121 - 140 av 196
1...678...10 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 26 november 2022

Klubbad för

SIGURD PERSSON, ring, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,70 ct, ca Ca(M)/VVS2, signerad, Stockholm 1988, stl 17 mm, vikt 11,8 g. (d)

64 000 kr

Utrop: 70 000 kr

SIGURD PERSSON, armband, silver, Stockholm 1970, bredd 39 mm, längd 17,5 cm vikt 137 g. (d)

9 500 kr

Utrop: 9 000 kr

WIWEN NILSSON, kedja, sterlingsilver, ring- och stavlänk, signerad Lund 1957, längd 43 cm, vikt 65,2 g, slitage. (d)

9 000 kr

Utrop: 10 000 kr

WIWEN NILSSON, armband, sterlingsilver, ring- och stavlänk, signerad Lund 1952, längd 19,5 cm, vikt 27,2 g, slitage. (d)

6 100 kr

Utrop: 4 600 kr

GEORG JENSEN, armband, nr 270, sterlingsilver, Henning Koppel, längd 21 cm, vikt 63 g.

6 100 kr

Utrop: 6 900 kr

RING, 18K guld, navetteslipad diamant ca 1,50 ct, ca TCr(I)/VS1, 2 droppslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca Cr(J)/VS, Guldsmedsatelier Björkman & Magnell, Stockholm 1989, stl 16,25 mm, vikt 12,7 g.

Utrop: 96 000 kr

HUGO STRÖMDAHL, brosch, 18K guld, odlade pärlor ca 2,9-5,4 mm, Stockholm 1944, höjd 52 mm, vikt 20,4 g, originaletui.

6 000 kr

Utrop: 6 600 kr

CHANEL, ring, Perles Matelassé Ring, 18K guld, pärlor, briljantslipade diamanter 0,77 ctv, ref. nr. 17S496, stl 53 (16,75+ mm), vikt 13,2 g, originaletui.

Utrop: 60 000 kr

MAISON DE GREEF, enstensring, 17K vitguld, briljantslipad diamant 1,57 ct, TW(G)/VVS1, HRD certifikat 06220610010, Bryssel, stl 16,5 mm, vikt 11,8 g, diamanten har små brännmärken på paviljongen.

Utrop: 190 000 kr

GEORG JENSEN, collier, nr. 273, sterlingsilver, Henning Koppel, formgiven ca 1950, längd 48 cm, vikt 110 g.

10 200 kr

Utrop: 12 000 kr

GEORG JENSEN, armband, nr. 273, sterlingsilver, Henning Koppel, formgiven ca 1950, längd 20,5 cm, vikt 47,8 g.

6 400 kr

Utrop: 6 900 kr

CLAES GIERTTA, enstensring, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 2,90 ct, ca TCa(L)/SI1, Stockholm 1990, stl 17 mm, vikt 5,1 g, diamanten snurrar något i sin fattning och har inneslutningar som når ytan samt nagg vid rondisten. (d)

Utrop: 110 000 kr

BROSCH, förgyllt silver, pietra dura, mikromosaik, onyx, Pan och get, Rom, 1800-talets början, 65x55 mm, vikt 29,7 g, nål i 14K guld, små nagg på onyxen, små bucklor.

17 200 kr

Utrop: 4 600 kr

KARL ANDERSON, jardiniere, silver, glasinsats med etsad dekor, handtag i rocaille, maskaroner, Stockholm 1896, längd 37 cm, höjd 19,5 cm, glaset har små nagg.

Utrop: 6 200 kr

BROSCH, 14K guld, demantoid granater, St Petersburg 1908-1927, mått 30x30 mm, vikt 5,8 g, något skev, en klo skev, saknar två demantoider, flera demantoider har nagg och slitna fasettkanter.

7 100 kr

Utrop: 5 500 kr

ARMBAND, 18K guld/platina, gammal- och rosenslipade diamanter ca 1,00 ctv, 1900-talets första hälft, längd 18,5 cm, vikt 12,7 g.

Utrop: 10 000 kr

ENSTENSRING, platina, gammalslipad diamant ca 2,00 ct, ca TCa(K)/SI1, Stockholm, 1900-talets första hälft, stl 17,25 mm, vikt 3,0 g, diamanten har litet nagg vid rondisten.

Utrop: 100 000 kr

JOHAN STEINFORT, ljusstakar, silver, rund profilerad fot med dekor av svängda knäckar, vridet balusterskaft, Rokoko, Stockholm 1767-1768, höjd 22,5 cm, vikt 730,2 g, ena ljusstaken något skev.

Utrop: 58 000 kr

ANNA PETRUS, läskpress, silver, handtag föreställandes Herkules, Karl Wojtech, Stockholm 1930, 15,5x8,5x12,5 cm, vikt 616,3 g, gravyr.

Utrop: 35 000 kr

TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantslipade rosa, blå och gula safirer ca 2,80 ctv, Olivier Boccassini, Paris, stl 15,75+ mm, vikt 6,8 g, små nagg på safirerna.

Utrop: 17 000 kr