61 - 80 av 196
1...345...10 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 26 november 2022

Klubbad för

COLLIER OCH ARMBAND, 18K guld, odlade pärlor, ca 9,5-9,75 mm, rubiner, briljantslipade diamanter ca 10,0 ctv, ca TW-W/VS-SI, kan kopplas isär till till tre stycken armband eller ihop till ett längre collier, längd 43 cm samt 21 cm, vikt 126,2 g, enstaka diamanter har skador och nagg.

Utrop: 50 000 kr

TORUN BÜLOW-HÜBE, collier, sterlingsilver, regnbågsobsidian ca 40x30 mm, 17,5x14,0 cm, vikt 61,4 g, slitage. (d)

Utrop: 11 000 kr

TORUN BÜLOW-HÜBE, armring, sterlingsilver, regnbågsobsidian ca 32x24 mm, 6,5x5,5 cm, vikt 38,0 g, slitage. (d)

Utrop: 5 500 kr

OLE LYNGGAARD, ring Lotus Medium, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,40 ctv, ca TW/VS, Charlotte Lynggaard, stl 53 (16,5 mm), vikt 7,8 g, originaletui.

21 000 kr

Utrop: 23 500 kr

OLE LYNGGAARD, lås, Smile, för tvåradigt collier, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter 0,67 ctv, ca TW/VS, diameter 14 mm, vikt 6,8 g, pärlcollier med odlade saltvattenspärlor ca 7,0-7,5 mm, längd 92 cm, dobbar, originalpåse.

Utrop: 17 000 kr

VAN CLEEF & ARPELS, collier, 20 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW/VS, korall, längd 41 cm, vikt 5,4 g.

22 500 kr

Utrop: 13 600 kr

DIOR, ring, Gourmande Grenouille, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, krysopras ca 40,00 ct, ref. nr. K1283, stl 48 (15,5 mm), vikt 28,0 g, originalask samt ytterkartong.

40 000 kr

Utrop: 35 000 kr

ATELIER AJOUR, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 2,89 ct, ca W(H)/VS1, Stockholm 1983, stl 17,25 mm, vikt 4,3 g, diamanten har liten kulettfasett och inverterade naturaler vid rondisten.

Utrop: 340 000 kr

Dosor-Etuier Dosor

CARTIER, dosa, 9K guld, spegel, ref. nr. N5831, London, mått 78x60 mm, vikt 117,2 g, etui från Bentley and Skinner.

Utrop: 22 000 kr

RING, platina/18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,25 ct, ca TCr(I)/VS2, 24 briljantslipade diamanter ca 1,56 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt, 4,9 g, mittstenen har nagg och extra fasett, låg krona.

Utrop: 50 000 kr

BROSCH, 18K guld/platina, odlad pärla ca 6,5 mm, rubiner, gammalslipade diamanter ca 5,00 ctv, tidigt 1900-tal, 48x45 mm, vikt 14,6 g, några diamanter och rubiner har små skador.

40 000 kr

Utrop: 28 000 kr

RING, 18K guld/vitguld, carréslipade rubiner, gammal- och briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-Cr/SI-P, stl 17 mm, vikt 5,8 g, några diamanter och rubiner har nagg.

12 200 kr

Utrop: 5 500 kr

GUSTAF MÖLLENBORG, collier, 18K guld, fattningar i silver, antik- och rosenslipade diamanter, blå emalj, Stockholm 1847, längd 43 cm, vikt 23,5 g, enstaka diamanter har skador och nagg, senare kedjor, etui.

13 200 kr

Utrop: 12 200 kr

MEDALJONG MED KEDJA, 18K guld, pärlor, Dahlgren & Co, Malmö 1884, längd 44 cm, vikt 51,2 g, extra länk, längd 3,5 cm, vikt 3,8 g, etui.

25 000 kr

Utrop: 27 500 kr

W.A. BOLIN, brosch, 18K trefärgat guld, cabochonslipad safir, rosenslipade diamanter, Stockholm 1942, mått 35x39 mm, vikt 14,0 g, enstaka diamanter har små skador.

Utrop: 8 000 kr

TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,77 ct, TW(F)/SI1, inskription IGI 245653162, 2 droppslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 2,6 g.

Utrop: 140 000 kr

WIWEN NILSSON, brosch, körsbärskvist, sterlingsilver, signerad, Lund 1975, höjd 62 mm, vikt 14,6 g, originaletui. (d)

8 700 kr

Utrop: 6 900 kr

WIWEN NILSSON, brosch, nr L21, sterlingsilver, trana, signerad, Lund 1965, mått 67x52 mm, vikt 15,5 g. (d)

6 600 kr

Utrop: 6 900 kr

GEORG JENSEN, armring, Axe, nr 107, sterlingsilver, Nanna och Jörgen Ditzel, Danmark, innermått 50x60 mm, vikt 103,9 g,

11 600 kr

Utrop: 9 000 kr

ENSTENSRING, Tulip, 18K vitguld, smaragdslipad diamant 2,00 ct, River(E)/VVS1, GIA certifikat 6183456095, A.P. Shaps, Stockholm 2022, stl 16+ mm, vikt 3,4 g, certifikat, originaletui och ytterkartong.

Utrop: 280 000 kr