161 - 180 av 196
1...8910 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 26 november 2022

Klubbad för

COLLIER, 18K guld, orm, röda glasstenar, Trainotti Ferdinando di Giovanni, Verona, 1900-talets mitt, justerbar längd, vikt 20,0 g, ena glasstenen är skadad.

12 000 kr

Utrop: 11 000 kr

COLLIER, 18K guld, mikromosaik, antik, omkring 1900, längd 37 cm, vikt 10,3 g, små skador.

7 100 kr

Utrop: 7 700 kr

BROSCH, silver/18K guld, slända, rubiner, rosenslipade diamanter, antik, Frankrike, längd 44 cm, vikt 4,9 g, enstaka stenar har skador och nagg.

Utrop: 9 000 kr

SKÅL, på fot, silver, barockstil, blått glas med silverdekor, Böhmen, 1800-talets andra hälft, höjd 19 cm, diameter 22,5 cm, nagg på glaset.

Utrop: 1 700 kr

SKÅL, på fot, silver, barockstil, bemålat glas, Böhmen, 1800-talets andra hälft, höjd 18,5 cm, diameter 22 cm, glaset har nagg.

Utrop: 1 700 kr

CARTIER, armring,Trinity, 18K trefärgat guld, briljantslipade diamanter ca 3,90 ctv, ca TW/VS, diameter 62 mm, vikt 67,8 g.

Utrop: 210 000 kr

CARTIER, brosch, fåglar, 18K guld, blå och grön kalcedon, briljantslipade diamanter, ref. nr. B2931, höjd 28 mm, vikt 10,2 g, reseetui.

Utrop: 66 000 kr

RIVIÈRECOLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 15,53 ctv, ca TW-W/SI-P, längd 42 cm, vikt 30,5 g, några diamanter har nagg vid kuletterna, visst slitage.

Utrop: 185 000 kr

WIWEN NILSSON, ring, 18K guld, kuddslipad gul safir ca 9,00 ct, signerad, Lund 1955, stl 16,5 mm, vikt 9,5 g, safiren har mindre nagg, slitage på sidan av fattningen, originaletui. (d)

30 000 kr

Utrop: 20 000 kr

MARCO BICEGO, collier, Marrakech, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, längd 42 cm, vikt 39,6 g, originaletui.

22 000 kr

Utrop: 25 000 kr

OLE LYNGGAARD, hänge med kedja, Elephant pendant medium pavé, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 1,00 ctv, TW/VS, längd 44 cm, vikt 13,6 g, originaletui.

82 000 kr

Utrop: 75 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, rosa safirer ca 24,0 ctv, 90 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-TCa/VS-P, skärpspänne, längd 17,5-18,5 cm, vikt 44,1 g, en diamant är åttkantslipad, enstaka safirer och diamanter med skador och nagg.

Utrop: 82 000 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad akvamarin ca 12,34 ct, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS, längd 45 cm, vikt 8,7 g.

Utrop: 20 000 kr

O`DWYER, ring, 18K vitguld, smaragdslipad diamant 1,81 ct, TW(F)/IF, GIA certifikat 6204264307, smaragdslipad diamant 1,01 ct TW(F)/VVS1, GIA certifikat 1338117340, smaragdslipad diamant 1,02 ct TW(F)/VVS2, GIA certifikat 5333117365, 2 trapetsslipade diamanter 0,21 ct, TW/VVS, stl 16,5 mm, vikt 5,1 g, originaletui.

Utrop: 300 000 kr

O´DWYER, helalliansring,18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 3,6 g.

Utrop: 7 900 kr

LAPPONIA, collier, Farfalla, 18K guld/platina, Björn Weckström, Finland 1989, längd 42 cm, vikt 31,3 g, originalpåse.

15 200 kr

Utrop: 15 000 kr

LAPPONIA, armband, Moonbridge, sterlingsilver, Björn Weckström, Finland 1978, längd 19 cm, vikt 107,1 g.

6 700 kr

Utrop: 6 900 kr

POMELLATO, ring, Ritratto, 18K guld, rosenkvarts, bruna briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ref. nr. C170025827, stl 53 (16,75+ mm), vikt 22,4 g.

Utrop: 30 000 kr

Dosor-Etuier Dosor

DOSA, 18K guld, mjukt rektangulär, monogram i silver med antik- och rosenslipade diamanter, troligen Anders Gustaf Millberg, Stockholm 1877, 90x32x24 mm, vikt 101,6 g, ett fåtal diamanter har små nagg, etui.

40 000 kr

Utrop: 44 000 kr

RING, platina, cabochonslipad smaragd ca 12,00 ct, åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, Erik Thomassons Guld & Juvelfirma, Stockholm 1934, stl 17 mm, vikt 6,7 g, smaragden har inneslutningar som når ytan, några diamanter har skador och nagg.

60 000 kr

Utrop: 57 000 kr