

Utrop: 380 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 55 briljantslipade diamanterca 5,90 ctv, ca W/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 11,3 g.

60 000 kr

Utrop: 66 000 kr

TRESTENSRING, 18K vitguld, smaragdslipad colombiansk smaragd ca 2,28 ct, Swedish Gem Lab report GR00691-14022, trilliantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca TW/VS, stl 18,5 mm, vikt 5,9 g.

Utrop: 45 000 kr

LAPPONIA, collier, Col Precious, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,32 ct, ca TW/VVS, Christophe Burger, Finland 2008, längd 43 cm, vikt 64,4 g.

Utrop: 36 000 kr

LAPPONIA, armband, Circlin', 18K vitguld, Christophe Burger, Finland 2009, längd 15,5 cm, extra länk 3 cm, vikt 42,2 g.

Utrop: 23 000 kr

LAPPONIA, ring, Anô Precious, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,21 ctv, ca TW/VVS, Christophe Burger, Finland 2009, stl 17 mm, vikt 12,1 g.

Utrop: 6 900 kr

ARMBAND, silver/18K guld, äldre åttkant- och rosenslipade diamanter, antikt, Lissabon, Portugal, omkring 1900, längd 19 cm, vikt 31,5 g, låset i 19,2K guld, flera diamanter har nagg och skador.

6 400 kr

Utrop: 5 600 kr

RING, platina, gammalslipad diamant ca 0,90 ct, ca TW(G)/SI2, äldre åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, Art Deco, stl 13,25 mm, vikt 2,8 g, mittstenen har inneslutning som når ytan.

Utrop: 28 000 kr

RING, 18K guld/platina, rubiner, antik- och gammalslipade diamanter ca 2,50 ctv, antik, troligen Ryssland, stl 16,75 mm, vikt 7,9 g, flera diamanter och rubiner har skador och naturaler.

80 000 kr

Utrop: 90 000 kr

BROSCH, platina/guld, safir ca 0,40 ct, gammal- och rosenslipade diamanter ca 1,00 ctv, Frankrike, 24x31 mm, vikt 6,6 g.

10 200 kr

Utrop: 6 700 kr