141 - 160 av 196
1...78910 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 26 november 2022

Klubbad för

W.A. BOLIN, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 2,59 ct, River(E)/VS1, HRD certifikat 169739, Stockholm 2006, stl 17,75 mm, vikt 5,7 g.

Utrop: 330 000 kr

TORUN BÜLOW-HÜBE, armring med klocka (manuell), sterlingsilver, kvarts, ca 1960/70-tal, 57x42 mm, vikt 43,6 g, ej signerat urverk, saknar krona. (d)

14 200 kr

Utrop: 15 000 kr

RING, 18K vitguld, antik droppformad diamant ca 1,64 ct, ca Cr(J)/VVS, 8 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,24 ctv, Danderyds Guld, Stockholm 1974, stl 15,25 mm, vikt 4,8 g, mittstenen har mindre skador och slitage.

35 500 kr

Utrop: 34 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, obehandlad rubin 1,12 ct, GCS certifikat 5782-2789, 12 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 3,2 g, rubinen har nagg.

25 000 kr

Utrop: 28 000 kr

CARTIER, armring, Just un Clou, 18K vitguld, ref. nr. JAM416, stl 15, vikt 31,5 g, certifikat, etui, ytterask, reseetui.

53 000 kr

Utrop: 56 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, kuddslipad morganit ca 9,00 ct, briljantslipade diamanter ca 0,71 ctv, ca TW/VS, längd 40-42,5 cm, vikt 7,7 g.

16 000 kr

Utrop: 17 600 kr

BVLGARI, ring, Doppio Cuore, 18K guld, 40 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 17,2 g, slitage.

14 000 kr

Utrop: 15 600 kr

OLE LYNGGAARD, ring, Lotus Large, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,59 ctv, ca TW/VS, Charlotte Lynggaard, stl 53 (16,75 mm), vikt 9,3 g, originaletui.

26 000 kr

Utrop: 28 000 kr

ARMBAND, 14K vitguld, 8 ovalslipade safirer ca 5,50 ctv, 120 briljantslipade diamanter ca 6,80 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 18,5 cm, vikt 21,7 g, två diamanter har nagg på rondisten, safirer med nagg och slitna fasetter.

Utrop: 44 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 178 briljantslipade diamanter ca 2,70 ctv, ca W-Ca/VS-SI, höjd 4,4 cm, vikt 7,3 g.

25 000 kr

Utrop: 22 000 kr

CARTIER, ring, Trinity, 18K trefärgat guld, briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ref. nr. RN7756, stl 59 (18,75 mm), vikt 12,7 g, certifikat, etui, ytterask, påse.

16 200 kr

Utrop: 18 000 kr

VAN CLEEF & ARPELS, örhängen, vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ref. nr. B3406D27, höjd 9,2 mm, vikt 3,3 g, stift, etui.

41 000 kr

Utrop: 28 000 kr

Smycken Pärlarmband

PÄRLARMBAND, 8-rader, silver, troligen orientaliska pärlor, ca 2,7-2,9 mm, rosenslipade diamanter, antikt, längd 18 cm, vikt 25,3 g, en pärla limmad i fattning, några diamanter har nagg och skador.

15 800 kr

Utrop: 5 000 kr

WIWEN NILSSON, vas, hexagonal, sterlingsilver, signerad, Lund 1947, höjd 68 mm, vikt 105,9 g. (d)

4 200 kr

Utrop: 3 500 kr

H. STERN, collier, 18K guld, carréslipade granater, topaser, ametister, peridoter, turmaliner och citriner, längd 40 cm, vikt 43 g, har blivit reparerad.

28 000 kr

Utrop: 31 000 kr

RING, 18K vitguld, cabochonslipad smaragd ca 14,00 ct, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCr/SI-P, Rosengren & Eriksson Guldsmedja, Stockholm 1958, stl 16,75 mm, vikt 13,6 g, repor på insidan av ringskenan, smaragden har inneslutningar som når ytan, två diamanter har små skador.

7 100 kr

Utrop: 8 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, cabochonslipade smaragder ca 30,00 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCa/P, A.P. Platbarzdi, Stockholm 1957, höjd 28 mm, vikt 16,4 g, skruvmekanism, smaragderna har inneslutningar som når ytan, flera diamanter har små skador.

8 100 kr

Utrop: 9 000 kr

PÄRLCOLLIER, 2-rader, odlade pärlor ca 5,7-9,3 mm, lås i 18K vitguld med cabochonslipad smaragd ca 8,00 ct och åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, Erik Thomassons Guld-& Juvelfirma, Stockholm 1959, längd 38,5 cm, vikt 51,9 g, saknar en åttkantslipad diamant i skadad fattning.

7 300 kr

Utrop: 5 500 kr

ATELIER AJOUR, pärlcollier, odlade saltvattenspärlor ca 10,5-11,0 mm, lås i 18K vitguld med hjärtslipad ametist ca 6,00 ct och rubiner ca 1,00 ctv, Stockholm, längd 40 cm, vikt 63,7 g, några pärlor har ytdefekter, några rubiner har nagg och slitage.

Utrop: 8 000 kr

RING, platina, briljantslipad diamant ca 1,20 ct, ca TCr(I)/SI2, gammal-, äldre briljant-, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-TCr/VS-P, Sverige, 1900-talets mitt, stl 16+ mm, vikt 13,5 g, mittstenen har litet nagg på kuletten, enstaka sidostenar har skador och nagg.

Utrop: 50 000 kr